Vyúčtování za služby

Vložil Karel (bez ověření), 29. Duben 2021 - 15:49 ::

Dobrý den, nedávno jsme v našem domě obdrželi vuúčtování za služby. A vyskytli se dva problémy. Cena za úklid v domě se zvýšila oproti roku 2019 o více než 50%. Dům má stále stejnou plochu, uklízí se jednou týdně a okna nebyla umyta. Správce, jedná se o notoricky známeho ing. Seiferta, firna Z-COPP s.r.o. se k tomu odmítá vyjádřit a jen mlží a lže. Úklidové služby snad zjištuje jistá ing. Hana Lenderová, manželka vysoce postaveného managera v Komerční bance. Jak správce, tak pověření vlastík se jí evidentně bojí. Další věc, kterou správce a ani pověřený vlastník, nejsou schopni vysvětlit je veliké množství vody, která se strácí. Jedná se o rozdíl mezi hlavním vodoměrem a jednotlivými vodoměry v bytech a provozovnách. Správce tvrdí že je to pouze 12,4% ale to je asi 75 m3 vody. Tedy 75000 litrů vody. Zdé se mi to strašně moc a mám podezření že někdo v domě asi asijské bistro odebírá vodu na černo. Ovšem ani správce a ani pověřeného vlastníka to prakticky nazajímá. Zajímalo by mě jak se bránit a jak postupovat.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil ik (bez ověření), 2. Květen 2021 - 20:27

  Mám jen dotaz, o kom hovoříte, že je ve vašem SVJ pověřený vlastník? NOZ institut pověřeného vlastníka ze starého zák.č. 72/1994 Sb. nepřevzal. Nyní to může být buď výbor svj, určený předseda (jednočlenný orgán svj) – většinou jsou to vlastníci b.j., které si ostatní zvolí na shromáždění. Případně na základě smlouvy tuto činnost může vykonávat i třetí osoba, tzv. profesionální předseda společenství (jak fyzická tak i právnická osoba), který není členem společenství.

  Vložil Platil (bez ověření), 1. Květen 2021 - 18:16

  „rozdíl mezi hlavním vodoměrem a jednotlivými vodoměry v bytech a provozovnách“

  To je úplně normální.

  Už se zde řešilo.

  Vložil Miloš Čech, 1. Květen 2021 - 15:39

  Vždy požádám vodárnu o fakturaci k 31.12. s odečtem hlavního vodoměru k 31.12. Tak mám každý rok stav vody od 1.1. do 31.12. Odečty podružných vodoměrů provádíme vždy od 1.1 do 2.1.

  Vložil SSman (bez ověření), 30. Duben 2021 - 0:04

  mno, sežeňte si přes nahlížení:

  1. náměry všech vodoměrů/jednotek za poslední 3 roky
  2. faktury od VAKu za poslední 3 roky

  Porovnejte si je, obvykle nebude faktura od VAKu od 1. ledna do 31. prosince !!!

  Kdosi mi tvrdil, že rozdíl do 20% je OK, ono jde o to, zda máte rozdíl 12% každý rok anebo to je podle plotu? Pokud se neodečte vše najednou, dělá to rozdíly, a kolik BJ máte?

  Ps: pokud nevyrazíte z SVJ dle 1, můžete se domáhat podkladů vyúčtování alespoň za 2020, a to až do konce května 2021, pak také nemusíte nic takového dostat…

  Vložil SSman (bez ověření), 29. Duben 2021 - 23:58

  Karle, zvýšení ceny musel schválit minimálně výbor Vašeho SVJ, minimálně tím, že ty faktury zaplatil a konkludentně tedy přijal, nezbude Vám, než se optat na důvody vašeho výboru (nejlépe písemně), pokud neuspějete, pak snad nahlížet dle § 1179 NOZ. Nebo na shromáždění se dotazujte.

  Kolik platíte na jeden byt a měsíc za úklid spol. prostor – pro srovnání? Běžná cena je okolo 100 Kč na byt.

  Vložil Hubert (bez ověření), 30. Duben 2021 - 0:05

  jj … nekdo podepisuje a plati faktury

  Vložil SSman (bez ověření), 30. Duben 2021 - 0:11

  pardon, tak prostě předseda, dříve pověřený vlastník (asi malé SVJ) je odpovědný za sjednání nové ceny anebo se dělal generální úklid… kdo ví, bez nahlížení můžeme jen fabulovat…

  …ten kdo to zaplatil, by to měl umět zdůvodnit… asi řekne, že jiná možnost nebyla…

  Počkáme, jakou nám sdělí cenu na byt? Kolik platíte u Vás?

  Vložil Karel. (bez ověření), 2. Květen 2021 - 22:34

  Cena je cca 190 Kč

  Vložil Hubert (bez ověření), 29. Duben 2021 - 23:57

  Ani vy predpokladam taky nedelate za minimalni mzdy.

  Posledni dobou se zvedali jak minimalni mzdy, tak i ceny. Nerozumim vyrazu, notoricky znameho … ja ho neznam. Rozdilyv namerech vodomeru jsou jeste v norme, jinak mam zkusenost ze fakturacni vodomery obcas kecaj, tak je reklamuji. U nas je rozdil 400 m3 a tak po vecerech koukam kdo to nosi ve kbeliku ze sklepa :)

  Na asiaty moc nenadavejte, asi vam plati nemaly najem.

  povereny vlastnik … koukam ze uz vsichni rezignovali na normalni cinnost vyboru … uz jen zbyva to venovat byty nejake korporaci

  Vložil Karel. (bez ověření), 2. Květen 2021 - 22:38

  Notoricky známej asi bude, už tady ty jeho čachry několikrát tady řešili. To že ho vy osobně neznáte je irelevantní. Asiaté neplatí nájem mě. Není to má provozovna ale nějakého investičního fondu.

  Vložil Petr, 2. Květen 2021 - 19:58

  „Ovšem ani správce a ani pověřeného vlastníka to prakticky nezajímá. Zajímalo by mě jak se bránit a jak postupovat“

  Jak se bránit a postupovat

  • máte dle mne možnost (i kdyby to ve vyúčtování nebylo uvedeno), podat námitky
  • nejvyšším orgánem SVJ není ani správce ani statutární zástupce (či profipředseda), ale shromáždění. musíte lobovat a shánět podporu u ostatních vlastníků. Pokud to jde, pokud nemá statutár plnou kabelu plných mocí.
  • pak už snad pouze žaloba, co jiného
  Vložil MartinII, 3. Květen 2021 - 13:21

  "A vyskytli se dva problémy. Cena za úklid v domě se zvýšila oproti roku 2019 o více než 50%. …

  Další věc, kterou správce a ani pověřený vlastník, nejsou schopni vysvětlit je veliké množství vody, která se strácí. Jedná se o rozdíl mezi hlavním vodoměrem a jednotlivými vodoměry v bytech a provozovnách. Správce tvrdí že je to pouze 12,4% ale to je asi 75 m3 vody. Tedy 75000 litrů vody. Zdé se mi to strašně moc a mám podezření že někdo v domě asi asijské bistro odebírá vodu na černo."

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Pokud jde o úklid, tak možná byla navýšena smluvní cena. Důvod navýšení nákladů (to je asi to co vy označujete jako „cena“) si zjistěte dotazem u výboru.

  Pokud jde o spotřebu vody, tak je pravda, že ani my nedostáváme údaj o „spotřebě domu“, ale údaje o náměru podružných vodoměrů.

  Měli byste ve vyúčtování ale mít náklad domu v Kč. Dotazem u dodavatele na cenu / m3 si propočtete spotřebu domu v m3 na domovním vodoměru.

  Jednoduchá matematika.

  Potom to porovnejte s náměrem v bytech. A můžete oponovat správci zda ti je těch 12,4 % nebo více. Nevím, čemu odpovídá 75 m3 vody (to je těch 12,4 %) ?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".