Vyúčtování služeb

Vložil rudanov, 21. Únor 2019 - 12:14 ::

Dobrý den, pronajímám byt v SVJ a nová účetní mi řekla, že původní účetní prováděla vyúčtování služeb špatně, protože poplatek za rozúčtování nepatří do vyúčtování služeb, ale do správy.Tak by mě zajímalo, jestli někdo neví jistě, jak to má být. Děkuji moc za případné rady. Ruda

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Aloisie (bez ověření), 21. Únor 2019 - 18:58

  „poplatek za rozúčtování“

  A co teprve poplatek za poplatek za rozúčtování.

  A poplatek za poplatek za poplatek.

  Některé banky účtovaly poplatek za obraty i za poplatky.

  Vložil TN. (bez ověření), 21. Únor 2019 - 15:03

  Předpokládám, že myslíte cenu za rozúčtování služeb, kterou hradíte rozúčtovacím firmám (Techem, Ista apod.). Tento náklad patří do nákladů vlastní správní činnosti.

  Vložil rudanov, 21. Únor 2019 - 16:25

  Ano přesně to myslím, účetní tvrdí, že tento poplatek nemá podle zákona o službách 67/2013 ve vyúčtování služeb co dělat.

  Vložil Zvídavý (bez ověření), 21. Únor 2019 - 18:12

  § 17 b) NV 366/2013 Sb.:

  „Podobnými náklady vlastní správní činnosti uvedenými v § 1180 odst. 2 občanského zákoníku se rozumí zejména:
  b)náklady na rozúčtování a vyúčtování plnění spojených s užíváním jednotek, včetně provedení odečtů hodnot z poměrových měřidel spotřeby vody a ze zařízení sloužících k rozúčtování nákladů na teplo,“

  Vložil . (bez ověření), 21. Únor 2019 - 17:06

  Váš účetní nemá pravdu. Rozpočítání tak, jak jste uvedl máte správně. Zákon o službách není kogentní právní norma.

  Vložil . (bez ověření), 21. Únor 2019 - 15:33

  TN samozřejmě, že nemáte pravdu. Někdo to možná patří do vlastní správní činnosti a někde to patří do nákladů na služby. Když jsou náklady napsané prímo v idividuálním účtu vlastníka, tak jak byste tu částku vyndat a dál ji do vlastní správní činnosti? Oboje je správně, co na tom zase nechápete. Taky patříte k těm, co se domnívají, že všichni budu skákat tak, jak vy si představujete? Všichni nemají Istu a Techem. Nebo snad chcete tvrdit, že to je taky povinné, že Istu a Techem musí mít všichni?

  Vložil . (bez ověření), 21. Únor 2019 - 17:01

  Oboje je podle zákona. Na žádném z obou popsaných způsobů není nic protizákonného.

  Vložil Tony, 23. Únor 2019 - 15:02

  Že to je jedno a že obojí je dle zákona, jestli budou náklady na rozúčtování tepla ve službách budete tvrdit jen do doby, kdy SVJ někdo nezaplatí nedoplatek na službách z důvodu, že vyúčtování není podle zákona a tudíž je nesplatné. Pokud nemáte takovou podrobnost ve stanovách nebo dokonce v PP (jak někteří radí), budete rychle přemýšlet, jak se zákonu přizpůsobit (a po několika letech oddělit vlastní správní činnost od „tzv. FO“ a rozúčtování tepla od služeb). Nedoplatek jsme pochopitelně dali k soudu, o tom „jestli to je jedno“, by měl rozhodnout soudní znalec?! Tony

  Vložil Jarda_, 24. Únor 2019 - 2:44

  Rozumím-li tomu správně, tak vy tvrdíte, že vaše vyúčtování není podle zákona a tudíž je nesplatné?

  Dal jste k okresnímu nebo krajskému? Kdy očekáváte rozsudek?

  Vložil Tony, 24. Únor 2019 - 17:44

  Že vyúčtování služeb není dle zákona tvrdí jeden vlastník. Tudíž dle něj, je vyúčtování chybné a vykázaný nedoplatek (přes 10 t.) nesplatný (psalo se zde o tom vícekrát). Jedním z jeho argumentů („výmluv“) je, že částka za vyúčtování tepla je ve vyúčtování služeb a navíc je započtena v ceně tepla (správce tak dělá vyúčtování již léta a má výmluvu – takhle jsme to dostali od ISTY). SVJ podalo žalobu (vlastně ji vzhledem k předchozímu dluhu rozšířilo) v prosinci 2018 u jednoho exponovaného okresního soudu v Ústeckém kraji. Kdy bude soud ??

  Jestliže se najde takový „fiškus“ budete koukat, aby bylo vše přesně podle zákona a neříkalo se, že to je jedno jak je to vyúčtované (i když vám na konci vyjde stejné číslo). Předejde se tak tahanicím u soudu, které mohou dopadnout všelijak.

  Asi jste přišli na to, že v předchozím příspěvku má místo PP být PV – prohlášení vlastníka. Tony

  Vložil TN. (bez ověření), 21. Únor 2019 - 16:03

  Napsal jsem, jak to má být dle zákona, ne jak to můžete řešit. V obou případech se dosáhne téhož – rozúčtování na každou jednotkustejně.

  Vložil Dudekk (bez ověření), 22. Únor 2019 - 17:09

  Záleží, jak to myjí ve stanovách. Tak to mohou mít třeba podle počtu měřidel, podle spoluvlastnického podílu, podle spotřeby… Má-li jedna jednotka 2 a druhá 4 vodoměry, tak mi nesedí, že by to mělo být vždy stejně, protože je to správně. Není. :-)

  Vložil . (bez ověření), 21. Únor 2019 - 14:53

  máme taky a tento poplatek samozařejmě dáváme vlastníkům do vyúčtování služeb. Proč by to mělo byt špatně. Máte to dobře, máte ovšem velice chytrou účetní, všude byla, všechno ví.

  Vložil Ondřej Paprskář..., 21. Únor 2019 - 12:56

  Ten dotaz je trochu chaotický. Vaše nová účetní je účetní, která Vám zpracovává Daň z příjmu fyzických osob nebo je to Vaše nová účetní SVJ? Dále, co to přesně je poplatek za rozúčtování? Je to poplatek účetní, která zpracovává účetnictví pro Vaše SVJ nebo je to Vaše osobní účetní?

  Ondřej Paprskář www.nasspravce.cz

  Vložil 25Malý (bez ověření), 21. Únor 2019 - 16:50

  Patří to do nákladu na dodávku služby, nebo do vlastní správní činnosti?

  Není to asi tak jednoznačné. Zákonodárce viděl dům, kde jsou všechny jednotky stejná , počet měřidel stejný a skutečné náklady na odečty a na vyúčtování taky stejné. A domníval se, že náročnost odečtů a rozúčtování je stejná bez ohledu na velikost domu a počtu měřidel.

  Jsou ale domy, kde je každá jednotka jiná, od jednoho měřidla až třeba po sedm, a k tomu nějaká jednotka bez měřidel, které se účtuje pouze základní složka. A smlouvu s firmou na odečty a rozúčtování máte pěkně podle počtu měřidel. Vysvětlete pak vlastníkovi jednotky bez měřidla, že má platit stejně jako soused se sedmi!

  Nejlépe je takovou situaci vyřešit na úrovni prohlášení vlastníka anebo stanov.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".