Vyúčtování služeb

Vložil Petr.H. (bez ověření), 24. Leden 2019 - 15:53 ::

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda-li má nájemník možnost nahlédnout do dokumentů SVJ? Jsem v nájmu už od podzimu roku 2017, kdy na konci roku mělo proběhnout vyúčtování služeb, ale majitel bytu mi žádné podklady nepředložil, neodpovídal, vymlouval se a poté, že „těch pár měsíců“ nebude řešit a že to spojí s vyúčtováním za příští rok. Ok. Nic jsem nenamítal, přestože jsem si jistý, že mi vznikl přeplatek. Nyní dle slov sousedů již za došlo opět k vyúčtování služeb v prosinci a všichni vlastníci mají prý přeplatky a ty mají již na svých účtech. Pokud došlo k vyúčtování v prosinci, tak by mi měl majitel do 4 měsíců předložit podklady k vyúčtování služeb. A pokud to neudělá? Píši mu sms, jak to s vyúčtováním vypadá? A bez odpovědi. Musím mu napsat doporučený dopis? Mohu si ještě nárokovat i nahlédnutí a případné vyrovnání za ty 4 měsíce z předchozího roku? Díky za info.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jarda_, 27. Leden 2019 - 19:25

  “Mohu si ještě nárokovat i nahlédnutí a případné vyrovnání za ty 4 měsíce z předchozího ro­ku?”

  Pokud jste požádal písemně včas, tj. do konce května, tak můžete.

  “Nyní dle slov sousedů již za došlo opět k vyúčtování služeb v prosinci a všichni vlastníci mají prý přeplatky a ty mají již na svých účtech.”

  To je zvláštní, že vaše SVJ už má v lednu vše vypořádáno a vlastníci mají vyúčtování? Opět vyzvěte písemně prokazatelně pronajímatele do konce dubna o vyúčtování a do konce května o doložení podkladů.

  Promlčecí doba je 3 roky.

  Vložil Petr.H. (bez ověření), 28. Leden 2019 - 11:58

  Díky za odpověď. Dle tohoto: „Ustanovení § 7 zákona o službách vymezuje podrobné podmínky předkládání vyúčtování nákladů na služby. Nestanoví-li zvláštní zákon jinak, překládá pronajímatel vyúčtování nejpozději 4 měsíce po skončení sjednaného zúčtovacího období. Dovozujeme, že tato povinnost mu vzniká bez vyzvání.“ …bych si mohl nárokovat i ten předchozí rok i bez vyzvání, nebo?

  Vložil 007 (bez ověření), 25. Leden 2019 - 10:31
  Vložil Čmuchal (bez ověření), 25. Leden 2019 - 6:12

  Správným způsobem omezeně můžete. §8 zák. 67/2013 platí ve vztahu poskytovatel / příjemce tzn. v tomto případě ve vztahu pronajímatel / nájemce. Prohlédněte si tedy podmínky ve své nájemní smlouvě a uplatněte stejnou žádost (§8 zák.) vůči svému pronajímateli. Jak se můžete zachovat Vám ale plyne z Vaší nájemní smlouvy, neboť (jde jen o můj názor ne-nájemce) to při vymáhání, zřejmě naruší douhodobost pokračování nájemního vztahu. Podmínky ohledně vyúčtování byste tedy zřejmě měl mít stanoveny již v té nájemní smlouvě.

  „…neodpovídal, vymlouval se a poté, že „těch pár měsíců“ nebude řešit a že to spojí…“

  měl byste schopen, to být dokázat

  Vložil Petr.H. (bez ověření), 25. Leden 2019 - 10:40

  Ve smlouvě je uvedeno, že vyúčtování bude 1× ročně a pronajímatel má umožnit do 4 měsíců nahlédnout do podkladů k vyúčtování, popř. pořídit kopie a do 3 měsíců vyplatit případné přeplatky. V bytě už bydlím pomalu 16 měsíců…a nic…tak nevím, jak bych měl postupovat.. Díky za rady..

  Vložil § (bez ověření), 24. Leden 2019 - 16:29

  Ne, nemá. Své problémy musíte řešit s vlastníkem, viz. vaše nájemní smlouva.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".