Vyúčtování a úrok z prodlení

Vložil lake, 9. Září 2010 - 16:45 ::

Ve vláknu Vyúčtování služeb vznesl tazatel otázku na opožděné vyúčtování záloh na teplo. Ptal se zejména na možnost uplatnit zákonnou sankci (úrok z prodlení). Vzhledem k tomu, že původní vlákno se vlivem mnoha příspěvků s nulovým informačním obsahem stalo nepřehledným, uvádím odpověď zde.
---------------------------------------------------------------------------------------------

V uvedené diskusi zazněl názor: "Pokud byste sankci vyhrál u soudu, zaplatí ji všichni členové SVJ. (...) skutečnou žalobu proti SVJ bych si osobně rozmyslel."

Tento názor považuji za nesprávný. Vlastník jednotky nemá žádného důvodu, aby svůj nárok uplatňoval prostřednictvím soudu. Žalobu tedy podávat nebude. Věc je na vyřízení mnohem jednodušší.

• Termín pro vyúčtování tepla a vrácení přeplatků je stanoven v § 7 odst. 5 vyhlášky č. 372/2001 Sb., která je celostátně platným právním předpisem. Nedodržením lhůty vzniká automaticky pohledávka vlastníka jednotky vůči SVJ. Není zde dán prostor pro rozhodování soudu. (Vlastník se v tomto okamžiku může nepochybně obrátit se stížností na Českou obchodní inspekci, avšak to by neřešilo otázku úroku z prodlení.)

• Se vznikem této pohledávky vzniká též nárok na úrok z prodlení podle § 121 odst. 3 ObčZ. Uplatnění úroku z prodlení je dáno v § 517 odst. 2 ObčZ. Ani zde není důvod pro intervenci soudu, nárok vzniká ze zákona.

• Samotná výše úroku z prodlení je upravena Nařízením vlády č. 142/1994 Sb.. Ani k výši úroku tedy nemá soud co říci. (Je třeba pouze pohlídat si způsoby vyčíslení ú. z p. v různých časových obdobích.)

Vlastník jednotky tedy bude postupovat takto:
(1) Po marném uplynutí lhůty pro vrácení přeplatků upozorní písemně statutární orgán SVJ a oznámí, že bude požadovat úrok z prodlení. Může pohrozit, že podá stížnost České obchodní inspekci.
(2) Po obdržení dlužné částky vypočítá skutečnou výši ú. z p. a oznámí ji SVJ průkazným způsobem.
(3) Zároveň oznámí, že využívá práva na započtení pohledávky podle § 580 ObčZ a že jeho nárok vůči SVJ zanikne započtením vůči pohledávce SVJ vzniklé z předpisu plateb záloh na správu domu podle § 15 odst. 2 ZoVB.
(4) V nejbližším termínu splatnosti zálohy na správu domu zašle částku sníženou o úrok z prodlení.

Tím je pro vlastníka jednotky celá věc vyřešena. Nemá žádného důvodu obracet se na soud a domáhat se tímto nepružným způsobem svých práv. Vše se vyřeší svépomocí, zcela v souladu se zákonem. Jediné, co vlastník jednotky potřebuje, je kalkulačka a psací stroj (pokud nebude se SVJ vést korespondenci psanou ručně).

Zda se statutární orgán smíří s touto nevyhnutelnou situací, nebo se pustí do marné soudní pře - to už záleží na rozumu a úvaze členů výboru.

lake

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymoussss (bez ověření), 11. Září 2010 - 20:15

    Vážený pane lake založil jste toto vlákno kde popisujete jak postupovat a sankcionovat v případě opožděného vyúčtování záloh za teplo. Po důsledném přečtení jsem se ale dočetl že u dotyčného pána byl přeplatek vrácen dodavatelem až v měsíci červnu tedy dávno po provedeném vyúčtování, které už je mezi lidi rozdáno. Jak má postupovat podle Vás výbor v této dané situaci. Děkuji za Váš názor J.K.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".