Výtah - vybudování

Vložil ABA (bez ověření), 11. Březen 2011 - 15:34 ::

Dobrý den,zajímalo by mě, zda je v současnosti povinnost vybudovat výtah, pokud vstupy do bytů jsou v pátém nadzemním podlaží.Pokud by tato povinnost existovala, kdo tuto povinnost má? Je to vlastník příslušné jednotky nebo jen ty vlastníci, kteří by se pro výtah rozhodli nebo celé SVJ? Zajímá mě to především s ohledem na jeho financování.Předem děkuji za pomoc a odpověď. S pozdravem, ABA

  • společné části domu
  • výtah

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil lake, 14. Březen 2011 - 19:49

ABA,

odpověď na vaši otázku dává § 28 odst. 2 vyhlášky č. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby:

Výtahy se musí zřizovat u novostaveb bytových domů se vstupy do bytů v úrovni pátého a vyššího nadzemního podlaží nebo podkroví v téže úrovni. U změn dokončených staveb bytových domů, kde vstupy do bytů jsou v úrovni pátého nadzemního podlaží nebo podkroví v téže úrovni, se výtahy nemusí zřizovat ani existující výtahy do tohoto podlaží prodlužovat.

lake

Vložil yyyooo (bez ověření), 14. Březen 2011 - 12:16

Dum byl zjevne zkolaudovan bez vytahu, takze pokud nepristavujete dalsi patro, nikdo zadnou povinnost stavet vytah nema.

Vložil tpd, 11. Březen 2011 - 20:37

no výtah je vždy „věcí“ všech majitelů…tedy pokud stavíte úplně noví tak to musí odsouhlasit všichni majitelé…na rekonstrukci výtahu stačí nad poloviční většina vlastníků…na obě záležitosti budete zřejmě potřebovat úvěr…a ten by jste měli splácet podle velikosti vlastnických podílů na domě…pokud to nemáte ve stanovách jinak…

Vložil Josef Jirásko (bez ověření), 11. Březen 2011 - 16:51

Tak Vám dám taky něco do placu. Tak co vím,je mou povinností jenom zemřít.Na věky zde nebudu a ani bych nechtěl.To nemluvím ani o tom bordelu, co zde ve státě nyní máme.O to tu teď ale nejde, jde o výtah. Takže si myslím, že výtahy jsme stavěli od 4.patra, tedy od pátého podlaží, když beru suterén.A že by Vám ho někdo jinej zaplatil,no nevím kdo.Dnes si to musí zaplatit lidi sami.Dříve,když to neuteklo projektantovi, tak se výtahy dávaly i když byly baráky kde se nedávaly a byly to i šestipodlažní. Takže o co jde, že? Tak si to přeberte a počítejte s tím, že když má někdo velkou artrózu v kolenou či v kyčlích, bude rád, když bude u vás místo a výtah uděláte, i pro ty babky, co sotv lezou s kýblema uhlí do pater, když jim ani jejich haranti nepomůžou.Takže nzdar a starejte se aspoň o ty nemohoucí, věřím že i oni vám něco přidají z těch jejich malých penzí.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".