Výtah

Vložil Anonymous, 29. Červen 2007 - 6:52 ::

Dobrý den, ráda bych se zeptala,jak se mohu bránit proti rekonstrukci nového výtahu. Bydlím přízemí družstevního bytu, tutíž pochopitelně nepužívám a nikdy nebudu používát výtah. Předseda družstva oznámil, že výtah je ve společných prostorách a vybavení celého domu a musím za to platit! Místo toho jsem se ohradila na 2 roční stížnosti oken, což mi připadá rozumnější. Odpověď zněla – okna jsou majetkem bytu, což znamená, že okna si budu hradit sama nebo musím počkat až si budou všichni přát výměnu? Děkuji za odpověď, Beranová.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Anonymous, 10. Červenec 2007 - 9:29

  Rozlišujte dvě věci: úhrada za provoz výtahu (náklady na energie, běžné revize, běžné opravy) a úhrada rekonstrukce výtahu jako společného vybavení domu. Kdo bydlí v přízemí, na provoz přispívat logicky nemusí. V zákonu to ale nenajdete. Půjde o dohodu na shromáždění vlastníků. Rekonstrukce výtahu je ale stejná jako třeba rekonstrukce střechy. Taky ji v přízemí „prakticky“ nepotřebujete. Navíc rekonstrukci výtahu je nejlépe provést z fondu oprav a do toho přispívat musíte. Paní, nebuďte škrťa!

  Vložil Anonymous, 13. Únor 2008 - 20:05

  Vážený. Jestli je paní tzn. škrťa jak píšete, není Vaše starost a Vy to platit nebudete. Nemyslím si, že střecha a výtah je to stejné. Střecha je součástí stavby budovy a výtah jejím příslušenstvím, za které platí bohužel ti co ho využívají.

  Vložil Pavel, 29. Červen 2007 - 8:20

  V družstevním domě jsou výtah i okna, ostatně jako celý dům, v majetku družstva. Určitě nejsou okna v majetku bytu, to je blábol.

  Pravdou ale je, že družstvo může dát souhlas s individuální výměnou oken na náklady nájemníka-družstevníka.

  V družstvu se rozhoduje na členské schůzi. Pokud tam získáte většinu pro svůj názor, tak se podle toho pan předseda musí řídit.

  Na druhou stranu, výtah podléhá určitým předpisům a pokud by jim nevyhovoval a něco se stalo, tak to odnese představenstvo družstva.

  Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

  Vložil Anonymous, 29. Červen 2007 - 20:21

  Neřekl bych, že členská schůze rozhoduje. Asi jak kde, jak které má družstvo stanovy. To naše představenstvo družstva na členské schůze pouze přihlíželo.

  Jinak ty výtahy: Je to společná část domu, které ti v přízemí nevyužívají (ale taky můžou – co když budou několikrát denně jezdit za přáteli do vyšších pater), ovšem taky baste nemusela přispívat na opravu střechy, kterou taky nemáte bezprostředně nad sebou. Ten dům prostě zavazuje.

  Ale jde udělat, že ti z přízemí nemusí platit poplatky na výtahy – servis, spotřeba elektřiny.

  Vložil Anonymous, 29. Červen 2007 - 11:14

  A co dělat, když mi navrhnou individuální výměnu oken na náklady nájem.-družstevníka a pak bude výměna hromadná?

  Vložil Pavel, 29. Červen 2007 - 12:23

  Individuální výměna bude určitě dražší než hromadná.

  Umím si ale představit písemnou smlouvu s představenstvem, nebo zápis z členské schůze, kde bude uvedeno, že když si někdo individuálně vymění okna, tak že dojde k finančnímu vyrovnání v okamžiku hromadné výměny oken. Samozřejmě za tu nižší cenu, která bude dosažena při hromadné výměně.

  Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".