Vymezení garážových stání

Vložil Bruno2, 14. Leden 2022 - 7:12 ::

V suterénu našeho družstevního domu máme společnou garáž s 15 garážovými stáními. Lze prosím jednotlivá stání vymezit, zapsat do KN a následně převést do vlastnictví uživatelů? Jeden právní názor říká, že vymezit lze jen místnosti, tedy obestavěné prostory, znám však případ, že developer prodával v domě, kde je založeno SVJ, jednotlivá stání nezávisle na vlastnictví bytů a tato stání jsou zapsána v KN. Děkuji.

  • prohlášení vlastníka
  • parkování

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Vlastnice (bez ověření), 14. Leden 2022 - 10:37

Jako součásti bytů máme vymezené i prostory, které nejsou místnostmi. Dokonce nejsou na místě vymezeny vůbec, jsou vymezeny pouze v prohlášení. Katastr prohlášení nezkoumá. Tím neříkám, že je to v souladu s právem ani nikoho k porušování práva nenabádám.

Vložil Jan77 (bez ověření), 14. Leden 2022 - 8:56

Vymezit jako nemovitost v katastru nemovitostí v budově lze skutečně jen prostor který je místností, nebo souborem místností, a pak se jedná o jednotku.

Garážové stání to nesplňuje, pokud se nejedná o uzavřený typ (vlastní vrata, stěny).

Garážová stání se v halových garážích bytových domů zpravidla řeší jedním z těchto dvou způsobů:

  1. Celá halová garáž je vymezena v katastru nemovitostí jako jednotka. Převáděny na vlastníky bytů, kteří mají mít parkovací stání, jsou ideální spoluvlastnické podíly na této jednotce-garáži.
  2. Celá halová garáž je společným prostorem domu. Právo k výlučnému užívání stání je zakotveno v Prohlášení vlastníka jako právo náležící k vlastnictví bytu (je tam tedy přiřazení stání k bytům).
Vložil Justitianus, 14. Leden 2022 - 8:49

Píšete, že jde o DRUŽSTEVNÍ dům, takže jde o případ, kdy družstvo chce svou budovu rozdělit prohlášením na jednotky.

Stání není nemovitá věc. Ze zákona i z katastrální vyhlášky plyne, že je vyloučeno zapsat do katastru vlastnické právo k neexistující nemovité věci. A samozřejmě je nemožné převádět vlastníkům jednotek to co právně ani fakticky neexistuje. Cíl který jste popsal je nemožný a nedosažitelný.

Jednotlivá stání samozřejmě lze vymezit (čarami na podlaze). Tím malováním čar se ovšem garážová stání nestanou nemovitými věcmi! Půjde stále jen o vymezené části společného prostoru v jediné společné místnosti. Takto vymezené části mohou být předány do výlučného užívání vlastníkům konkrétních jednotek (§ 1160 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb.), nebo budou užívány spoluvlastníky jinak podle jejich většinového rozhodnutí.


Zmínil jste dva „právní názory“. Oba jsou vadné a zcela nesmyslné.

(1) Není pravda že „vymezit lze jen místnosti“. Kdo Vám tvrdil tento nesmysl? Vymezit lze cokoli, třebas i půlku klobásy (jestliže ji rozříznete, nebo na povrchu klobásy vyznačíte hranici, nebo udáte v milimetrech velikost obou částí a pořídíte k tomu geometrický plán rozdělení klobásy). Vymezit lze část z koláče, část bazénu, zahrady, parkoviště, část parcely zapsané v katastru. Vymezit lze část místnosti uvnitř stavby, nebo i prázdný prostor který vůbec místností není (balkon, lodžie, terasa, kóje, chodba, klec pro tygra).

(2) Není pravda že „developer prodával jednotlivá stání“. Buď Vám lhali, nebo jste nepochopil co Vám sdělili. Je vyloučeno „prodat“ pouhé parkovací stání. Je vyloučeno zapsat takové stání do katastru jako nemovitou věc. Do katastru se zapisují nemovité věci (parcely, budovy, jednotky, vodní díla, atd.) a k nim se zapisují některá práva: právo vlastnické, právo stavby, právo nájmu/pachtu, zástavní právo, právo z věcného břemene, atd..

Justitianus

Vložil ... (bez ověření), 14. Leden 2022 - 11:11

Prodat cokoliv není vyloučeno. Je vyloučno, aby parkovací místo bylo zapsané v katastru. Lze prodat i to, co nevlastníte, když se najde blbec, který si to koupí a dá vám dobrovolně své vlastní peníze za něco, co nebude nikdy vlastnit. Z uvedného důvodu developeři vesele prodávají parkovací místa ve společné části domu. Proč by to nedělali, když se najdou blbci, kteří jim to zaplatí.

Vložil Arveno, 17. Leden 2022 - 0:22

Arveno' Tech blbcu neni malo. Vlastne vsichni ti kdo zaplatili za parkovaci stani cislo xx sumu yykc v jednotce garaze (110 parkovacich stani) dle prohlaseni vlastnika. Nekteri „koupili“ a zaplatili za nekolik parkovacich stani ktere nyni prodavaji z velke sumy.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".