Výměna oken s revitalizací domu

Vložil Hanušová (bez ověření), 12. Září 2019 - 12:09 ::

Dobrý den, prosím o radu. Naše SVJ plánuje pomocí bankovního úvěru kompletní revitalizaci domu s využitím dotace, pro akci je většina vlastníků. V domě je ale 8 vlastníků z 24, kteří mají ještě původní okna dřevěná (stáří oken cca 50 let). Většina těchto vlastníků ale nemá finanční prostředky na jejích výměnu. Okna jsou podle PV vlastníků. Jak lze nejlépe vyřešit takovou překážku, která má vliv na realizaci zateplení domu. Má se většina vlastníků našeho SVJ smířit s tím, že nebudeme dům moci nikdy zateplit? Máte někdo podobnou zkušenost a podařilo se Vám jí vyřešit. Děkuji Iveta.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil bda2df Černý Michal (bez ověření), 29. Říjen 2019 - 1:07

  Zkuste se podívat na dokumenty na Seznamsvj.cz

  Vložil tep (bez ověření), 12. Září 2019 - 12:51

  V sousedním domě to řešili tak, že předseda obešel majetnější vlastníky a ti se složili – podle svých možností – na bezúročné zaplacení výměny oken s tím, že ti nemajetní jim to budou splácet smluvně dohodnutou měsíční splátkou, která mohla být různě vysoká dle finančních možností jednotlivých dlužníků.

  Když jim nepůjčíte, nemajetní budou mít vysoké náklady na teplo a úniky tepla budou hlavně platit majitelé s kvalitními okny, protože podkročí 80% průměrných nákladů na teplo.

  Vložil Jan77 (bez ověření), 13. Září 2019 - 8:29

  Velkorysost je sice dobrá věc, ale není obezřetné takto někomu půjčovat. O právním zajištění nemluvě. Rozumnější by bylo, aby si ti, kteří peníze zatím nemají, půjčili v bance a/nebo se s rekonstrukcí počká. Vhodné by mohlo být i na základě dohody předepsat zvláštní zálohu příslušným vlastníkům tak , aby si tímto způsobem svá okna zafinancovali.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 13. Září 2019 - 10:07

  taky nechápu, proč bych měla úvěrovat někoho, kdo má milionový majetek. a tím byt je. mají snad potomky, kteří jednou byt zdědí, tak ať rodiče založí. nebo ať si prostě úvěr vezmou rovnou sami. já půjčím chudáku důchodci 30 tisíc na okna. a ještě budu kvůli němu podávat přiznání na zdanění úroků? nebo ho budu úvěrovat s tím, že prodělám své peníze díky inflaci kdy on mi to bude léta splácet? a až zemře, potomek shrábne byt, a já budu čekat na dědický řízení, aby mi to splatil on?

  Vložil Radek Veselý (bez ověření), 13. Září 2019 - 10:39

  „já půjčím chudáku důchodci 30 tisíc na okna“

  Okna jsou společná část domu. O jakých oknech důchodce se zde bavíte?

  o
  Vložil radka2222 (bez ověření), 13. Září 2019 - 11:17

  těch o kterých píše tazatel

  Okna jsou podle PV vlastníků.

  Vložil Hanušová (bez ověření), 13. Září 2019 - 11:07

  Debata se stáčí jiným směrem, nejde vůbec o žádné důchodce, ale o lidi s nízkým příjmem. Můžete odpovídat na dotaz tazateli? Pokud k tomu odpověď neznáte, tak nic nepiště. A dále podle čeho usuzujete, že okna mého bytu jsou společná část domu? V této podobě pro tazatelku zbytečný příspěvek.

  Vložil Radek Veselý (bez ověření), 13. Září 2019 - 19:07

  „okna mého bytu jsou společná část domu“

  podle nařízení vlády k bytovému spoluvlastnictví.

  Vložil P_V (bez ověření), 13. Září 2019 - 21:25

  Je to nařízení vlády, ne zákon. Je to něco, co platí, když nebylo dohodnuto jinak. A závazný vzor pro nová ujednání. Těžko může nařízení vlády něco vyvlastnit.

  Vložil Radek Veselý (bez ověření), 14. Září 2019 - 7:14

  „Těžko může nařízení vlády něco vyvlastnit.“

  Nařízení vlády nic nevyvlastňuje. Nařízení vlády vyjmenovává společné části domu. Nic víc a nic méně.

  Vložil P_V (bez ověření), 14. Září 2019 - 9:22

  Tím vyjmenováním se z nich společné části nestanou, když předtím společné nebyly.

  Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 14. Září 2019 - 9:38

  „když předtím společné nebyly“

  Co nebylo předtím společné? Části domu vyjmenované jako společné v nařízení vlády?

  Vložil levape, 14. Září 2019 - 10:03

  To co patří k jednotce podle prohlášení původního vlastníka (k privatizaci) nemůže být nařízením vlády prohlášeno za společné !!!!!!

  Vložil Omar (bez ověření), 14. Září 2019 - 19:00

  „co patří k jednotce“

  To, že něco patří k jednotce, neříká o vlastnictví nic. Jistěže okna „patří“ k jednotce. K čemu jinému by patřila. O vlastnictví oken to neříká nic.

  Patřit není vlastnit!

  Vložil Omar (bez ověření), 14. Září 2019 - 19:01

  Zvonek a domovní schránka také patří k jednotce a jistě nebudete tvrdit, že jsou ve vlastnictví vlastníka jednotky.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 13. Září 2019 - 11:21

  Hanušová, pokud má někdo nemovitý majetek v řádu milionů (pokud teda nejde o byty v chánově apod.), musí počítat s tím, že musí do majetku občas investovat. A je jen na něm, jak si to zařídí. Rozumný majitel nemovitosti si „ukládá“ bokem na takové investice, protože nic není věčné a nefunguje bez investic. Okna nejsou vzhledem k hodnotě jejich majetku-bytu žádnou závratnou položkou.

  Bohužel, když na investice do oprav a udržování majetku nemají, tak ať volí bydlení odpovídající jejich nízkému příjmu.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 12. Září 2019 - 12:25

  izolací a novou fasádou se stávajícími okny. Někteří si je v předstihu vyměnili, jiní to chytře udělali těsně po dokončení, ale nikde nedošlo k poškození fasády, protože se okna rozřežou a vše se montuje vnitřkem bytu. Pro jistotu jsme si nechali trochu té pružné omítky na opravy, ale nebylo to třeba.

  Vložil P_V (bez ověření), 12. Září 2019 - 12:59

  Při zateplování se musí zateplit i venkovní špalety, aby se odstranil tepelný most. Stará dřevěná okna mají příliš tenký rám, že se nedá použít dostatečná tloušťka izolace. Takže pak na fasádě bude každý okenní otvor jinak velký, krása. Nebo se zmenší tloušťka všude, aby byl vzhled stejný, ale izolace bude nedostatečná.
  Nebo je tu ještě třetí možnost, že se venkovní špalety nezateplí, jen omítnou. I takové "zateplení" si někdo nechá udělat. Pak budou mít v zimě doma na zdi po obvodu oken chladný pás o ploše významně se blížící ploše radiátoru, případně jim ta stěna bude i plesnivět.

  Vložil Hanušová (bez ověření), 12. Září 2019 - 12:55

  Podmínka pro vyplacení dotace je, že okna musí být prý už vyměněná, kvůli úspoře.

  Vložil Petr, 12. Září 2019 - 19:30

  „Většina … vlastníků nemá finanční prostředky na výměnu. Okna jsou podle PV vlastníků“

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  My jsme okna dávali nová (památková zóna) s využitím grantu.

  Otázka – to co „mají“ nemajetní jako podíl v tzv. fondu oprav (příspěvky správy domu a pozemku" nestačí na úhradu jejich oken ?

  Pozn.: Tazatelka nepíše ani v jednom ze svých 2 příspěvků, nic o tom, že by šlo o okna špaletová (kastlová)

  Vložil tep (bez ověření), 12. Září 2019 - 21:16

  Petře, u SVJ příspěvky na opravy a údržbu jsou určeny pro opravy a údržbu společných částí domu, ne na opravy částí bytu. Okna bytů patří do obálky budovy, proto by z principu měla být definována jako společné části domu ve výlučném užívání vlastníka bytu. Pak by podle § 1180 NOZ mohlo a kvůli málo movitým vlastníkům bytů i mělo SVJ vlastníkům bytů předepsat příspěvky na budoucí výměnu oken v souladu s § 1180 – výše příspěvku by závisela zejména dle počtu oken a balkonových dveří ve výlučném užívání majitele bytu. Mám takový pocit, že účel § 1180 pochopil jen málokdo, většina si myslí, že stále platí ZoVB, kde se dalo financovat z příspěvků na opravy a údržbu prakticky cokoliv a garzonky s málo okny pomáhaly financovat opravy oken u bytů třeba i 1+3, kdy počet oken v bytech neodpovídal poměru výše příspěvků na opravy, stanovených dle plochy bytů. Podobné nespravedlnosti se děly i u oprav balkonů či lodžií, pokud ne všechny byty je měly. Málokomu dochází, že na opravy lodžií se nepřispívá dle podlahové plochy bytu, ale pokud jsou všechny lodžie stejné, tak by na jejich budoucí opravy měli přispívat všichni výluční uživatelé stejnou částkou a nic by na to nepřispívali vlastníci bytů bez balkonů či lodžií. ZoVB v tomto směru nerespektoval dobré mravy, když nutil některé vlastníky bytů financovat i to, co nemohli užívat.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".