Vymáhání pohledávky po zemřelém

Vložil Dušan (bez ověření), 3. Prosinec 2013 - 18:15 ::

Dobrý den,prosím mám dotaz.Jsme SVJ,před 3 roky zemřel jeden z vlastníků bytové jednotky,dědicové se zřekli dědictví.Během těchto 3 let běželo dědické řízení a SVJ vznikaly pohledávky do fondu oprav a na energie.Ve stejném roce,kdy zemřel tento vlastník jsem počali čerpat úvěr na rekonstrukci kotelny,na bytě od úmrtí nikdo nebydlel.Pozůstalý neměl vůči SVJ žádné dluhy do své smrti.Tyto dluhy vznikaly až po smrti vlastníka. Pozůstalý na svou byt.jednotku čerpal úvěr a mimo to měl i jiné dluhy,byt byl předlužen-proto se ho dědicové vzdali. Nyní proběhla dražba,byt byl vydražen,a proto se ptám,zda jsme měli nějakou možnost vymoci tuto pohledávku vůči SVJ nebo je tato pohledávka nevymožitelná. Doslechl jsem se ,že prý jsme měli možnost,zajít před dražbou do dražební společnosti a zažádat o navýšení vyvolávací ceny o tento dluh-cca 100 000 Kč.Je tato informace pravdivá,případně na jakou část v zákoně se odkazuje.Děkuji za odpověď Dušan

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Petra.s (bez ověření), 12. Leden 2017 - 11:34

  Dušene, jak to nakonec dopadlo s tímto případem?

  Vložil lake, 5. Prosinec 2013 - 9:43

  Pane Dušane,
  nic SVJ nebránilo po vzniku dluhu žalovat dosud neznámé dědice zemřelé osoby. Nebylo rozumné tři roky čekat a nedělat nic. Mimochodem, pasivitou výboru došlo mezitím k promlčení dluhu staršího než dva roky.

  V obdobných případech může SVJ vymáhat dluhy i na neznámých dědicích jednotky. V případě žaloby podané proti neznámým dědicům soud buď řízení přeruší do doby, kdy bude dědic znám, nebo ustanoví neznámým dědicům opatrovníka a pokračuje v řízení (OSŘ § 29 odst. 3).

  lake

  Vložil karelh, 4. Prosinec 2013 - 16:32

  Dobrý den, uvedené bylo vhodné řešit s právníkem ihned po smrti zůstavitele a nečekat tři roky.

  Jinak pokud bylo dědictví předluženo, nařídil soud jeho likvidaci a SVJ mělo svoji pohledávku přihlásit dle § 175t OSŘ. Pokud jste tak neučinili, pohledávka zanikla (§ 175t odst. 2 OSŘ).

  karelh

  Vložil Jandus (bez ověření), 4. Prosinec 2013 - 7:44

  Především jste se měli přihlásit do dědického řízení, to jste ale už prošvihli.

  Vložil Jaroslav Jaroslav, 4. Prosinec 2013 - 9:28

  a teď spíš otázka než odpověď

  • od kdy je nový vlastník vlastníkem když majitel zemře – pokud kupuju,

  jsem vlastníkem zpětně od okamžiku podpisu smlouvy, ne od okamžiku zápisu.

  • pokud zdědím byt, zdědím ho od okamžiku úmrtí ?? zní mi to logicky,
  ale nevím, pokud je to tak, tak nový vlastník má byt na kterém visí dluh který je jeho.

  takže můj závěr – pokud vlastník neměl dluhy v okamžiku smrti nemá SVJ zásadní problém, drobnost na posledním vyúčtování (pokud tam bude nedoplatek)

  Vložil MartinII, 5. Prosinec 2013 - 15:17

  Předchozí diskutující asi dotaz pochopili na 100%. Já nerozumím „pohledávka vůči SVJ“. Kdo ji má a z jakého titulu ?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".