výhradné užívání společných prostor

Vložil CityStars, 4. Říjen 2019 - 13:03 ::

Dobrý den, v našem panelovém domě jsou 2 entity: BD (které má 85 proc plochy domu) a SVJ, které má zbylých 15%. Můj byt je součástí BD a měl bych zájem o odkoupení cca 4m2 chodby před bytem a vybudování pořádných vstupních dveří. Jelikož s odkoupením nesouhlasilo několi členů BD, tak se to nepovedlo (musí být 100% kvůli změně družstevního podílu). Existuje ještě možnost převést prostor do výhradního vlastnictví. Má s tímto procesem někdo zkušenost? Je to záležitost BD, nebo SVJ? Samozřejmě předpokládám že z těchto prostor budu platit zvýšený „nájem“ typu fond oprav apod. S kterou entitou mám toto řešit? Již dnes vím, že na vybudování nových dveří bude potřeba stavební povolení s hasičskou zprávou, ale i tak o to mám zájem. Děkuji za rady.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Hubert (bez ověření), 5. Říjen 2019 - 13:37

  Můj byt je součástí BD a měl bych zájem o odkoupení cca 4m2 chodby před bytem. v našem panelovém domě jsou 2 entity.

  Ponekud slozite, ale

  • reste s entitou, ktere jste clenem … u BD rozhoduje kvalifikovana vetsina.
  • BD je clenem SVJ, tj resi s cleny SVJ … rozhoduje 100 % zmena vlast. podilu

   ale chodby se neparceluji, tj pozadat max o zmenu stavby tj velikosti bytove

   jednotky .. tj projekt, stavebni urad, zapis zmeny velikosti bytove jednotky

   do katastru. Vlastnikem bytu je stale BD.

  jako clen BD, nikdy nebudete majitel, ale muzete prostor dostat do pronajmu a upravi se Vam najem. Jste pouze clen druzstva a najemnik druzstevniho bytu.

  Dalsi varianta je pozadat vybor SVJ o pronajem spolecnych prostor za uplatu bud mesicni ci rocni, pozadat o provedeni stavebnich uprav s tim ze pokud pronajem skonci bude nutno uvest v puvodni stav.

  Posledni moznost je jednat o prevodu s BD do osobniho vlastnictvi a pak jako majitel resit s cleny SVJ ..

  Vložil Hubert (bez ověření), 5. Říjen 2019 - 13:46

  Neuvadite kde bydlite.

  Cena za m2 je nekde okolo 70.000,–, to by se platilo vsem vlastnikum dle jejich podilu a pak naklady na projekt, samotnou stavbu, kolaudaci vcetne dotcenych organu ( hasici a pod ) a nakonec samotny zapis do katastru.

  a jste nekde okolo 500 – 600.000,– Kc za 4 m2 chodby.

  a ke vsemu jste jen clen druzstva, ktere je clenem SVJ.

  Vložil Člen SVJ (bez ověření), 4. Říjen 2019 - 15:12

  Zkusil jste kontaktovat tepa ten má i jiné nápady,jak obejít zákony.

  Vložil šťoural (bez ověření), 4. Říjen 2019 – 7:48 Změna spoluvlastnických podílů v domě Vložil tep (bez ověření), 2. Leden 2018 – 8:47 Pokud byste odkoupil onu místnost od všech spoluvlastníků, pak by se změnily spoluvlastnické podíly na domě u všech vlastníků – Váš by vzrostl a ostatním by poklesl. Změna spoluvlastnických podílů na katastru nemovitostí se platí částkou 2000 Kč za každý byt, u kterého ke změně dojde. Kdo to zaplatí? Není lepší se spoluvlastníky uzavřít dohodu o dlouhodobém pronájmu místnosti, ve které si zajistíte i povolení k probourání stropu oné místnosti?

  Vložil aa (bez ověření), 4. Říjen 2019 - 13:16

  Lidi, když už přestanete snít o převodu společných částí domu do vašeho výlučného vlastnictví, aby se to udělalo „jen tak nějak“, protože vy to chcete. S takovým převodem musí souhlasit všichni vlastníci, kteří v domě existují. Vy ty prostory chcete převádět do vašeho vlastnictví nebo výhradně užívat? Plete to všechno dohromady.

  Vložil CityStars, 4. Říjen 2019 - 13:19

  Dobrý den, prosím bez emocí. Samozrejme je chci vlastnint, ale jak jsem psal výse nesouhlasilo s tim 100% clenu. Proto jdu cestou vyhradniho uzivani, kde ale nevím na koho se obratit, jestli na BD, nebo na SVJ a pripadne jake procento clenu s tim musi souhlasit.

  Vložil Odpověď (bez ověření), 4. Říjen 2019 - 14:00

  Souhlasit musí všichni spoluvlastníci. Tj. jedno bytové družstvo (v rámci kterého lze zjistit potřebnou většinu k odsouhlasení ve stanovách družstva, pravděpodobně nemusí být 100% členů družstva) a všichni ostatní spoluvlastníci tvořící 15%.

  Vložil Dotazsss (bez ověření), 5. Říjen 2019 - 10:31

  To by bylo pro vlastnictvi, pro vyhradni uzivani postaci myslim ze 75% z toho SVJ :-)

  Vložil milos1, 22. Prosinec 2019 - 19:56

  po 10 letech musí souhlasit všichni vlastníci ,i když by jste to chtěl užívat pouze pro sebe tak s podmínkou že při požádání souseda mu musíte vyhovět

  Vložil radka2222 (bez ověření), 22. Prosinec 2019 - 21:01

  miloši, kolik toho už dnes v sobě máte? ty vaše výplody teda stojí za to :-)))

  ?
  Vložil radka2222 (bez ověření), 5. Říjen 2019 - 11:51

  to jako že mi zabrání v užívání mého majetku, když jako spoluvlastník nebudu souhlasit?

  Vložil CityStars, 5. Říjen 2019 - 21:43

  vedel by nekdo jasnou odpoved? Je potreba k vyhradnimu uzivani souhlas BD nebo SVJ nebo obou entit? Pripadne kde najdu procento souhlasu? predpokladam ze ve stanovach BD, pripadne SVJ.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 6. Říjen 2019 - 6:20

  a taky vám ji napsal. „odpověď“

  Vložil Hubert (bez ověření), 5. Říjen 2019 - 22:16

  Obe entity, prvni druzstvo, pak druzstvo jedna s SVJ

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".