vybírání nájemného

Vložil Anonymous, 18. Leden 2011 - 22:56 ::

Dobrý den,ráda bych se zeptala, jak postupovat,pokud nájemné vybírá osobně jeden z vlastníků bytu a dokladem je pouze podpis v obyčejném sešitu.Chtěla bych, aby vše bylo vedeno přes účet,ale většina nájemníků souhlasí s tímto způsobem placení.Jak se mohu dopomoci změny?Děkuji.Klá­raJ.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil AnonymoussS (bez ověření), 19. Leden 2011 - 16:09

    Vlastník bytu si od svého nájemníka vybírá nájem jak uzná za vhodné. Závisí na domluvě vlastníka a nájemníka. Pokud se tak děje v SVJ, pak tozhodně nevybírá nájemné. Nicméně toho vybírače nechápu, že sám dobrovolně podstupuje takové riziko.

    Vložil Ricardo (bez ověření), 19. Leden 2011 - 9:31

    Banka (ne každá) umožní platit převodem z účtu s doručením na poštovní adresu sídla společenství.

    Výhoda pro Vás: máte řádný doklad, nemusíte nikomu platit do ruky, máte vše přes účet.

    Nevýhoda pro Vás: hradíte poplatek za převod (vyšší než při připsání na účet).

    Ricardo

    Vložil Krupp, 19. Leden 2011 - 8:33

    Pokud trváte na platbě přes účet, tak požádejte o č. účtu a plaťte na něj. Jestli Vám nebude vyhověno, proveďte to oficielně písemně. Pokud jej znáte, tak na něj plaťte a nediskutujte o tom.

    Přiznám se, že nechápu důvod, proč SVJ trvá na hotové platbě. U nás by naopak nikdo hotové peníze nepřijal. I když ani to není zcela v pořádku.

    Jirka

    Vložil svjvmt, 19. Leden 2011 - 16:08

    Dá se to chápat. Jak provádíte kontrolu, co se s penězi stane, co propláceno, máte ji? Neuvádíte. Nemusí to jít přes účetnictví.

    Vložil Eduard Navara, 19. Leden 2011 - 2:19

    Dobrý den, jestliže většina souhlasí s výběrem v hotovosti, těžko se změny domůžete. Platba v hotovosti je rovnocenná platbě bezhotovostní (přes účet). Měli jsme kdysi stejný nápad. Lidé v důchodovém věku si však odmítli založit účty (platili by poplatky) a nosit peníze na účet (platili by poplatky jako třetí osoba). Zůstali jsme tedy u plateb v hotovosti a potom to dotyčný „výběrčí“ vše najednou odnese na účet. On poplatky neplatí, protože má dispoziční právo k účtu. Co se mi u vás nelíbí je převzetí peněz proti podpisu v sešitě. Dotyčný vlastník, který vybírá peníze, by měl vydávat příjmové pokladní doklady, které lze běžně zakoupit. Jsou propisovací, jeden zůstane do účetnictví vám a druhý předá se svým podpisem, že peníze přijal tomu, kdo mu peníze přinesl. Doklady, jejich náležitosti, vedení účetnictví apod. je uvedeno v zákoně č. 563/1991 Sb., o účetnictví. V tom najdete oporu alespoň pro tuto změnu.

    Vložil KláraJ (bez ověření), 19. Leden 2011 - 8:26

    Moc Vám děkuji za odpověď.I mně se zdá tento zůsob potvrzování dosti neadekvátní.Uvedený zákon určitě využiji při argumentaci. Hezky den

    Vložil Petr, 21. Leden 2011 - 10:01

    Tazatelka Klára by měla popsat, jak u nich probíhá vyúčtování, tedy zda je každému vyúčtována ročně správná zálohová částka. O účtu společenství se tazatelka původně ani nezmínila, v odpovědích se řešil jen účet plátců. Dle původního dotazu asi SVJ účet nemá. Plátce nemusí mít účet, stačí platit peníze složenkou na poště. Jak byly placeny zálohy, dokud nebyl vlastníkem SVJ ?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".