Výběr poplatku za kopírování zápisu

Vložil Emilka (bez ověření), 24. Březen 2011 - 11:29 ::

Omlouvám se všem, že zakládám nové vlákno s věcí tak jasnou. Potřebuji poradit v následující věci. Jedna členka společenství požádala o zápis ze shromáždění. Vím, že se to tady řešilo několikrát, ale nemůžu to najít. Ve stanovách máme nahlížení, takže tento poplatek u nás není řešen a nevím co s tím. U nás je situace taková, že když dám zápis zdarma budu obviněna, že ostatní členové musí platí někomu kopírování, že jim utrácím peníze a když budu chtít za okopírování poplatek budu obiněna taky, že chci jejich peníze pro sebe a že je okrádám. Vypadá to jako vymyšlená groteska, ale je to bohužel realita. Zápis bude patrně poskytnut právníkovi k prozkoumání právoplatnosti. Událost je aktuální, včera byla schůze a jedna členka společenství neprosadila to, co chtěla, protože ji nikdo nepodpořil.Pokud někdo víte, kde to na portálu je nebo mi poradíte jak to vyřešit, děkuji za radu. Emilka

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil kraus (bez ověření), 26. Březen 2011 - 0:49

  Paní Emilko, máme podobě problémového člena, naštěstí situace u Vás je dost jednoduchá a průhledná. Ve Stanovách máte (.. nahlédnout do …) (podobnou situaci máte u každého soudu – máte právo nahlížet..) Tedy zdarma může každý člen přijít a nahlédnout do vyjmenovaných dokumentů. Pokud potřebuje kopie, je Vaší dobrou vůlí pokud je poskytnete. Pokud je však poskytnete, je samozřejmé, že to bude za úplatu (a to pěkně z ruky do ruky). Máme podobný problém, naše zápisy mají cca 40 stránek a jejich kopie není nijak levná. (kromě toho mě to dost pracovně vytěžuje). Cenu kopie si můžete také odhlasovat na schůzi – jinak musíte vycházet z ceny obvyklé. Hodně stěstí

  Vložil rivr, 27. Březen 2011 - 5:35

  Pane Krausi
  u Vás by snad být problém neměl (s kopírováním čehokoli). Na Vašich stránkách jsou zápisy ze Shromáždění (nemají ale 40 stránek). Je ale mnoho SVJ které to nemají a Výbor se domnívá že Výbor=Vrchnost, která bude určovat co komu dá a co nedá. Ve Vašem případě je mám dojem vystaráno – máte tam nejen zápisy ale i účetnictí.

  • chtěl bych se zeptat, zda obdobně zvěřejňujete i Vyúčtování RTN a TUV za jednotku a zda odpovídá přesně Vyhlášce 372/2001 nebo třeba dluhy za jednotlivé Vlastníky – nenašel jsem ho tam u Vás.
  • zajímalo by mne – když jste v r.2007 začal platit zálohy odpovídající „správnému vyúčtování“ – neměl jste obavy z toho, že i dle ZoVB §9a/2 určuje výši Společenství (to jste ještě předsedou nebyl). Třeba u nás máme za nedoplatky odsouhlaseny penalizace – jestli právně a jestli jsou vymahatelné to nevím, ale máme je.

  děkuji rivr

  Vložil Viliam, 26. Březen 2011 - 17:28

  neodolám a musím se připojit k diskusi na toto téma. Označení „problémový člen“ se mi vůbec nelíbí ve spojitosti s vyžádáním kopie zápisu. Na to má každý právo,samozřejmě za úplatu, je to i v zákoně. Nebo snad něco tajíte?

  Vložil Anony (bez ověření), 26. Březen 2011 - 17:39

  On tady něko psal, že ten kdo chce zápis ze schůze je problémový? Myslím, že o tom tady nebyla řeč.

  Vložil svjvmt, 25. Březen 2011 - 9:20

  Vážená paní Emilko, rada prostá a jednoduchá, zajděte do nejbližšího kopír centra a poptejte se, co stojí kopie. Máte cenu v místě obvyklou, tady chtějí 1,50 Kč za stranu A4. Jaké pro sebe, máte nějaké prachy v hotovostí, tak šup tam s tím.

  Vložil Votočka, 24. Březen 2011 - 15:12

  A co takhle?

  Předpokládám, že zápis je dnes již standartně psán na PC. Většina lidiček vlastní email. A tak mám za to, že poslat to elektronicky „nikoho nic nestojí“. Pokud dotyčný nepožaduje zápis včetně příslušných podpisů atd.

  Votočka

  Vložil Emilka (bez ověření), 24. Březen 2011 - 16:09

  Pane Votočko, děkuji za odpověď. Zda osoba, která zápis požaduje emeil má či nikoli nevím. Každpádně mi email neposkytne. Vysloveně vyžaduje zápis v papírové podobě. Je to osoba značně problematická, proto jsem dala tento dotaz a ráda si přečtu názory lidí. Dál mě to posune v řešení různých problémů v našem společenství.Jedná se o osobu problematickou a řešení jejich nápadů, činů a požadavků většinou vyžaduje konzultaci s právníkem, co běžně dělám. Naše společenství má právě proto, že tato osoba je naší členkou svého právníka. Ne sice placeného zaměstnance, ale je nám v případě potřeby k dipozici. Takových společenství je asi málo. Ráda si přečtu názory zkušených lidí na tomto portálu na relativně takovu banalitu, jako je poskytování zápisů ze schůze členům společenství. Názory patrně budou různé a nakonec asi stejně skončím s našim problémem v právní kanceláři. Ráda si ale všechny názory přečtu. Děkuji. Emilka

  Vložil Votočka, 24. Březen 2011 - 16:23

  Paní Emilko, tak ještě jinak.

  Zápisy u nás běžně věšíme na nástěnku. Již mnohokrát se stalo, že zápis z nástěnky na 1 den „zmizel“ a poté se opět objevil. Soudím, že dotyčný si jej sebral k okopírování a pak jej vrátil.

  Stále však mám za to, že zápis uložený v PC není problém xkrát vytisknout. Náklady na papír a další kanc. potřeby jsem nemusel nikdy řešit (byly k tíži SVJ).

  Pokud by se v našem SVJ našel podobný šikula, pohořel by i s právníkem. Nikdo z SVJ, OPRAVDU NIKDO!!, nemá právo vyžadovat jakékoliv listiny zdarma.

  Votočka

  Vložil Emilka (bez ověření), 24. Březen 2011 - 16:40

  Děkuji pane Votočko, taková možnost existuje, samozřejmě o ní vím. Vitrínu jsme měli krásnou, prosklenou, zamykací. Informace se na ní dávaly. No to ale dotyčné osobě vadilo. Nejdříve „bylo rozbito sklo“ a všechny informace vyházeny. Když se sklo vyměnilo byl zámek zalitý nějakým lepidlem, takže vitrínu nelze používat.Nelze do ní dát klíč, natož tak ji odemknout. Cokoliv se dá na sklo za pár minut je strženo. Do vitríny nelze dát žádný zápis ani jinou informaci. Z krásné vitríny zbyla prázdná ošklivá polepená zamčená skříňka. Když někdo vyjádří nesouhlas s názory zmiňované osoby tak má do rána zničeneou schránku. Všichni vímě kdo to dělá, nikdo ale nikoho nechytil při činu. Jak jsem již podotkla jsme značně problémové společenství, ale snášíme to statečně. Některé problémy řešené na tomto portálu mi připadají jako procházka růžovým sadem. Emilka

  Vložil Intelektuál (bez ověření), 24. Březen 2011 - 16:47

  Emilko, co škůdci rozbít hubu?

  Vložil Emilka (bez ověření), 24. Březen 2011 - 16:55

  Možná by to pomohlo pane intelktuále. Problém je ale v tom, že škůdce několikrát napadl fyzicky jiné členy společenství. Byli u lékaře,na policii, byly vyčerpány běžné prostředky jak se bránit. Ale nic nepomáhá, protože nikdo nic neřeší, nikdo nám bohužel nepomůže. Jak jsem již psala, neseme to statečně a počinům dotyčné osoby se občas i zasmějeme. Jinak by to nebylo k přežití. Emilka

  Vložil Votočka, 25. Březen 2011 - 12:02

  Paní Emilko,

  nechci zde navádět k neprávním krokům, ale byla by to cesta. Sice dlážděná dobrými úmysly leč do pekel.

  To, co naznačujete se mi nechce věřit. Takže dotyčný mě fyzicky napadne a policajti to odloží?? Pak je asi na místě proti tomu podat stížnost prokurátorovi, etc, etc.

  Fakt těžko radit a zejména na základě Vašich informací. Ten šikula to vidí 100% jinak.

  Osobně bych to řešil jinak a velmi razantně. Ale tak či jinak by si s tím měl umět poradit právník. Pravda, stojí to peníze, nervy a čas, ale mělo by to fungovat. Říkám MĚLO. Jenže žijeme v ČR a v roce 2011. A to hovoří samo za sebe.

  Votočka

  Vložil Emilka (bez ověření), 25. Březen 2011 - 12:48

  Pane Votočko, ten „šikula“ to opravdu vidí 100%, ale také 100× jinak. My jsme jsme jeho počínání konzultovali i s lékařem. Ten si vše vyslechl, okamžitě stanovil diagnózu, vysvětlil projevy a upozornil nás,že bude hůř. Já já tady diagnozu nechci uvádět, protože to byla soukromá konzultace. A razantně to bohužel řešit nejde, protože by následovala ještě agrasivnější odezva. Jinak děkuji všem za reakce. Dozvěděla jsem se to, co jsem předpokládala, a to, že názory na to zda kopírovat zdarma nebo za poplatek se mohou různit. Nyní to musím správně aplikovat právě na naši situaci. Ještě dodávám, že nás to všechny skutečně stojí peníze, nervy i čas. Emilka

  Vložil Johathan (bez ověření), 24. Březen 2011 - 14:05

  Vážená paní Emilko,

  zápis ze schůze shromáždění byste měla bez vyžádání poskytnout všem členům, a to na náklady společenství.

  Jonathan

  Vložil tpd, 24. Březen 2011 - 18:37

  vážený pane…to co jste napsal je opravdu blbost na entou…možná jste si popletl dobu…doba kdy bylo vše zadarmo a nikdo za nic nezodpovídal je už pryč…cca dvacet let…a je to moc dobře…i když se vším nemůžeme být spokojeni ani dnes…ale to je jiná pohádka…

  Vložil jorimi (bez ověření), 27. Březen 2011 - 0:57

  Nejdříve mi dovolte, abych se některým zde napsaným větám trochu pousmála. Bohužel jsou tu i takové, které jsou opravdu k pláči. Bohužel často se takto najde sabotér, který nesouhlasí s ničím. Pokud jde o kopie zápisu ze schůze shromáždění, pak jde o vztah fyzické osoby – člena a právnické osoby – svj. Svj může v rámci své činnosti a odhlasovaných návrhů poskytnout informace s ohledem na zákony. Ty dle zákona poskytuje nahlížením do dokumentů. Pokud člen chce kopii pro sebe, je to již poskytnutí služby právnickou osobou osobě fyzické a taková služba rozhodně není zdarma, ale v ceně běžné či obvyklé. Na soudu chtějí za kopii jedné strany Kč 15,–, ale to bych neřekla, že je cena obvyklá. Zdarma by byla pokud by si to tak vlastníci odhlasovali na shromáždění a pak by de facto náklady na takto vytvořené kopie hradili všichni členové poměrem podílů. Co se týče vašeho problematického člena – sabotéra pak kromě nahlášení na policii a podání trestního oznámení, doporučuji nahlásit tento přestupek též na příslušném obecním úřadě ke správnímu jednání. OU může uložit pokutu nebo třeba obecní práce jako trest, ale jsou potřeba svědci, kteří prokáží přestupky sabotéra, rozhodně pomůže třeba lékařská zpráva doložená společně s oznámením na OU. Pokud bych měla být hodně podlá, zaměřila bych se pak u takového člena na jeho prohřešky vůči svj – kontrola jak kolik a kdy platí poplatky, zda dodržuje domovní řád a stanovy společenství. Pokud nějaké prohřešky má, je třeba ho písemně nejlépe doporučenou zásilkou vyzvat k odstranění a pokud k nim nedojde můžete se obrátit na soud, aby ve věci konal. Ale jak už bylo řečeno stojí to peníze. A ještě poslední věc, zkusili jste místo skla dát hustší kovové pletivo, aby se dalo číst za ním, ale jeho promáčknutím se nic více nestalo? Tak hodně štěstí.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".