Vodoměr - každý za své nebo ne ??

Vložil Lída K. (bez ověření), 23. Duben 2018 - 9:22 ::

Před rokem jsem koupila přízemní byt v paneláku o 6ti bytech-OSV se správou družstva. Udělala jsem nové rozvody elektriky a vody. Nyní mi volali a vyhrožovali majitelé dvou bytů nade mnou- že jsem jim ,,uskřípla,, přívod vody, že mám vše uvést do původního stavu, že to tak fungovalo 20let atd. Až nyní jsem zjistila, že hlavní přívod vody pro můj byt a dva byty nade mnou byl desítky let veden pouze přes můj byt, na můj byt jsou připojené i hlavní hodiny/vodoměr, a ty dva byty nade mnou mají pouze přidružené vodoměry, z kterých se spotřeba vody po celé roky jen odpočítávala. Tento pofiderní zp. se mi samozř. nelíbí, nevidím důvod, proč mně by se měly točit hodiny za spotřebu dalších dvou bytů, a myslím, že každý by měl mít své hodiny na své spotřeby. Prosím poradíte , jak teď postupovat dál ? Děkuji , Lída K.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil kotelenska, 9. Prosinec 2020 - 9:31

    Dobrý den chci se zeptat jak poznám že na náš vodoměr je napojený ještě jiný byt nebo dva.Naše spotřeba za minulé roky je okolo 80 kubíků,za letošní rok máme 156 kubíků což není možné protože šetříme vodou.Děkuji předem za jakoukoli radu.Vilma

    Vložil Justitianus, 9. Prosinec 2020 - 10:02

    Vilmo, bylo by naprosto neobvyklé aby přes váš vodoměr byl napojený ještě jiný byt. Ovšemže byste to poznala: vodoměr by se občas točil i při nulovém odběru v bytě. Případně by na něm přibývaly náměry i v době, kdy jste nenatočila ani litr.

    Vezměte si desetilitrový kbelík. Napusťte do něj 10 litrů vody: Jednou pomalým proudem (aby to trvalo asi minutu), jednou seškrceným proudem, a jednou při kohoutku otevřeném naplno. Poznamenejte si ve všech třech případech kolik litrů vodoměr naměřil. Možná odhalíte, že příčina poruchy je uvnitř toho budíku.

    Učeně se tomu říká orientační zkouška vodoměru na místě instalace.

    Další možnost ztrát vody je podtékající splachování na WC, nebo občasné zasekávání ventilu splachovače v netěsnící otevřené poloze. Naši sousedi jednou odjeli na dovolenou, neuzavřeli hlavní kohout, a pak zaplatili za vodu o 20000 Kč více než v jiných letech. Nádržka podtékala 14 dnů …

    Justitianus

    Vložil Pavel II (bez ověření), 24. Duben 2018 - 22:29

    pak ten ve Vašem bytě není hlavní respektive obchodní měřidlo vodáren. To že něco fungovalo 20 let je milé, ale Vy jste nový vlastník a bude to prostě jinak. Mohou se klidně obrátit na soud. Nejste povinna dodávat přes svoje podružné měření vodu do dalších bytů. Je věcí SVJ, případně správce aby do těchto bytů zajistil přivod vody se samostatným bytovým měřením.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 24. Duben 2018 - 22:31

    Vůbec bych s nimi nejednal. Ať se obrátí na SVJ nebo správce.

    Vložil soudce z lidu (bez ověření), 23. Duben 2018 - 13:17

    Co si představit pod pojmem „hlavní hodiny/vodoměr“? To jako fakturační vodoměr vodáren? Každý byt by měl mít ze stoupacího vedení udělanou svoji odbočku s vodoměrem. Není žádný, ani právní důvod, proč za Vaším vodoměrem by měly být napojené další byty. To věřím, že se jim to líbilo, když protékání záchodu, kapání vodovodu, tedy spotřeba neměřená jejich vodoměry, ale vaším, která šla na vaše triko. Samozřejmě nesmíte ostatním omezit dodávku vody. Vodoměr pro všechny 3 byty odstranit, vsadit místo něho kus trubky, aby voda tekla k nim. A u sebe si z té trubky udělat odbočku se svým vodoměrem.

    Vložil Lída K. (bez ověření), 24. Duben 2018 - 8:53

    A děkuji Vám za odpověď !! :o) L.K.

    Vložil Lída K. (bez ověření), 24. Duben 2018 - 8:51

    Mým ženským , laickým pohledem – u mého přízemního bytu je od vodáren umístěn hlavní vodoměr , na který jede jak můj byt , tak i dva byty nade mnou . A praktikovalo se to údajně desítky let tak , že se od těch mých – hlavních – hodin odečetla spotřeba těch dvou bytů z jejich přidružených vodoměrů. Ale to mi nepřipadá v pořádku , nevidím důvod, proč by se spotřeba vody za jiné dva byty měla hnát přes vodoměr, jehož spotřebu platím pouze já. Instalatér tedy odstranil přípojky do těch dvou bytů( jsou neobydlené ). Což samozř. v pořádku není, ale nebyl to úmysl. A nyní mi majitelé těch dvou bytů vyhrožují , že se sejdeme u soudu , ať okamžitě rozvody uvedu do původního stavu , že to tak – jak výše uvedeno – fungovalo desítky let a oni nevidí důvod , proč by to nefungovalo zas dál atd. Jsem z toho zoufalá , nechci nikomu dělat problémy. Ale na druhou str. nechci platit cizí spotřeby – kdo z nás by chtěl ?

    Vložil soudce z lidu (bez ověření), 24. Duben 2018 - 11:33

    V tomto světle to vypadá jinak. Pokud to navíc byly neobydlené byty, tak to už vůbec neexistuje, že byste měla nechat mizet svoji měřenou spotřebu kdo ví kam. Vycházejme z praxe, že fakturační vodoměr vodárny ukazuje větší spotřebu než poměrová měřidla. Nevím, jak jste se podělili, ale po staru pořád proděláváte a platíte za druhé. Takže jestli tomu rozumím, tak původní zapojení trubek bylo: fakturační vodoměr vodáren > váš byt bez měření > a dále do dalších bytů s jejich poměrovými vodoměry. Tak pak uvést do původního stavu a do svého bytu si dát svůj poměrový vodoměr, jak píše NN. Jestli rozúčtováváte podle vyhlášky, tak poměrový vodoměr musí být stanovené měřidlo (s cejchovací značkou a každých 5 roků obnovit cejchování).

    Vložil Lída K. (bez ověření), 24. Duben 2018 - 11:43

    Velmi Vám děkuji za vyčerpávající a odbornou odpověď- v sobotu mám se ,,supy,, z bytovky schůzku ohledně této záležitosti a potřebovala jsem zjistit vše potřebné vč. eventuálního řešení, abych na ně byla připravená. Což se díky Vám stalo. Přeložím si Vaši odpověď do ženského jazyka :o) a snad mne při setkání hádání chtiví spolubydlící ničím nezaskočí . Díky moc ! L.K.

    Vložil NN (bez ověření), 24. Duben 2018 - 11:07

    Lído K., a co Vám bráni si nechat namontovat svůj podružný vodoměr? Zaplatíte to co budete mít na vodoměru a o případný rozdíl se podělíte s ostatními.

    Vložil Lída K. (bez ověření), 24. Duben 2018 - 11:33

    Děkuji Vám za odpověď. Jediné , co mi v tom brání , jsou mé nulové zkušenosti v těchto záležitostech…proto jsem se obrátila s žádostí o pomoc na tento portál , potažmo vás, přispěvatele… :o) Takže pokud to půjde vyřešit tímto způsobem , budu jen ráda. Děkuji.

    Vložil levape, 24. Duben 2018 - 15:35

    Tento způsob řešení vám ale v současnosti nepomůže. Jsou li ty dva byty prázdné tak jejich podružné vodoměry nic nenaměří. Takže stejně celou spotřebu patního vodoměru zaplatíte sama.

    Vložil NN (bez ověření), 24. Duben 2018 - 17:15

    levape, to, že jsou ty byty prázdné, ještě neznamená, že jejich podružné vodoměry nic nenaměří.....­......., např. baterie můžou začít protékat kdykoli stejně jako WC.

    U nás v prázdném bytě rok protékalo WC – vlastník měl nedoplatek na studené vodě 50.000,– Kč.

    Vložil levape, 25. Duben 2018 - 6:35

    To nevylučuji. U nás se to ještě nestalo a vodoměry v prázdných bytech vždy naměřily nulu. Možná proto, že majitelé si uzavřeli přívod vody.

    Vložil NN (bez ověření), 25. Duben 2018 - 7:15

    levape, máte zřejmě odpovědnější a rozumnější vlastníky nežli my.

    Vložil NN (bez ověření), 24. Duben 2018 - 13:23

    Lído K., není zač.......... Na schůzce si vyžadejte od ostatních osvědčení o ocejchování jejich vodoměrů.

    Vložil Lída K. (bez ověření), 24. Duben 2018 - 13:45

    Dobře , děkuji – a v případě , že nebudou chtít předložit , event. nemají ? Jak mám dál postupovat ?

    Vložil NN (bez ověření), 24. Duben 2018 - 17:29

    Lído K, prudit, prudit a prudit........ zpochybněte způsob rozúčtování, jestli tedy máte nějaký stanovený, za období před tím, než jste je „odstřihla“ jak jste napsala. Když se chtějí hádat, tak se hádejte rovněž ale vodu jim zase urychleně připojte. S „odstřižením“ jste udělala velkou chybu.

    Předpokládám, že fakturační vodoměr nemáte instalovaný na rozvodu vody u sebe v bytě nebo ano?

    Vložil * (bez ověření), 24. Duben 2018 - 16:32

    Fakturační vodoměr by měl být napsán na SVJ, případně na družstvo, pokud SVJ dosud nevzniklo. Ne na Vás. Zajistěte přepis. Osaďte svůj poměrový vodoměr. Faktury a zálohové platby by měl platit správce a Vám předepisovat platbu záloh, stejně tak i ostatním vlastníkům připojeným k tomu fakturačnímu vodoměru a kteří si budou stejně jako Vy měřit svoji spotřebu poměrovým měřidlem. To, zda poměrové měřidlo splňuje zákonné parametry, musí kontrolovat správce, jemu každý vlastník tuto skutečnost prokazuje, pokud jsou poměrové vodoměry ve vlastnictví jednotlivých vlastníků. Zjistěte si, jak je vlastnictví těchto poměrových vodoměrů vyřešeno v prohlášení vlastníka budovy (to má buď správce, nebo si lze koupit kopii na katastrálním úřadě). Pokud tam toto není řešeno, tak by měly být součástí společných částí domu – viz § 6 písm. d) nařízení vlády č. 366/2013 Sb. – a hradí jejich obnovu a cejchování SVJ či správce (zaplatí z úhrad vlastníků na správu).

    Vložil soudce z lidu (bez ověření), 24. Duben 2018 - 19:26

    Tady to je to trochu jinak. " To, zda poměrové měřidlo splňuje zákonné parametry, musí kontrolovat správce, jemu každý vlastník tuto skutečnost prokazuje, pokud jsou poměrové vodoměry ve vlastnictví jednotlivých vlastníků." Pokud máte stanovené měřidlo ve svém vlastnictví, tak ze zákona jste jeho vlastník a zároveň provozovatel (uživatel). Takže jestli měřidlo splňuje zákonné parametry musí kontrolovat vlastník. A nějaký správce nemá vůbec zákonný nárok cokoli kontrolovat a už vůbec mu vlastník nic nemusí prokazovat. Ten musí umožnit pouze odečet. A to ještě nikoliv nutně někoho pouštěním do bytu. Stačí samoodečet s podpisem (foto vodoměrů potěší) a prokazatelné předání SVJ. Tohle je přesně vada prohlášení vlastníka, kdy vodoměry SVJ potřebuje, ale není jejich vlastníkem. Vlastníkovi stačí jen dbát na dodržení lhůty platnosti cejchování a je za vodou.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".