vlastník který se vůbec nezajímá o stav bytu

Vložil Ladislav Baran, 28. Leden 2022 - 18:18 ::

Dobrý den. Potřeboval bych poradit zda mohu něco dělat. V našem panelovém domě 22 bytů máme jednoho vlastníka který byt koupil někde od banky která jej získala exekucí.Tento majitel byt vůbec neudržuje a vše je v něm původní.První nájemníci byli v pohodě a starali se i o společné úklidy,po jejich odstěhování si majitel našel přes nějakou agenturu údajně pár (žena a muž) a z nich se vyklubal gang ukrainských dělníků.Po počátčních peripeticích kdy měli sousedé na dveřích igelitky s plechovkami od piva,u výtahu plastové lahve,ve výtahu vršky z piva všeudepřítomný smrad z cigaret,popela a vajglů se to trochu uklidnilo.Najednou tu přebývalo 7 lidí kteří jezdili za prací a vraceli se k večeru,někdy dojela celá parta z ukrainy a ten jejich vozový park taky radost.Bylo to řešeno s majitelem který po nesčetných urgencích a vyhrožováním policií to nějak srovnal.Bohužel nebo bohudík díky kovidu část odjela na Ukrajinu a už nepřijela,bylo zjištěno že neplatí energie a elektrárny jim odsřihli elektroměr.Po zaplacení zase namontovali zpět.Pak přestali majiteli platit nájem cca 1,5 roku postupně odstěhovávali věci až jednou praskla trubka v bytě a vytopila spodní byty.Majitel raději poslal starou maminku s klíčema protože se asi bál linče.Uzavřen hlavní uzávěr vody v bytě a vyměněna fabka zámku dveří(aby se dalo zabránit dalším škodám).Majitel se neukázal ani po půl roce jen řešeno pojištovnou a majiteli vytopených bytů pod ním.Po čase opět odpojení elektroměru a následného " zahmyzení" lednice a kuchyně díky shnilým potravinám z lednice.Majitel opět asi po 3 měsících se ukázal ale doposud nic nevyřešeno jen zlikvidoval obsah lednice.Minulý týden odpojen plynoměr díky neplacení plynu.Majitel údajně vlastní několik bytů které pronajímá a finance má(potvdila jeho maminka)Dá se nějak takovéhoto majitele zbavit legální cestou?Na prosby nereaguje a odpovídá jen když se mu to hodí,ale na webových forech vesele diskutuje nad opravami a dalšími prkotinami radí jak co opravit aby to fungovalopřitom o vlastní byt se nestará,úklid neřeší a prodat byt nechce.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Justitianus, 30. Leden 2022 - 4:20
  • Pane Barane, ptáte se: „Dá se nějak takovéhoto majitele zbavit legální cestou?“

  Krátká odpověď: NE, NEDÁ.


  Delší odpověď:

  Jinde ve světě se to samozřejmě dá zařídit. Není to problém např. v Australii, ve státech U.S.A., v Kanadě, ve Spojeném království, ve Francii atd. Protože tamní zákonodárci nejsou idioti a přijali fungující zákony o condominiu (copropriété).

  Tam je to takto: Jestliže vlastník jednotky neplatí příspěvky, soud mu dočasně odejme právo užívat jednotku. Musí ji vyklidit, a tu jednotku bude pronajímat condominium svým jménem tak dlouho, dokud se ten dluh nezaplatí. Pokud jde o běžné sousedské obtěžování uvnitř domu (tak jak jste popsal), tak například právní úprava U.S.A. (najděte si „The Statutes of Florida“) dává přesný návod jak condominium může jednotlivého vlastníka pokutovat za každé porušení stanov, za obtěžování hlukem, pachem, atd. Pokuty ukládá přímo condominium, jsou od 500 dolarů nahoru a mohou být ukládány opakovaně.

  Bohužel – v České republice máme v parlamentu idioty, a podle toho to vypadá. Ti ve snaze toto „vyřešit“ uzákonili v občanském zákoníku pouze jedinou možnost: aby soud nařídil nucený prodej jednotky podle § 1184. To ovšem znamená násilné vyvlastnění! To je absolutní a nevratný zásah do základního práva člověka vlastnit majetek. SVJ sice dostalo v zákoně „klacek“ na neposlušné vlastníky, ale ten je absolutní, destruktivní, nevratný, výjimečný – a tedy naprosto nepoužitelný v praxi.

  Toto ustanovení zákona č. 89/2012 Sb. nebylo od roku 2014 ještě nikdy použito. Vyvlastnění jednotky „natvrdo“ ještě nikdy žádný český soud soud neprojednával, ani se o to žádné SVJ nepokusilo. Něco takového je v právním státě přece nepředstavitelné!

  Vyvlastnit byt kvůli dluhu pár desítek tisíc? Vyvlastnit kvůli tomu, že nájemce zpíval v noci na schodišti a vyhazuje z okna plechovky od piva??? No way! A nedivil bych se (až se jednou takový případ dostane k soudu), že soudce označí toto pitomé a nepoužitelné ustanovení za protiústavní.

  A tak – namísto nějaké použitelné a ve světě osvědčené právní úpravy – nám profesor Karel Eliáš nadělil právní paskvil, který nefunguje ani po osmi letech od nabytí účinnosti občanského zákoníku a po dvou novelách.

  Justitianus

  Vložil radka2222 (bez ověření), 30. Leden 2022 - 9:12

  já nikde nevidím, že by neplatil majitel příspěvky svj, jen že nájemníci neplatí nájem vlastníkovi, a že neuklízí (což je v pořádku). pan Baran se plete do něčeho, po čem mu ani svj nic není.

  Vložil Radim Radimov (bez ověření), 30. Leden 2022 - 4:01

  Takže nám oznamujete, že nájemcům pana pronajímatele odpojí elměr? A co jako, do 6 měsíců bez nákladů, se provede přihlášení na jiného nájemce a jede se dál.

  Že praskla trubka a pojišťovna zaplatila škodu? Tak to je dobré, ne?

  Komu se má majitel “ukazovat”? Chápejte, kdo koupí byt v dražbě, často nemá čas ani kapacitu řešit každý kapající kohoutek.

  To, že nájemci jsou prasata je jasná věc, určitě pronajímat byt bez lednice, to je nevyčistitelné.

  Z Vašeho dotazu plyne toliko, že byste rád byt pronajímal sám ;-)

  Vložil . (bez ověření), 28. Leden 2022 - 18:43

  Pane Barane,

  vlastník bytu tento svůj byt pronajímá. To je to, co nám zde píšete. Pronájem bytu je zcela v pořádku, v souladu s právem a z pohledu vlastníka bytu rozumný. Proč nám to zde píšete? Jak to souvisí se SVJ?

  Vložil radka2222 (bez ověření), 28. Leden 2022 - 18:34

  jestli opravuje byt, jestli má odpojenou elektřinu, plyn, jestli ta bydlí ukrajinci nebo marťani, jestli mají deset aut nebo jedno, jestli mu nájemníci platí, jestli chodí domů večer nebo ráno, po tom je ostatním prd, a nic neporušuje. pokud už neskladují věci ve společných prostorách, pokud praskla trubka a on jednal, aby to bylo napraveno, pořád nevidím nic protizákonného. jak víte o jakémsi „zahmyzení“ lednice? vy jste to viděl? vznikla tím škoda na společném majetku nebo jinému vlastníku? a nerozumím tomu: „po 3 měsících se ukázal ale doposud nic nevyřešeno jen zlikvidoval obsah lednice.“ a taky proč vyhrožujete policií? co páchá za přestupky nebo snad dokonce trestný čin? co chcete řešit? prosím konkrétně.

  Vložil Petr, 28. Leden 2022 - 20:51

  pane Barane, z toho co píšete přichází v úvahu pouze otázka, a)zda řádně platí příspěvky a zálohy za ty služby (např. za odpad a úklid) které se ve v ašem SVJ hradí dle osob b)zda jeho nájemníci způsobili škodu ve společných prostorech, za kterou odpovídá vlastník bytu

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".