Úvěr SVJ

Vložil Ravera7, 9. Březen 2021 - 15:27 ::

Dobrý den,

rád by jsem se zeptal ohledně možnosti úvěru na financování zateplení domu. Jsme bytový dům se 4 byty – vlastníky. Byty byly odkoupeny v roce 1997. V katastru nemovitostí máme zapsáno – jednotka vymezená podle zákona o vlastnictví bytů. Od roku 2005 nám správu provádí místní bytové družstvo. SVJ nemá IČ. – svj bez právní subjektivity. V minulosti místní bytové družstvo zajišťovalo úvěrové financování přes bytové družstvo i pro vlastníky jednotek. Nyní si vlastníci musí zajistit úvěr individuálně. Jaké jsou prosím možnosti? Každý majitel – vlastník si zajistí individuální komerční úvěr? Nebo je nutnost vzít úvěr na SVJ? Z mého hlediska je vhodnější zajištění úvěru samostatně, bez SVJ. Neručíme pak za nesplácení atd. Musí vlastník souhlasit s individuálním úvěrem? Může odmítnout? Lze sjednat úvěr na SVJ, které nemá právní formu, tedy IČ?

Omlouvám se předem, ale v této oblasti se neorientuji. Prosím tedy trpělivost s dotazem a Vaší pomocí.

děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 9. Březen 2021 - 16:44

  vy jste čtyřbytový dům a máte svj? jestli ano, proč? jestli ne, co vůbec řešíte?

  Vložil Justitianus, 9. Březen 2021 - 16:40
  • Napsal jste: „Z mého hlediska je vhodnější zajištění úvěru samostatně, bez SVJ. Neručíme pak za nesplácení …“

  Není to „vhodnější“, ale jediné možné řešení. Protože SVJ žádný úvěr prostě nedostane. Neexistuje jako osoba. Nemůže vstupovat do závazkových vztahů. Zbývají tedy jen ty individuální úvěry, nejspíše s ručením bytovou jednotkou dlužníka.

  Vlastník si samozřejmě nemusí sjednat žádný úvěr. Bude jen na něm samotném aby rozhodl z jakých zdrojů uhradí svůj podíl na zateplení domu. Může vybrat vkladní knížky, nebo prodat rodinné šperky, auto či chatu… A pokud nemá takový majetek, pak může prodat jednotku ještě před zahájením prací. Tím se zbaví své povinnosti přispět na zateplení.

  Justitianus

  Vložil Purple (bez ověření), 9. Březen 2021 - 19:15

  Tento člověk je jedním slovem blb, už překonal i své alter ego pod nickem „Lake“. Samozřejmě, že SVJ může dostat úvěr. Tvrzení, že úvěr nemůže dostat protože „neexistuje jako osoba“ je perlička, která platí jako vstupenka do Bohnic, nebo podobného zařízení… SVJ vstupuje do řady závazkových vztahů, např. smluv. Naše SVJ dostalo od banky (renomovaného bankovního domu), již několik úvěrů, kde jako věřitel vystupovalo. Přestaňte šířit bludy!!!!

  Vložil JaVa, 10. Březen 2021 - 8:49

  Nerad se vměšuji, ale to, co jste si o sobě napsal, opravdu sedí:-) Zřejmě jste si řádně nepročetl úvodní dotaz nebo opravdu nerozumíte psanému textu. Pokud totiž právnická osoba SVJ ještě ani nevznikla nebo nebyla založena a tudíž není zapsána v RS, pak právně vůbec neexistuje! Nevím, jak by mohl někdo, kdo neexistuje žádat o úvěr u banky. Pokud máte takovou zkušenost, tak se o ni s námi podělte. Děkuji JaVa

  Vložil Ludmila, 9. Březen 2021 - 19:31

  Přečtěte si důkladně dotaz, ze kterého vyplývá, že SVJ vůbec nevzniklo. Tzn., že si úvěr musí zajistit každý vlastník buď samostatně nebo tím někoho pověřit. Snad mají vlastníci alespoň nějakou dohodu o společné správě domu s určením kdo a jak se o dům bude starat.

  Vložil MartinII, 9. Březen 2021 - 22:17

  "SVJ nemá IČ – svj bez právní subjektivity. "

  Znáte SVJ nebo jinou právnickou osobu bez IČ ? TO ŽE SE TAK TAZATEL OZNAČUJE, NEZNAMENÁ ŽE JE NA ADRESE REGISTROVÁNA PRÁVNICKÁ OSOBA SVJ. Každý spolek musí být registrován s IČ aby s ním někdo (banky) jednal.

  „Lze sjednat úvěr na SVJ, které nemá právní formu, tedy IČ? Omlouvám se předem, ale v této oblasti se neorientuji“ Není nutné se orientovat, ale na to zda lze sjednat úvěr na SVJ bez IČ se stačí zeptat banky. Tam budou asi koukat.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".