uplatnění reklamace nového vlastníka bytu

Vložil Benešová, 17. Červenec 2008 - 17:49 ::

V našem SVJ si teď koupila byt nová majitelka.Dům máme necelé tři roky a záruční doba na reklamaci běží.Nová majitelka reklamovala u developera reklamaci rezavého zábradlí a ten jí odpověděl, že lituje,ale že jejich firma není s ní,jako s novým majitelem v právní vztahu. Je to možné? Co když si někdo koupí po někom nový byt za týden,tak to ten „byt“ ztratí všechny nároky na reklamce,které jsou 54 měsíců? Zdraví Benešová

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymousq (bez ověření), 22. Červenec 2008 - 8:39

    Nevím co má společného záruka a majitel. Záruka se vztahuje na věc a netýká se majitele, který je ostatně u jiných, méně nákladných věcí anonymní.

    Vložil Anonym (bez ověření), 22. Červenec 2008 - 10:11

    Právní vztah je mezi osobami, v případě kupní smlouvy mezi prodávajícím a kupujícím.

    Odnikud neplyne, že při dalším převodu koupené věci na nového nabyvatele přechází s vlastnickým právem i právo záruky od původního kupujícího.

    To, že kupní smlouva může být uzavřena anonymně, s tím nemá nic společného.

    JosefK

    Vložil tata_FIDO, 18. Červenec 2008 - 8:43

    A co kdyby relamaci řešil výbor společenství, balkon a zábradllí sice je u konkrétní bytové jednotky, ale je přeci věcí společnou (pokud se nepletu).

    Vložil Benešová, 18. Červenec 2008 - 11:20

    děkuji,potvrdil jste mi to, že jsem včera udělala správně,že budeme reklamovat rezavé balkony jako SVJ-když se to týká vlastně pláště budovy. Díky

    Vložil Anonym (bez ověření), 21. Červenec 2008 - 15:40

    Taky jsem už někde četl, že záruka nepřechází na nového majitele věci. Háček je ovšem v tom, že majitelem zábradlí není ani vlastník bytu, ani společenství, ale vlastník domu. A vlastník domu se v jistém procentu (řekněme v 5 procentech) změnil. Znamená to tedy, že zůstává 95 procent záruky, podle podílu nezměněných vlatníků?

    Vložil Jirka1974, 8. Červen 2009 - 10:19

    Dobrý den.

    Mám související doraz, poraďte.

    Bydlíme v novostavbě bytového domu, byt jsme převzali v prosinci 2007. Developer a zároveň stavebník prováděl nějakou dobu záruční opravy a nyní s nimi skončil. Dle našeho názoru se na byt i společné prostory vztahuje § 620 občanského zákoníku, tedy dvouletá reklamační lhůta. Developer nám ovšem sdělil že

    "... stavba ani byt nejsou spotřebním zbožím,tedy na něj nelze používat ustanovení o záruce spotřebního zboží. Každý majitel převzal byt v daném stavu, se kterým souhlasil, uzavřel kupní smlouvu a byt za danou cenu koupil. Dle kupní smlouvy uzavřené ve smyslu § 588 a násl. občanského zákoníku, jako je tomu v případě těchto bytů a dle § 499 a § 500 obč. zákoníku nemá kupující nárok z odpovědnosti za vady zjevné. ... Společnost XY, a.s., odpovídá jen za vady, které byt měl v době uzavření kupní smlouvy , a to i v případě, že se projevily až později. ... Pokud se doby pro uplatnění nároku z vad bytu zakoupeného na základě kupní smlouvy, tato je 6 měsíců, jak vyplývá z § 599 občanského zákoníku."

    Máte prosím někdo podobnou zkušenost?

    Vložil Helena, 15. Červen 2009 - 11:10

    Existuje judikát NS č. 33 Odo 1314/2005 (viz http://www.nsoud.cz/rozhod.php…), ze kterého jednoznačně plyne, že prodej bytové jednotky podnikatelem v rámci jeho podnikatelské činnosti (developper, real. kancelář) je prodejem zboží v obchodě a dopadá na něj § 613–627 obč. zákoníku. Tam se mj. stanoví, že prodávající odpovídá i za vady, které se vyskytnout v záruční době.

    Otázkou pak zůstává jen to, jak je záruční doba dlouhá. Zákon ji výslovně stanoví jen pro spotřební zboží – 24 měsíců – a je sporné, zda byt takovým zbožím je. Současně, ale zákon stanoví, že pro věci, které jsou určeny k tomu, aby se jich užívalo po delší dobu, může být zvláštním právním předpisem záruční doba prodloužena nad dobu stanovenou v odst. 1. Tj. dle mého názoru z toho plyne, že pokud žádný předpis nestanoví dobu delší (a to, pokud vím, nestanoví), tak platí 24 měsíců i pro věci určené k dlouhodobému užívání, tedy mj. právě byty.

    Vložil Jirka1974, 14. Červen 2009 - 20:40

    Viz.můj příspěvek výše.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".