Úhrady z DPZ

Vložil salve, 22. Únor 2018 - 10:33 ::

Mám několik konkrétních věcí. Připravoval se projekt na rekonstrukci domu. Částky např. za vypracování projektu, schránky (vybavení bytu), zvonky (vybavení bytu), měřiče tepla (nejsou společnou částí) byly hrazeny z úvěru. Úhrada úvěru bylA následně rozpočítána podle spoluvlastnických podílů. Podle mého názoru by to mělo být rozpočítáno na každý byt stejně. Je to tak?

Doplnění: Mám na mysli, že pouze zmiňované položky by měli být rozpočítány na každý byt stejně. Údaje v závorce (vybavení bytu) – to je z prohlášení vlastníka. Co se týká zvonků. I původní systém byl se sluchátkem a s domácím vrátným a byl uveden jako domovní zvonek – součást vybavení bytu v prohlášení vlastníka.

  • NENÍ

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Zdeněk II (bez ověření), 22. Únor 2018 - 22:02

Levape, s těmi indikátory jste to tedy trefil. Pokud jste přesvědčen, že se nemění jednotlivé IRTN kus za kus za jiné, tak můžete zkusit v těch vašich výměnu napájecích zdrojů provést a pak nám zde napište, jak jste uspěl.

Zdeněk II

Vložil Pavel II (bez ověření), 22. Únor 2018 - 17:42

a ne ex post. Pokud jste se nedohodli jinak platí to co máte ve stanovách a prohlášení vlastníka. Nás se neptejte. My nevíme co tam máte napsáno.

Vložil janica, 22. Únor 2018 - 15:11

Taky jsme měnili schránky (nejsou jednotlivé, ale jsou v panelu), zvonky (jsou ve zvonkovém tablu). Vlastníci si platili pouze videotelefony. Měřiče tepla by neměly být ve vlastnictví vlastníků, i když je mají na radiátorech v bytě. Úvěr jsme nechali rozpočítat podle spoluvlastnických podílů. Stejná situace je i u pojistky domu.

Vložil ... (bez ověření), 22. Únor 2018 - 15:31

Měřiče – indikátory tepla se mění 1× za 5 let. Je to služba pro vlastníky a tuto službu si hradí ve vyúčtování služeb příslušného roku, kdy se mění. Nemá to co dělat v nějaké rekonstrukci domu i když ještě na radiatorech nebyly a dávají se poprvé.

Vložil levape, 22. Únor 2018 - 20:24

Mění se jen baterie v indikátoru tepla a to lx za 10 let !!!

Vložil ... (bez ověření), 22. Únor 2018 - 20:32

To ovšem nemění nic na tom, že to je služba pro vlastníky!!!!!

Vložil tep (bez ověření), 22. Únor 2018 - 13:04

Úhrady podle spoluvlastnických podílů se od platnosti NOZ – to je od 1.1.2014 týkají jen společných částí domu, které nejsou ve výlučném užívání vlastníka jednotky. Pro úhradu společných částí domu, které jsou ve výlučném užívání vlastníka bytu platí § 1180 NOZ – majitel bytu hradí opravu plně. I na opravy společných částí domu, které jsou ve výlučném užívání vlastníka bytu vybírají některá SVJ příspěvky od majitelů bytů, ale pravidla pro užití těchto peněz si určují výluční uživatelé společných částí domu sami

Vložil člen svj (bez ověření), 22. Únor 2018 - 11:02

No pokud máte v domě všechny byty stejně veliké, tak pak se samozřejmě náklady na kompletní rekonstrukci domu rozpočítávají na každý byt stejně. Jak jinak, když jsou byty stejně veliké. Úhrady se samozřejmě rozpočítávají podle spoluvlastnických podílů. Jenom ve společenstvích, kde majitelé větších bytů parazitují na majitelích menších bytů se rozpočítavá stejně, protože si to asi tak schválili. Majitelé větších bytů majitelé menších bytů přehlasovali. Taková společenství osobně znám. Když se ropočítá stejně, tak majitelé menších bytů zaplatí víc než jim podle zákona přísluší a majitelé větších bytů míň. Takže salve, není to tak. V normálních společenstvích se rozpočítává podle spoluvlastnických podílů.

Vložil člen svj (bez ověření), 22. Únor 2018 - 12:37

Parazité, co parazitují na vlastnících menších bytů zákonitě mínusují, nic jiného jsem taky neočekával. Takže dík, že jste to potvrdili. A pak si stěžujte, že vás někdo okrádá. Jiné už to nebude.

Vložil Lhotská (bez ověření), 22. Únor 2018 - 12:15

Dotaz pro nick člen svj :

Můžete mi vysvětlit, proč by majitelé větších bytů měli platit za schránku či zvonek dle spoluvlastnických podílů?

Používejte selský rozum!

Vložil JaVa, 22. Únor 2018 - 12:59

Poněvadž nejsou-li, dle prohlášení vlastníka k budově,schránky a zvonky(domácí telefony) součástí bytové jednotky,tak patří mezi společné části a na ty se přispívá dle velikosti spoluvlastnického podílu na společných částech domu a pozemku,není-li ve stanovách SVJ určeno jinak.

§ 6 z.č.366/2013 Sb.,

písm.i) rozvody telefonu, domácí zvonek, vnitřní vybavení a umělecká výzdoba společných částí domu, vjezdové závory, brány, vrata a jiné příslušenství domu, které je nezbytně nutné k provozu domu a k užívání jednotek a z hlediska své povahy je k tomuto účelu určeno.

Hezký zbytek dne.JaVa

Vložil člen svj (bez ověření), 22. Únor 2018 - 13:10

JaVa, kdybyste někdy zařízoval výměnu zvonků, tedy zvonkové tablo za současný zvonkový systém, tak byste věděl, že celý systém je jeden celek a nejde jej měnit jenom částečně. Jenom za celek dává dodavatel záruku a je to společná část domu a jel to včetně domácího telfonu. Nic na tom nemůže změnit ani § 6 z.č.366/2013 Sb., Vlastníkovi v bytě patří pouze ten zvonek, co se jim zvoní tlačítkem u dveří a ten je většinou pod stropem. Dále mu patří to tlačítko u dveří, nic víc. U nových systému vám při zmáčknutí tlačítka venku na zvonkovém table zvoní zvonek ve sluchátku, tedy v domácím telefonu, které máte v bytě, ne zvonek pod stropem. Při výměně systému se musí vyměnit i sluchátko – domácí telefon v bytě. JaVa, pokrok nezastavíš a nemůže je změnit a zastavit ani § 6 z.č.366/2013 Sb., Je nutné si ten § správně vysvětlit a podle toho s nim zacházet.

Vložil JaVa, 22. Únor 2018 - 13:42

§ 6/366/2013 Sb.,

"Společnými částmi domu jsou dále

písm.i) rozvody telefonu, domácí zvonek, vnitřní vybavení a umělecká výzdoba společných částí domu, vjezdové závory, brány, vrata a jiné příslušenství domu, které je nezbytně nutné k provozu domu a k užívání jednotek a z hlediska své povahy je k tomuto účelu určeno."

Zřejmě jste si pouze špatně načetl můj příspěvek o společných částech domu.Já přece netvrdím,že domácí telefon nepatří mezi společné části.Já jen nevím a Vy zřejmě taky, jak to mají ošetřené ve svých stanovách, ohledně hrazení údržby společných částí,které jsou ve výlučném užívání jednotlivých vlastníků jednotek,na co správně poukazuje ve svém příspěvku, „tep“.

Přeji hezký zbytek dne.JaVa

Vložil salve, 23. Únor 2018 - 17:28

To znamená, že změnou zákona lze změnit prohlášení vlastníků? Tj. všech, která vznikla do r.2013?

Vložil salve, 23. Únor 2018 - 8:48

Co se týká zvonků. I původní systém byl se sluchátkem a s domácím vrátným a byl uveden jako domovní zvonek – součást vybavení bytu v prohlášení vlastníka. Jen dotaz k výlučnému užívaní. Máme 5 vchodů, každý vlastník má klíče pouze ke vchodu, kde bydlí. Pokud si např. ve vedlejším vchodě zničí něco ve společných prostorách např. samonavíjecí sušák na prádlo (umístěno na lodžii na schodech). Může se to hradit z DPZ? Neměli by si to hradit vlastníci ve vchodě sami?

Vložil člen svj (bez ověření), 23. Únor 2018 - 9:03

Pane Salve, když to budete takto rozpitvávat, tak zjistíte, že tlačítko na domovním zvonku má taky vlastník pouze ke svému užívání, když jede sám výtahem, tak jej taky užívá a v čase jízdy výtah neužívá jeho soused, když otevírá domovní dveře, tak taky výhradně sám, atd. Co si mají vlastníci ve vchodě hradit sami by mělo být uvedné v nějakých pravidlech správy vašeho domů. Pokud je nemáte, tak věštíte ze skleněné koule a měli byste si taková pravidla vytvořit, abyste měli jasno. My nemůžeme vědět, jak jste se domluvili, zda máte pravidla někde na papíře, nebo si to pouze vymýšlíte a vykládáte.

Vložil salve, 23. Únor 2018 - 16:32

Tak pravidla, co se bude hradit z DPZ opravdu nemáme. Navrhnu na přístím shromáždění.

Vložil člen svj (bez ověření), 22. Únor 2018 - 12:28

Nevím sice, od koho chcete vysvětlení, ale je potřeba vycházet z Prohlášení vlastníka. Tazatelka se ptá, jak hradit rekonstrukci domu, ne jak hradit schránky a zvonky. Pokud patří schránka vlastníkovi, tak nemá co dělat v této akci, nebo má být její úhrada oddělená, aby byly jasně vidět náklady na schránku ve vlastnictví. Předpokládám, že zvonek na zvonkovém tablu je společnou části domu, nebo u Lhotských ne? To se domníváte, že patří vlastníkovi? A co zbytek, ten navrhujete hradit jak?

Vložil salve, 23. Únor 2018 - 8:34

Ptám se opravdu jak platit schránky a zvonky a jak rozpočítat úhradu za projekt. Co se týká zvonků. I původní systém byl se sluchátkem a s domácím vrátným a byl uveden jako domovní zvonek – součást vybavení bytu v prohlášení vlastníka.

Vložil člen svj (bez ověření), 23. Únor 2018 - 8:46

Zvonkový systém včetně domácího telefonu – sluchátka je každopádně společnou části domu, rozpočítat podle podílů. Nemůžete oddělit sluchátko, protože výrobce dodává systém jako celek, bez sluchátka vám žádný zvonkový systém nikdo nedodá. Nějaké sluchátko z číny možná někde koupíte, ale rozhodně nebude v současném systému zvonků fungovat, když tam to slucháte namontujete. Na schránky se musíte podívat do vašeho prohlášení. Pokud patří vlastníkům, tak stejným dílem.Pokud jsou společnou částí domu, tak podle podílů. Na závěr si dovolím podotknout, že přikládáte přehnaný význam věcem bezvýznamným a uniká vám podstata.

Vložil salve, 23. Únor 2018 - 17:24

I původní systém byl se sluchátkem, s domácím vrátným a byl uveden jako domovní zvonek – součást vybavení bytu v prohlášení vlastníka.

Původní systém se pouze modernizoval. Přibyla možnost otevřít si vstupní dveře čipem.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".