Úhrada stavebních nákladů výměny odpadu

Vložil MalcRad (bez ověření), 9. Únor 2024 - 10:55 ::

Dobrý den, v lednu 2023 na schůzi jsem oznámila, že budu dělat rekonstrukci koupelny a v rámci toho bych nechala vyměnit hlavní odpadní trubku (byla stará úzká litinová trubka, ještě původní, snad 50let stará). Jednomyslně bylo schváleno shromážděním. Rekonstrukce a výměna odpadu proběhla v březnu 2023. Odpadní potrubí máme zazděné ve zdi. Máme cihlový dům a opravdu tam není žádná „šachta“, prostě zazděno natvrdo. Muselo se bourat, vyměnit a zazdívat. Další povrchové úpravy už jsem si hradila sama. U celého průběhu výměny byla i předsedkyně SVJ. Pro SVJ vystavil fakturu vodař, na výměnu jen té plastové trubky v délce cca 8m, měnilo se až do sklepa, který je pode mnou. Na stavební práce (bourání, zazdívání a materiál) vystavila zvlášť fakturu druhá firma, která prováděla rekonstrukci. Fakturu za stavební práce mi odmítá předsedkyně SVJ proplatit. Že jsem chtěla vyměnit trubku a trubku zaplatili. Nedá se s ní dohodnout, nerespektuje zákony, paragrafy. Dokonce si vymyslela nějaký papír, který jsem neviděla, a za mými zády obešla ostatní členy SVJ s tím, aby mi zamítli proplacení stavebních prací. Tedy protiprávně, mimo schůzi, vůbec jsem o tom neměla tušení. Ostatní členové SVJ jí podepíšou cokoliv, co ona si vymyslí, protože jí bezmezně věří. Kdo je v právu? Já jako člen SVJ, který měl schválenou výměnu hlavního odpadu, nebo ona, protože se jí nic nechce platit? Jak mi doporučujete postupovat? Další schůze bude asi v březnu 2024. Děkuji za pomoc. R

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Clen (bez ověření), 9. Únor 2024 - 12:48

  A z čeho plyne, že 8 metrů trubky bylo společnou částí?

  Já měnil tyto litinové trubky cca 6 metrů za HT na vlastní náklady vlastníma rukama a ani bych si nedovolil po SVJ něco chtít, materiál stál pár stokorun… Taky to nebylo zazděné, ale volně do sklepa.

  Pokud chci po někom úhradu, pak provedu předem výzvu s tím, že jde o havarijní stav a lhůtu že jinak provedu opravu sám a budu požadovat proplatit XYZ (náklady nebo práci firmy, ne vlastní práci, to bych neuspěl :-))

  Pokud ho předem neseznámím s tím, že budu chtít peníze a rámcově kolik a že to považuji za schválené, pokud se neozve do 7 dnů (pokud jde o havárku tak i rychleji), tak by mě hamba fackovala chtít tisíce po lidech, kteří o tom ani nevěděli (ostatní členové) zvláště, když ta trubka slouží pouze mě!

  Vložil NalcRad (bez ověření), 9. Únor 2024 - 13:09

  Asi to plyne z toho, že je to společná hlavní odpadní trubka? Nebo si myslíte, že máme každý svoji? Všichni tady na mě vyjíždějí, jako bych se snažila někoho okrást. Byla nějaká schválená dohoda, na základě které to proběhlo. Kdyby dohoda nebyla, nebylo by měněno! Vůbec bych to nedělala! Původní staré litinové trubky jsou ve stavu na dobré slovo, věčně to bylo ucpané, v jednom kuse se do mých trubek cpala voda z hlavního potrubí, když někdo nade mnou vypouštěl. Problém xkrát řešen s předsedkyní s odpovědí: nezájem, vše je v pořádku! Proto jsem to navrhla a proto jsem chtěla schválení! Trubka je všech, jedou do toho všichni. Proč jsem za nejhoršího člověka, když jsem na základě dohody udělala to, co bylo dohodnuto, přesně podle toho, jak bylo dohodnuto? Jestli jsem naletěla předsedkyni, která moc dobře věděla, že mi to pak nezaplatí, tak ale nemusíte do mě kopat. Díky

  Vložil . (bez ověření), 9. Únor 2024 - 11:12

  Pokud je odpadová trubka společná část domu (to najdete v Prohlášení vlastníka) a vy jste jí vyměnila, o výměně jste předem informovala, máte samozřejmě nárok na proplacní nákladů. Předsedkyně nemá co obcházet vlastníky, aby to zamítli. Další blbá předsedkyně. Měla by si přečíst prohlášení vlastníka a podle toho postupovat. Takže se nedříva vy sama podívete do Prohlášení, co se tam o odpadové trubce uvádí, podle toho se pak dá postupovat dál.

  Vložil Justitianus, 9. Únor 2024 - 11:42
  • Pan . napsal tuto pitomost: „Pokud je odpadová trubka společná část domu (to najdete v Prohlášení vlastníka) a vy jste jí vyměnila, o výměně jste předem informovala, máte samozřejmě nárok na proplacení nákladů.“

  Fantazírujete. Nemá nárok na nic, Vy popleto popletený.

  Tazatelka neprokázala, že by šlo o výměnu nutnou. Nešlo tedy o odstranění havarijního stavu společné části. Tazatelka prováděla práce ve vlastním zájmu, proto nese náklady sama. Viz § 1183.

  Nikdy jí SVJ neslíbilo, že jí bude něco proplaceno. To si měla nechat potvrdit předem a písemně. Kdo se nestará o svá práva, ten se pak nesmí divit, že žádná práva nemá.

  Justitianus

  Vložil MalcRad (bez ověření), 9. Únor 2024 - 11:20

  Jde mi o to, že jsem to navrhla v rámci rekonstrukce. Trubky odpadu jsou opravdu staré, v případě, že bych měla po rekonstrukci koupelnu a měnilo by se v případě havárie, by mi rozmlátili komplet novou zeď a náklady by byly tím pádem mnohonásobně vyšší. V případě, že by byl byť jeden na schůzi proti, výměnu bych nerealizovala. Přece nebudu platit ostatním odpad jen tak. Vše bylo OK a v pořádku, dokud jsem nedonesla fakturu, pak nastal problém a jednání za mými zády. Velmi mě to lidsky mrzí. Jde o blbých 7tis. Ale jde mi o princip. Děkuji za odpověď. Myslíte, že se mám obrátit na právníka?

  Vložil Pavel II (bez ověření), 11. Únor 2024 - 15:10

  odpověděl Justitianus, pokud nemáte dohodu o úhradě nákladů písemně potvrzenou máte smůlu a poučení pro příště. Ne s každým lze uzavírat dohodu jen ústně a stiskem ruky.

  Vložil . (bez ověření), 9. Únor 2024 - 12:11

  Nenapsla jste, co je o té trubce napsané v Prohlášení. Z toho je potřeba vycházet. Co jste si myslela je vedlejší.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 9. Únor 2024 - 11:50

  Přece nebudu platit ostatním odpad jen tak… ale vy ho neplatíte jen tak. vy jste chtěla rekonstrukci. trubka nebyla v havarijním stavu, nejednalo se o nutnou opravu. není důvod, aby vám to platili ostatní.

  Vložil MalcRad (bez ověření), 9. Únor 2024 - 12:03

  Součástí domluvy bylo proplacení ze strany SVJ. K tomu směřoval můj doraz na schůzi, zda souhlasí s výměnou a proplacením. Jak už jsem napsala, nezměnila bych, kdyby byl byť jeden proti tomu. Nemám zájem cokoliv zvelebovat za vlastní peníze. Kdyby řekl jeden člověk ze SVJ, že nesouhlasí s proplacením, zůstala by stará trubka na původním místě!!! Nemám důvod se na někom obohacovat. Pokud však chcete říct, že jsem trubka, že jsem si na to nenechala dát razítko a od všech podpisy, protože zápis ze schůze u nás neexistuje, pak jsem trubka.

  Vložil Zdeno (bez ověření), 9. Únor 2024 - 12:43

  Podle mne typický problém v komunikaci, kdy se ptáte na výměnu trubky a její proplacení (a předpokládáte i proplacení „všech možných souvisejících prací“) a ostatní to chápou „OK, tak zaplatíme JEN novou trubku“ (materiál, ale bez prací) – a to odsouhlasí. Vy pak chcete „víc“ a to už ostatní nechtějí hradit.

  Napsala jste: Fakturu za stavební práce mi odmítá předsedkyně SVJ proplatit. Že jsem chtěla vyměnit trubku a trubku zaplatili.

  Pokud nemáte nic konkrétně písemně a nemáte nikde v zápisu ani konkrétní usnesení (i když jste psala že to bylo projednáno a schváleno), tak opravdu nevím, čím chcete dál vůči SVJ argumentovat. Může se vám to zdát nefér, ale moc s tím nepohnete.

  Vložil MalcRad (bez ověření), 9. Únor 2024 - 12:53

  Dohoda zněla, pouze výměna hlavního potrubí. Protože jsem byla nařčena, abych nechtěla zaplatit omítky a malbu a kdesi cosi. Řekla jsem ze ne. Že pouze výměna trubky, že všem ostatní si řeším sama. Bylo překrouceno na: trubka=oranžová plastová trubka. V mailové komunikaci jsem řešila s předsedkyní, že budou muset být dvě faktury, protože se jedná o dva řemeslníky. Z její strany mi bylo nařízeno, co má vše faktura obsahovat, jak má vypadat a jak má být rozepsán položkový rozpočet. Byla mi dvakrát vrácena k přepracování, aby vyhovovala. A pak najednou: nezaplatíme. Takže s proplacením se počítalo, jak bylo domluveno na schůzi a pak najednou NE

  Vložil Clen (bez ověření), 9. Únor 2024 - 13:12

  Co tvrdíš, prokazuj. Nemůžeš-li, máš smůlu. Vyfoť tady, to písemné stanovisko “nezaplatíme”. Jak je odůvodněno?

  Mohu jen hádat, cena se jim zdá nesmyslně vysoká a nebyla předem ani naznačená taková výše ceny.

  Oranžová trubka se dává do země, na vnitřní instalace se používá šedá trubka.

  Vložil MalcRad (bez ověření), 9. Únor 2024 - 13:25

  Odůvodnění nemám, neviděla jsem. Nebylo mi předáno. Řekla mi: nechala jsem si od lidí podepsat, že ti to neproplatíme. Tečka

  Vložil radka2222 (bez ověření), 9. Únor 2024 - 12:07

  sama píšete, že nic nemáte písemně. pokud to není ani v zápisu ze shromáždění, musím s vámi souhlasit.

  Vložil MalcRad (bez ověření), 9. Únor 2024 - 12:46

  Písemný zápis ze schůze jsem za dvacet let neviděla ani jednou. Občas se podepíše nějaký dílčí papir, třeba že souhlasíme s úvěrem na novou fasádu, ale nějaké zápisy ze schůze vůbec neexistují. Jakýkoliv papír žádám po výboru nebo předsedovi, nikdy mi není vyhověno. Taky jsem za celou dobu neviděla rozpočet, závěrky jen pokud si je sama dohledám na netu, po zveřejnění ve sbírce listin. Vše se do teď dojednávalo ústně. A co se řeklo, to platilo.

  Vložil Clen (bez ověření), 9. Únor 2024 - 12:50

  Tak to je tvůj problém, že nemáš zápis ani záznam, tedy žádný důkaz. S takovou se nesmíš divit, že penízky NEBUDOU.

  Na zápis je nárok po 30 dnech od shromáždění, podle §1179.

  Vložil MalcRad (bez ověření), 9. Únor 2024 - 12:57

  Děkuji za info. Vím, že na něj mám nárok. Jak chcete ale dostat něco, co je vám odmítnuto být vydáno a to opakovaně? Jakýkoliv zápis žádám, nic nedostanu. Mám na něj dle zákona nárok, ale nedostanu ho. Takže co pak? Spát na rohožce předsedkyni před bytem, dokud mi jej nevydá?

  Vložil Clen (bez ověření), 9. Únor 2024 - 13:06

  S platně doručenou žádostí do datovky SVJ, formou předžalobní výzvy dle §142a osř, se osmý den obrať na soud (bude 2000 Kč soudní poplatek) a ten rozhodne.

  Případně rovnou připoj Návrh předběžného opatření (záloha bude 10000 Kč na případné škody, splatná při podání), musíš to odůvodnit a žádost upravit… to už je na poradu s někým znalým. Předběžko musí soud vydat do 7 dnů, takže cca do měsíce můžeš exekuovat (pokud bude výbor opravdu tak tupý).

  Dokud nezačnou ovce tvrdě vymáhat právo, výbor jim bude sr.. na hlavu.

  Mělo by stačit jen podat správně žalobu a předběžko, SVJčku poslat kopie a to by se mohlo vzpamatovat… Zálohu 10.000 ti pak soud vrátí, ty poplatky na výzvu neuhradíš (v podstatě máš fůru času než soud vyzve k zaplacení do 15 dnů – ale pozor záloha na předběžko musí být zaplacena druhý den po jeho podání) a tím se to celý stornuje (pokud svj dostane rozum).

  Ale rozehrávat tyhle hry, to už musíš vědět, co a proč děláš.

  Vložil MalcRad (bez ověření), 9. Únor 2024 - 13:19

  Wow, vy se v tom vyznáte. Klaním se, tak daleko jsem nedošla. Takže já uhradím 2000 poplatek za to, aby soud nařídil vydání zápisu, na který mám nárok? Ale to už ni nikdo nevrátí, je to tak? Takže pokud mi bude chtít předsedkyně dělat radost, tak každý rok zaplatím za zápis ze schůze 2000 za soudní poplatek … nebo jak to je? Děkuji

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".