Třídění odpadu

Vložil Anonymous, 21. Listopad 2020 - 17:25 ::

Před naším domem jsou nádoby na tříděný odpad na:

papír
plasty
nápojové kartony
čiré sklo
barevní sklo
kovy
bioodpad

Dále na směsný odpad.

Mám v souvislosti s tříděním odpadu několik otázek, jak je tomu jinde:

V důsledku toho, že většina odpadu se nyní vytřídí, by měly výrazně klesnout platby za odvoz směsného odpadu. To zatím nenastalo. Jak je tomu jinde?

Je třeba mít v bytě devět nádob na odpad (další na elektroodpad, světelné zdroje, baterie). Je nějaké doporučení, jak takovýto mezisklad odpadu uspokojivě řešit?

Zapojuje se do třídějí nějak správce domu, třeba umístěním nádob do kočárkárny a jejich vynášením?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil VN (bez ověření), 24. Listopad 2020 - 11:06

    řeší každá obec samostatně. Každá obec stanovuje i platbu svých občanů za tento svoz. Někde se zvýhodňují třídiči , jinde se nezvýhodňují třídiči.. každopádně tím, že vy odpad třídíte vám nevzniká automaticky žádné právo na finanční zvýhodnění…

    Vložil Olej (bez ověření), 21. Listopad 2020 - 19:30

    Ještě je povinnost třídit olej (z kuchyně).

    Vložil Justitianus, 21. Listopad 2020 - 18:15
    • Anonymous napsal: V důsledku toho, že většina odpadu se nyní vytřídí, by měly výrazně klesnout platby za odvoz směsného odpadu.

    Nikoliv. Vy neplatíte za směsný odpad.

    Možná platíte za nádoby (počet nádob krát objem krát počet svozů měsíčně). Tak je tomu například v Praze. Jestliže třídíte a směsného odpadu máte méně, nic vám nebrání objednat si levnější službu: menší počet nádob, nebo menší nádoby, nebo svoz méně často.

    Pokud máte trvalý pobyt v obci která předpisuje místní poplatek za provoz systému: poplatek je určen na svoz, třídění a likvidaci veškerého domovního odpadu. Výše poplatku se stanoví podle skutečných nákladů předchozího roku. Nejde tedy o náklad pouze na směsný odpad! Odvoz, zpracování a recyklace vytříděného odpadu po jednotlivých složkách je nejspíše stejně nákladné (nebo i nákladnější) než tomu bylo dříve u netříděného odpadu.

    Justitianus

    Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Listopad 2020 - 18:54

    k vaší poznámce o ceně odvozu tříděného odpadu jen ukázka

    https://www.tsceskybrod.cz/…ani-s-odpady

    Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Listopad 2020 - 17:52

    u nás „třídiči“ mají symbolickou slevu 100 kaček ročně na osobu. i když se třídí, tak odpadu je bohužel stále více, zvláště nyní, a tím, že se vše zdražuje, je úspěch, že platíme už pár let stále stejně jako před lety bez třídění. nevím jakým stylem žijete, ale já mám koš na netříděný odpad, na papír a na plasty tyhle – https://www.4home.cz/…-3-ks,–bila/?… . elektroodpad, světelné zdroje a baterie odvážíme rovnou, v normální domácnosti to není odpad co se objevuje každý měsíc, natož týden, aby se musel skladovat. sklo totéž, vynáším průběžně když jdu nakoupit, takže žádné skladovací prostory doma na ně nepotřebuji. a bio jde obratem do kompostéru. takže argumenty vašeho typu, že by muselo být v domácnosti devět nádob na odpad je tak trochu stylu – hledám důvody, proč to nejde, ne způsob, jak by to šlo.

    Vložil Brněnka (bez ověření), 21. Listopad 2020 - 19:34

    „u nás „třídiči“ mají symbolickou slevu 100 kaček ročně na osobu“

    Něco jsem přehlédla?

    https://www.brno.cz/…aste-dotazy/#…

    Brno vybírá zejména za prázdné byty. Zajímalo by mne, jak Brno zjišťuje, zda je někdo v bytě přihlášen k trvalému pobytu, když není možné se přihlásit do bytu.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Listopad 2020 - 19:40

    já ale nebydlím v brně, pokud to byla reakce na můj příspěvek :-) ale samozřejmě platím odpad i za byty které vlastním v brně, protože v nich mí nájemníci nemají trvalé bydliště. jak to zjišťují se musíte zeptat na magistrátě na šumavské.

    Vložil Brněnka (bez ověření), 22. Listopad 2020 - 0:05

    „jak to zjišťují se musíte zeptat na magistrátě na šumavské.“

    Na Šumavské se zeptám. Pokud je v domě hlášena aspoň jedna osoba, nemusí patrně platit žádný vlastník bytu v domě.

    Jsou možné ale i jiné výklady: Protože není možné se přihlásit do bytu, nemůže nikdo mít v bytě přihlášené osoby. Takže vlastník bytu platí vždy, za každý svůj byt.

    Ještě jednu věc jsem nepochopila: Za odpad platím, ale nikdo mi ho neodváží. Zdá se, že v Brně placení za odpad a odvoz odpadu jsou dvě věci na sobě nezávislé.

    Vložil Město Brno (bez ověření), 23. Listopad 2020 - 16:17

    Na Šumavské máme tento výklad:

    Pokud nájemce bytu na adrese bytu má trvalý pobyt, platí nájemce (každý nájemce, pokud je nájemců více).

    Pokud nájemce bytu na adrese bytu nemá trvalý pobyt, platí vlastník bytu (jenom jednou, i pokud je nájemců více).

    Mohli jsme to na web města napsat srozumitelněji.

    Vložil Justitianus, 23. Listopad 2020 - 18:48

    Na webu města Brna jsou totální nesmysly. Něco takového jsem ještě neviděl, a to jsem toho viděl už hodně.

    Lživě se tam tvrdí, že poplatkovou povinnost má ten „kdo se do Brna přistěhoval“. To je nepravdivé tvrzení. Stěhování nemá žádnou souvislost s hrazením místních poplatků.

    Místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů hreadí fyzické osoby s trvalým pobytem v obci, bez ohledu zda a kdy (případně odkud a kam) se „přistěhovaly“, „nastěhovaly“ nebo „odstěhovaly“. Samozřejmě existují výjimky.

    Lživě je vysvětlena i poplatková povinnost u studujících cizinců. Web uvádí cizince v omyl, opět jsou tam nepravdivé údaje.

    Text na webu magistrátu je paskvil. Zajímalo by mne kdo na magistrátu města Brna za tyto lži osobně odpovídá.

    Justitianus

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".