Topení

Vložil Kvalenta, 8. Prosinec 2022 - 22:56 ::

Dobrý den Mám dotaz ohledně vytápění. Jsme malé svj dům o 6 bytových jednotkách. Byty jsou vytápěny vlastním plynovým kotlem umístěným v kotelně. Vzhledem k současné situaci na trhu s energiemi se snažíme šetřit na vytápění a provoz plynového kotle se snažíme omezit né však na úkor tepelné pohody v bytech. Proto operativně topení vypínáme ovšem tak aby se teplota v bytech pohybovala mezi 20–22 stupni Celsia. Jeden z majitelů bytů si však stěžuje na nízkou teplotu v bytě. Uvádí teploty i pod 19 stupňů. Neustále vyžaduje větší intenzitu topení a argumentuje přitom vyhláškou „č.237/2014 SB“ Jak se bránit, když víme, že v 5 zbývajících bytech je teplota ve výše uvedeném rozmezí. Od stěžovatele víme , že si na noc snižuje teplotu, kvůli „zdravému spánku“ a také v bytě provedl úpravy ,kdy vyboural část stěny, propojil místnosti a demontoval jeden z radiátorů. Taky si stěžuje, že teplotu v jeho bytě ovlivňuje nadměrné větrání v bytě o patro níže. Má právo si výše zmíněnou vyhláškou vynucovat intenzivnější topení na úkor, zbývajících vlastníků, kterým vytápění bytů vyhovuje? Pokud ano bude to znamenat pro většinu vlastníků vyšší náklady na už tak drahé vytápění. Děkuji za názory a rady Valenta

  • vytápění

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil člen (bez ověření), 10. Prosinec 2022 - 0:17

Od stěžovatele víme , že si na noc snižuje teplotu, kvůli „zdravému spánku“ a také v bytě provedl úpravy ,kdy vyboural část stěny, propojil místnosti a demontoval jeden z radiátorů.

Tak stěžovatele vyzvěte, ať radiátor vrátí (a až pak ať si stěžuje) a na oplátku omezujte kotel na noc v souladu, kdy on topit nechce. To je ostatně rozumné. od 22:00–6:00 se klidně může topit na 17oC :-.)

A komu se to nelíbí, ať si pořídí přímotop nebo otopné dečky, podle mě rozhoduje většina.

Vložil Kartar (bez ověření), 9. Prosinec 2022 - 19:54

Ja tedy na odstraneni radiatoru nevidim nic tak hrozneho pokud vykon otopne soustavy stale odpovida plose (je nutny projekt) nebo je toto kompenzovano zvetsenim zbylych topnych teles (opet nutny projekt). Kdo vi jak to u Vas v minulosti probehlo, treba mu to vybor povolil ale nestanovil zadne podminky, nevyzadoval projekt ani nezkontroloval stav.

Osobne bych vazeneho vlastnika ignoroval a pripadne i vydal pisemne vyjadreni ze z duvodu uprav otopne soustavy v jeho jednotce ma smulu dokud nedoda patricne dokumenty nebo otopnou soustavu neuvede do stavu odpovidajici projektove dokumentaci budovy.

Vložil Logik (bez ověření), 9. Prosinec 2022 - 23:50

„na odstraneni radiatoru nevidim nic tak hrozneho pokud vykon otopne soustavy stale odpovida plose“ (Vložil Kartar (bez ověření), 9. Prosinec 2022 – 19:54)

Pane Kartáři,

logicky vzato máte pravdu. Jenže:

Výkon otopné soustavy po odstranění radiátorů nemůže stále odpovídat ploše, neboť výkon otopné soustavy závisí právě na výkonu radiátorů. Je to, jako byste tvrdil, že upitého piva je stále 1/2 litru, pokud stále dosahuje k rysce. Nebo že máte v nádrž po ujetí 100 km nádrž stále plnou nafty, pokud je nádrž stále plná.

Vložil Kartar (bez ověření), 10. Prosinec 2022 - 14:43

Vzdyt to snad pisu nebo ne? Mohlo dojit k zatepleni objektu a tim i snizeni potreby instalovaneho vykonu na danou plochu. Nebo se barak nezmenil tak je nutne kompenzovat zvetsenim jinych teles v byte, nebo se vymenil kotel a topna soustava pracuje za jineho teplotniho spadu nez pro jaky bylo topeni navrzrno = potreba vetsich radiatoru.

V kazdem pripade je potreba vypocet nebo projekt kvalifikovanou osobou (coz rozhodne neni topenar/instalater od vedle). Cokoliv jineho je vesteni z kristalove koule.

Dokud toto pan nepredlozi tak se s nim ani nebavit.

Vložil Justitianus, 8. Prosinec 2022 - 23:16

Píšete že vlastník jednotky svévolně poškodil topný systém.

Až to bude uvedeno do „kolaudačního“ stavu podle schválené projektové dokumentace, pak bude možné začít řešit stížnost na neřádné poskytování služby.

Justitianus

Vložil Jak (bez ověření), 9. Prosinec 2022 - 8:46

„Píšete že vlastník jednotky svévolně poškodil topný systém. Až to bude uvedeno do „kolaudačního“ stavu podle schválené projektové dokumentace“ (Vložil Justitianus, 8. Prosinec 2022 – 23:16)

Jak dosáhnout uvedení topného systému do stavu před poškozením?

Vložil Demontážník (bez ověření), 9. Prosinec 2022 - 10:36

Je otázka, zda radiátor, dle prohlášení vlastníka je ve vlastnictví vlastníka nebo společnou částí domu. Pokud má radiátor ve vlastnictví, tak na něho není špagát. Navíc ani nelze se domáhat ničeho oklikou, z titulu, že demontoval radiátor a narušil chod topné soustavy. Je zcela jedno, jestli je radiátor zastavený nebo demontovaný. Jediný metr na něho by byl, ať je radiátor čí chce, pokud rozúčtováváte teplo podle ITN, které odstranil spolu s radiátorem. Tohle bych vyřešil po sousedsku: topíme dost, tak si namontuj radiátor zpátky nebo si nestěžuj. A když pod tebou moc větrají, tak si na zem dej tlustší koberec.

Vložil Justitianus, 9. Prosinec 2022 - 14:28
  • Demontážník napsal: „Pokud má radiátor ve vlastnictví, tak na něho není špagát.“

To je totální nesmysl.

Celá otopná soustava se všemi radiátory je jediný vzájmně propojený a pevně zabudovaný funkční celek (§ 2 písm. b) zákona č.67/2013 Sb.). S touto soustavou byl dům vyprojektován, vystavěn a „zkolaudován“ stavebním úřadem k účelu bydlení.

Na tom nemůže nic změnit ani skutečnost, že jednotlivé části otopné soustavy (např. ventil, ventilová hlavice, radiátor) mohou být podle prohlášení ve vlastnictví vlastníka kokrétní jednotky. To mu však nedává právo aby svévolně poškozoval systém a odstraňoval jednotlivé jeho části.

Samozřejmě platí, že odstraněním radiátoru nastal stav předvídaný v § 3 odst. 5 zákona č. 67/2013 Sb.; vlastník jednotky znemožnil odedčet IRTN, a proto je možné mu každoročně napálit „sankční“ zvýšenou spotřební složku nákladů podle přílohy č. 2 k vyhlášce. To by jej mohlo motivovat k tomu, aby se posnažit věc vyřešit.

Ovšem v domě tazatele mají jiný velký problém: statutáři kašlou na správu domu, jinak by jistě netolerovali trvající svévolný zásah do otopné soustavy.

Justitianus

Vložil Kvalenta, 9. Leden 2023 - 22:07

V zakoně 67/2013 Sb nemohu najít tutu formulaci „Celá otopná soustava se všemi radiátory je jediný vzájmně propojený a pevně zabudovaný funkční celek “

Vložil Justitianus, 10. Leden 2023 - 5:13
  • Kvalenta píše: „V zakoně 67/2013 Sb nemohu najít tutu formulaci „Celá otopná soustava se všemi radiátory je jediný vzájmně propojený a pevně zabudovaný funkční celek““.

Neuvedl jsem prve správný odkaz. Podle vyhlášky č. 269/2015 Sb. platí:

§ 2 Vymezení pojmů

Pro účely této vyhlášky se rozumí

a) zúčtovací jednotkou dům nebo jeho část, popřípadě domy nebo jejich části, které mají jedno společné, technologicky propojené odběrné tepelné zařízení a společné měření nebo stanovení množství tepla, nákladů na teplo na vytápění a nákladů na poskytování teplé vody, 

b) vytápěním ústřední vytápění pomocí otopné soustavy ovlivňující zúčtovací jednotku, kterou prochází, napojené na společný zdroj tepla; vytápěním není vytápění bytů a nebytových prostorů prostřednictvím samostatných etážových okruhů zásobovaných teplem z vlastních zdrojů tepla, používajících různé druhy paliv nebo elektřinu, ani vytápění prostřednictvím uzavřených okruhů, do nichž se dodává a měří teplo na základě smlouvy dodavatele přímo s příjemcem služeb (…). 

O tom že jde o jediný propojený systém nemají žádnou pochybnost ani soudy – namátkou: 3 As 26/2005, 26 Cdo 886/2013, 26 Cdo 2058/2018, IV. ÚS 1102/19.

IV. ÚS 1102/19

Dovolávají-li se snad stěžovatelé vlastnického práva, poněkud pomíjejí úvahy Nejvyššího soudu, který vyšel ztoho, že právo jednotlivého vlastníka bytové jednotky je (zcela logicky) omezeno právy ostatních vlastníků bytových jednotek (jako spoluvlastníků bytového domu), a následně vysvětlil, proč se dané omezení vztahuje i na stěžovatele, resp. proč jejich postup spočívající v odpojení radiátorů od stávajícího systému ústředního vytápění domu a zřízení individuálního vytápění (přímo) zasahuje do vlastnických práv ostatních vlastníků, tedy že ústřední vytápění jednotek tvoří vzájemně provázaný systém, kde změna ve vytápění třeba jen jedné jednotky má vliv na vytápění domu jako celku, neboť tím vzrůstají náklady na vytápění pro ostatní vlastníky jednotek. (…)

Justitianus

Vložil KvalentaAnonymous (bez ověření), 10. Leden 2023 - 7:01

Děkuji

Vložil Rozúčtovatel (bez ověření), 9. Prosinec 2022 - 19:41

„Samozřejmě platí, že odstraněním radiátoru nastal stav předvídaný v § 3 odst. 5 zákona č. 67/2013 Sb.; vlastník jednotky znemožnil odedčet IRTN, a proto je možné mu každoročně napálit „sankční“ zvýšenou spotřební složku nákladů podle přílohy č. 2 k vyhlášce.“ (Vložil Justitianus, 9. Prosinec 2022 – 14:28)

Zrovna tohle není vůbec samozřejmé. Ostatně i v této diskusi se objevily odlišné názory. Umožnit odečet totiž znamená buď pustit odečítače k IRTN a nebo mu stavy IRTN poskytnout. V případě dálkově odečitatelných IRTN pak k umožnění odečtu není třeba dělat nic, tj. neumožnění odečtu v takovém případě nemůže nastat, snad jedině při úmyslném znemožnění funkce IRTN.

Vložil Justitianus, 10. Prosinec 2022 - 1:30

Plácáte naprosté nesmysly.

IRTN není jen jakási samostatná krabička. IRTN je připevněný ke konkrétnímu radiátoru a ten radiátor je v jedné konkrétní místnosti jednoho konkrétního bytu, a je připojený na otopnou soustavu budovy.

Jenom blb a „Rozúčtovatel (bez ověření)“ může tvrdit, že se vlastně nic neděje a že postačí když je možné zachytit signál z IRTN – i když krabička už dávno není tam kde má být.

Svévolné odstranění IRTN z otopné soustavy samozřejmě spadá pod § 3 odst. 5 zákona č. 67/2013 Sb.. Toto ustanovení zmiňuje „neumožnění instalace“, což je ve svém důsledku totéž jako ostranění již nainstalovaného IRTN. To platí bez ohledu na to zda byla odstraněna jen krabička, nbo krabička i s celým radiátorem.

Justitianus

Vložil Rozúčtovatel (bez ověření), 10. Prosinec 2022 - 9:18

„postačí když je možné zachytit signál z IRTN“ (Vložil Justitianus, 10. Prosinec 2022 – 1:30)

K provedení odečtu to stačí.

Vložil Rozúčtovatel (bez ověření), 10. Prosinec 2022 - 9:09

Pane Justitiane,

umožnit instalaci IRTN znamená pustit instalátora k radiátoru. Nic víc.

Vložil Kakat (bez ověření), 10. Prosinec 2022 - 4:01

A ha!

A jaky je prosim rozdil mezi uzavrenym ventilem radiatoru a demontovanym radiatorem? Z pohledu uctovani zadny. V obou pripadech se nameri NULA jednotek…

Problem je, ze v dome zijou lidi. A ty se neumeji domluvit.

Jestli vetsina rozhodla snizit vykon kotle, tak ma demontovac SMULU. Jestlize pod nim partaj vetra, tak ma taky SMULU.

A vubec ma SMULU, ze zije ve spoluvlastnictvi a musi proto se prizpusobit…

Vložil jaroš (bez ověření), 9. Prosinec 2022 - 9:51

Soudem

Vložil Jozef (bez ověření), 9. Prosinec 2022 - 10:29

Pokud se SVJ soudit nechce, tak ať sdělí stěžovateli, že provedl nepovolenou úpravu topného systému demontáží jednoho radiátoru a že jeho stížnost bude řešena teprve tehdy, až uvede topný systém do původního stavu.

Vložil Hubert (bez ověření), 11. Prosinec 2022 - 11:08

Ponekud nechapu, tj proc by se SVJ soudilo, je poskytovatelem sluzeb.

Tj odpovidajicim zpusobem odpovi stezovateli a dalsi je uz na stezovateli jakou argumentaci ci kroky dale podnikne.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".