SVJ vs Družstvo

Vložil Michal (bez ověření), 24. Duben 2019 - 4:04 ::

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat na následující. V našem domě funguje (respektive nefunguje) souběh družstevního a osobního vlastnictví a z našeho pohledu majitelů) zde dochází ke střetu zájmů. 1/ BD vlastní cca 45% a má svého předsedu a na schůzích SVJ většinou přehlasují ostatní majitele. Tj. asi v pořádku, ale nemůžeme se moc bránit. 2/ BD současně vykonává funkci předsedy SVJ (BD při výkonu funkce předsedy SVJ zastupuje osoba, která je zároveň předsedou BD). Zde už vidím střet zájmů a z našeho pohledu předseda nehájí zcela zájmy SVJ. Je toto v pořádku? 3/ Na včerejší schůzi SVJ byla odhlasována odměna pro předsedu SVJ což je BD, které má své IČO a oprávnění podnikat ve sféře správy budov atd. Otázka zní: BD by mělo dodat vystavit fakturu na SVJ za předsednictví když je to podnikatelský subjekt (i když zastoupený konkrétní osobou)? Předpokládám, že ano, protože žádný pracovně právní vztah nebyl schválen a SVJ nemá povinnost platit žádné odvody na zdravotní a sociální, když předsedou je „podnikatelský subjekt“? Je to tak? Nebo snad může BD pobírat nějakou odměnu (když je právnickou osobou a podnikatelským subjektem)? Moc děkuji za Vaše reakce a názory.

Michal

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavel, 24. Duben 2019 - 11:30

  Michale,

  „soužití“ SVJ a družstva v jednom domě může být problematické. Nejlepší by bylo tuto etapu co nejvíce zkrátit. Nevím, zda máte jednočlenný nebo vícečlenný statutární orgán, v dalším předpokládám, že se jedná o jednočlenný or­gán.

  Ad2) pokud je statutární orgán a externí správce jedna osoba, tak doporučuji zvolit kontrolní komisi nebo ještě lépe zvolit 3 členný výbor, kde 2 členové nebudou mít vazbu na družstvo.

  Ad3) družstvo by mělo vystavit fakturu, soc a zdr se neplatí, ale pokud je družstvo plátce DPH, tak fakturu zatíží 21%.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil Hrubý (bez ověření), 24. Duben 2019 - 10:05

  Družstvo je vlastník jako všichni ostatní vlastníci, proč by tedy družstvo nemohlo vykonávat předsedu SVJ stejně tak, jak to může dělat kterýkoliv jiný vlastník v domě? Tak jak má vlastník-družstvo nějaké své zájmy, tak má své zájmy i kterýkoliv jiný vlastník v domě. Každý jiný vlastník než družstvo může podnikat a mít své jiné zájmy, přesto to není překážkou, aby mohl být předsedou SVJ stejně tak, jak je tomu u družstva.

  Vložil levape, 24. Duben 2019 - 10:19

  Předpokládám, že máte na mysli předsedu výboru SVJ. Nebo opravdu předsedu SVJ ?

  Vložil Hrubý (bez ověření), 24. Duben 2019 - 10:38

  V úvodním dotaze je přece uvedeno, že se jedná o předsedu SVJ, tak píší o předsedovi SVJ. Pokud by se jednalo o předsedu výboru SVJ, tak rovněž platí, že družstvo může vykonávat funkci předsedy výboru SVJ a není to ve střetu zájmů.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".