SVJ pouze s výborem?

Vložil Olga (bez ověření), 7. Září 2022 - 18:45 ::

Dobrý den, je možné odvolat předsedu (majitele firmy která zajišťuje správu domu) a zvolit pouze výbor, který bude nějakou dobu fungovat bez předsedy ale nadále bude firma zajišťovat chod?

  • statutární orgán

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Zdenek 22, 10. Září 2022 - 20:56

Paní Olgo, shromáždění může odvolat předsedu (jednočlenný statutární orgán). Před tím by si ale svolavatelé takového shromáždění měli velmi dobře rozmyslet, jaké budou následovat kroky.

Shromáždění může zvolit vícečlenný výbor namísto odvolaného (jednočlenného) předsedy, musí ale ruku v ruce k tomu přizpůsobit své stanovy.

Může existovat výbor, aniž by si zvolil předsedu výboru? Zákon to myslím nevylučuje, bylo by to ale krajně nepraktické. Mohlo by se pak stát, že za chod společenství budou odpovídat všichni a současně nikdo. Kromě toho je otázka, zda takový výbor bez předsedy soud zapíše do rejstříku.

Vložil Jan77 (bez ověření), 9. Září 2022 - 17:26

Statutárním orgánem SVJ může být budˇ

  1. jednočlenný „Předseda společenství vlastníků“
  2. X členný výbor (typicky min. 3-členný, jehož členové si obvykle mezi sebou zvolí předsedu a místopředsedu výboru)

Píšete zvolit „pouze výbor“ jako by to snad byla jednodušší varianta, tím se váš dotaz stává zcela nejasným. Zkuste upřesnit, co přesně máte a co chcete :)

Vložil MartinII, 9. Září 2022 - 16:31

Z dotazu není jednak jasné, zda se jedná o předsedu SVJ nebo předsedu výboru. Hledejte zde nebo na netu požadované téma, ale odvolat (sesadit) pouze předsedu výboru asi nelze, protože volíte členy výboru nikoli předsedu. Předsedu volí výbor. Odvolat statutára (zřejmě v spojení s § 1208) lze když přestane vyhovovat požadavkům na něj zákonem kladeným (§ 1205 ) do působnosti shromáždění patří také „b)… odvolávání členů volených orgánů“, z toho ale není jasné, zda libovolně, bez důvodu.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".