stavební úpravy sousední nemovitosti

Vložil Zdena P., 22. Duben 2014 - 20:04 ::

Dobrý den, jsme společenství vlastníků 54 bytů a pozemku, který vlastníci zčásti využívají jako parkoviště a z části jako pískoviště s trávníkem a zelení.S tímto pozemkem sousedí dům, který by se měl začít opravovat a zateplovat. Je nám jasné, že jsme ze zákona povinni pozemek zpřístupnit s tím, že po skončení oprav bude vše uvedeno do původního stavu. Ale problém je tento. O povolení zpřístupnění žádá výbor SVJ člověk, který je prý rodinným příslušníkem majitelek domu. Domníváme se, že by měl mít plnou moc majitelů, abychom s ním vůbec mohli jednat. Navíc naše stanovy s takovýmto ani vzdáleně podobným problémem nepočítají, takže nevíme, jestli bychom jako výbor nějakou pravomoc rozhodnout vůbec měli.A také že od r. 2012 musí být na takovéhle akce stavební povolení, že nestačí pouze ohlášení. My jsme nestihli zateplit o rok dříve, a také jsme ho museli mít, i když jsme na něj čekali nakonec celých 9 měsíců…A ke stavebnímu povolení by asi byl potřeba souhlas všech 54 vlastníků. Nechceme sousedům dělat problémy, ale ani sobě, protože ne všichni vlastníci jsou „lidumilní“, a neradi bychom si nechali nadávat až stavba začne,protože určité nepohodlí by určitě přinesla, že jsme obešli zákon a ještě třeba vzali nějaký úplatek.Má někdo z vás podobnou zkušenost a může nám poradit, jaký by byl čistý postup a jak si nepokazit dosud korektní sousedské vztahy? Díky za jakýkoli názor. Zdena P.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 23. Duben 2014 - 10:12

    Podivný dotaz. Proč kdosi žádá SVJ o zpřístupnění pozemku, který není ve vlastnictví SVJ? Proč si myslíte, že výbor by s tím mohl mít něco společného? SVJ nemůže popletenému žadateli dát souhlas, protože je pouhým sluhou. Sluha nerozhoduje o cizím majetku, ani o jeho dočasném záboru.

    O souhlas se záborem pozemku požádá stavebník. A žádat musí vlastníka pozemku. Nikoliv právnickou osobu, která pozemek nevlastní.

    Může Vám být zcela jedno, kdo je žadatelem. Vyjde to nastejno, ať stavebníkem je SVJ ve vedlejším domě, nebo firma Rychlostav, nebo přímo vlastníci jednotek z vedlejšího domu.

    lake

    Vložil P_V (bez ověření), 23. Duben 2014 - 14:47

    Má žadatel obeslat všechny podílové vlastníky pozemku? A potřebuje 100% souhlas? Nevím, ptám se.

    Vložil lake, 23. Duben 2014 - 15:43

    Spoluvlastníci pozemku rozhodují mezi sebou o běžném hospodaření nadpoloviční většinou (§ 1128 NOZ). Navenek vystupují jako jediná osoba (§ 1116).

    Jinak by tomu samozřejmě bylo, kdyby spoluvlastníci rozhodovali o stavbě na pozemku, nebo o změně účelu užívání pozemku. V tom případě by byl nutný souhlas dvou třetin všech spoluvlastníků, neboť jde o zásah do samé podstaty vlastnictví (§ 1129 NOZ).

    lake

    Vložil Zdena P., 23. Duben 2014 - 14:20

    Podivná odpověď. Asi vás to překvapuje, ale pozemek je ve vlastnictví SVJ. A stavebník se možná právem, možná neprávem domnívá, že když výbor SVJ se s péčí správného pověřeného hospodáře stará např. o pronájem nebytových prostor v domě (aby to byl pro všechny vlastníky přínos), tak že je také oprávněn rozhodnout o souhlasu s případným záborem. Můj dotaz směřoval k tomu, abychom mohli situaci řešit společně se stavebníkem, popřípadě mu i poradit nejschůdnější postup, už kvůli tomu, že je to náš nejbližší soused.Váš striktní rozbor situace je mi na nic, ještě si počkám, zda se neozve někdo fundovanější. Zdena

    Vložil lake, 23. Duben 2014 - 14:50

    Zdeno, napsala jste jasně: „… jsme společenství vlastníků 54 bytů a pozemku, který vlastníci zčásti využívají jako parkoviště a z části jako pískoviště …“

    Teď naopak píšete, že pozemek je ve vlastnictví SVJ. Tak si prosím rozmyslete co z Vašich dvou opačných tvrzení je pravda a co ne. Pokud si nejste jista, nahlédněte do katastru.

    Ohledně pronájmu nebytových prostor v domě samozřejmě nemáte pravdu. SVJ není vůbec nic do toho, zda vlastník nebytového prostoru jej pronajme, nebo nepronajme. SVJ je sluha vlastníků jednotek a do hospodaření s jednotkou nikomu nezasahuje.

    lake

    Vložil JanaStanislavišínová, 23. Duben 2014 - 17:44

    JS Pane Lake, občas zde pročítám diskuse a Vaše stanoviska jsou velmi přesvědčivá. Mohl byste mi také jeden dotaz zodpovědět? Nevím jak jinak bych Vás kontaktovala… Ovšem nesouvisí to s tímto dotazem. Předem se omlouvám za případnou nepřesnou terminologii… nejsem žádný profesionál v tomto oboru. Jedná se mi o toto: Lze zrušit bytové družstvo nějakým „zjednodušeným“ způsobem, jak tvrdí naši poradci?? V našem domě bylo družstvo založeno 1995 a je zde 14 bytů + 4 nebytové prostory. Všechny byty byly následně ještě v témže roce tuším převedeny do os. vlastnictví a dle mého vzniklo tedy SVJ ze zákona. Toto se „zlegalizovalo“ až ve 12/2012 po mých opakovaných urgencích od r. 2004 kdy jsme zde koupili byt. SVJ si následně vzalo úvěr a zrekonstruovalo dům. Ve vlastnictví družstva jsou nyní pouze ony nebytové prostory. Je zájem družstvo zrušit a prostory předtím prodat. Dle stanov je přípustné zrušení pouze formou likvidace, což považuji za správné. Naše poradenská firma ovšem tvrdí, že existuje onen „zjednodušený“ způsob. Na dotaz podle jakého zákona tato zvláštní likvidace probíhá mi nebyla dána žádná odpověď. Chtějí to udělat asi tak, že na schůzi chtějí odsouhlasit prodej prostor, následně členům vyplatit členské vklady a hned ten den s notářem udělat notářský zápis o zániku družstva na základě notářského zápisu – z důvodu toho, že družstvo by jako nemělo žádné členy… Není to sci fi, je to realita… a peníze z prodeje nebytových prostor přefakturovat na SVJ. Namítala jsem, že když družstvo nebude mít žádné členy, tak nemůže ani fungovat předseda a místopředseda, protože stanovy mj uvádějí že tyto orgány jsou členy družstva… tak jak by za takovéto situace mohli něco podepisovat (kupní smlouvy, faktury…). Tvrdili že podepisovat mohou, neboť zůstanou v rejstříku do doby, než notářský zápis bude zpracován.. Co mi poradíte? Jasně že vrcholným orgánem je členská schůze, ale víte jak to je.. lidé se v tom moc neorientují… Klidně ty lidi budu informovat, ale nevím jak… jiný způsob, než klasickou likvidaci neznám. Oni chtějí údajně ušetřit – likvidace je samozřejmě drahá… Děkuji

    Vložil levape, 23. Duben 2014 - 14:32

    Asi je nás více překvapeno tím, že pozemek je ve vlastnictví SVJ. Není tomu náhodou tak, že vlastníky pozemku jsou podílově vlastnci jednotek ?

    Vložil Zdena P., 23. Duben 2014 - 15:15

    Ano, máte pravdu, jsem na tomto portálu nováček a ještě jsem nevstřebala tu správnou terminologii. Pod pojmem vlastnictví SVJ jsem chtěla vyjádřit to, že pozemek je opravdu NÁŠ, všech vlastníků dohromady. Že tam máme tím pádem každý svůj malý podíl, mi přišlo jako samozřejmost, kterou netřeba zdůrazňovat. Omlouvám se za neúmyslné matení zdejší komunity. Zdena

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".