Stanovení způsobu rozúčtování nákladů na služby...

Vložil HajdyHou (bez ověření), 30. Červenec 2016 - 20:55 ::
Zdravím. Máme nově ve stanovách:
Naklady na provoz výtahu zahrnující spotřebu elektřiny a běžnou udržbu výtahu (revize, promazavání, čištění šachty apod.) se rozůčtují na všechny jednotky od 3. NP a to dle počtu členů domacnosti
(1) nástup/výstup je zablokován jen v 1.NP (ale zase nevím zda ve všech 3-ch vchodech nebo jen v našem) (2) blokace není adresná (vázaná na osobu) ale buď je nebo není (výtah může použít zcela kdokoli, kdo se dostane domu) (3) pokud se najde jeden vlastník z patra <než 3.NP který by se přesto chtěl vozit a jiný, který ne – není stanoven způsob jak je odlišit resp. prostě se jen nepodílí na nákladech
Znění čl. ze stanov tedy NESOUVISÍ s kvantitou ani kvalitou odběru služby a lze ho vykládat různě: (1) PŘIKAZUJE vlastníkům z 3.NP a výše, úhradu služby „výtah“, (2) VYLUČUJE (neodůvodněně) vlastníky v 2.NP a nižším v podílení se na nákladech na provoz, (3) MŮŽE OMEZOVAT vlastníky z 1.NP, v odběru služby „výtah“ (i když ze znění čl. to samozřejmě neplyne, …ale samosebou někdo „aktivní“ použití výtahu v 1.NP zablokoval)

My question:

 1. jsou činosti „revize, promazavání, čištění šachty apod.“
  nákladem na provoz nebo nákladem na správu domu ??
 2. Právem společenství vzniklém dle ZVB sice je odhlasovat (méně než 100%) způsob rozúčtování služeb, JE? ale způsob v tomto článku v souladu s dobrými mravy ??? – mně se pro služby nespotřebovávané výhradně v jednotlivých bytech jeví poněkud pokřivený.
 3. může vůbec společenství vzniklé dle ZVB odhlasovat (méně než 100%), že hlasující většina se na nákladech na provoz (služba „provoz a údržba výtahu“) nebude podílet vůbec ??

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Ignác (bez ověření), 31. Červenec 2016 - 16:03

  Pane Hajdy,

  odkud dovozujete oprávnění společenství vlastníků blokovat některé stanice výtahu (neadresně, jak uvádíte)? Obecně, omezovat služby?

  (Požádám dopravní podnik, aby zablokoval stanici u mého domu, a budu se v této souvislosti domáhat toho, abych za přepravu nemusel platit. Podle zde prezentované logiky to bude v pořádku.)

  Vložil Pavel II (bez ověření), 31. Červenec 2016 - 14:18

  jsou již z podstaty názvu provozní a ne správní. Pravidla pro užití výtahu a rozpočítání nákladů schvaluje shromáždění vlastníků způsobem, který máte uvedený ve Vašich stanovách. Co si takto schválíte to máte bez ohledu jestli to je nebo není v souladu s nějakou etikou a mravy.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".