správný tlak vody ve "stoupačce"

Vložil Anonymous, 22. Červen 2008 - 17:59 ::

Dobrý den, chci se zeptat, zda někdo víte, jaký má být „správný“ tlak vody ve stoupačce panelového domu. Zda je nějaké nařízení, které určuje povinnost poskytovateli dodržovat nějaké parametry atd. Jde mi o to, že u nás v domě (bydlím v šestém poschodí ze sedmi …) často tlak až příliš kolísá, takže se nedá „pohodlně“ osprchovat (chvíli teče voda horká, chvíli studená) případně ani opláchnout nádobí. Rád bych toto zjistil, protože nevím, zda si mám nainstalovat nějaké regulační omezovací ventily (což by asi můj problém nevyřešilo), nebo si budu muset pořídit jakýsi „prokazatelný“ záznam o teplotě a tlaku vody, se kterým bych poté mohl operovat před dodavatelem této „služby“

děkuji za reakce

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 11. Červenec 2008 - 9:26

    Dobrý den, já osobně bez znalosti projektové dokumentace a technických parametrů bych se do žádné regulace tzn. pouštění ventilů na patě domu na maximum nepouštěl.

    1. nevím v jakém stavu je v domě potrubí a při maximálním tlaku by mohlo dojít k prasknutí potrubí (pokud zvolíte toto variantu určitě by bylo dobré nějaký čas sledovat spoje potrubí ventily zda nepropouští)
    2. zvýšením tlaku vody v potrubí může také dojít ke zvýšení hlučnosti při odběru je to hlavně u levnějších vodovodních baterií, možná se bude pro někoho zdát toto zvýšení hlučnosti bezpředmětné, ale z vlastní zkušenosti vím, jak je nepřijené ve 2 hod. ráno poslouchat hučení při napoštění vody do vany – spolehlivě vás probudí,
    3. k Vámi popisované „pulzování“ TV zřejmě dochází v odběrové špičce (večer při velkém odběru), protože dochází k rychlému snížení tlaku TV a SV se natlačí k odběrnému místu, největší kolísání určitě zaznamenávají ve vyšších podlažích,

    Já osobně bych se spojil s dodavatelem TV a zjistil bych jaké jsou tlakové poměry na patě domu, tento údaj bych porovnal s projektovaným stavem případně bych přizval odborníka (projketanta), který celý stav posoudí a doporuší řešení např. zvýšit otáčky na cirkulačním čerpadle v předávací stanici, výměna ventilů na trase potrubí atd.. Karel

    Vložil Anonymousj (bez ověření), 11. Červenec 2008 - 8:16

    Nez se informujete u dodavatele, podivejte se zda jsou plne otevreny vstupni kohouty do domu. Uz jsem se setkal s privrenymi, takze kazde otevreni kohoutku zmenilo pomery v potrubi. (Malem jsem se oparil).

    Vložil Anonymous, 18. Červenec 2008 - 17:57

    Děkuji za příspěvky, ale to je právě ono. Nerad bych chodil do sklepa a točil nějakým kohoutem. Bohužel „vodě“ vůbec nerozumím :o) a možná bych se právě mylně domníval, že právě těmi vstupními kohouty se ten „správný“ tlak nastavuje. Podle Vás je tedy ten správný „akční seřizovací prvek“ mimo vlastní odběrní místo, tedy mimo dům ? V nějakém nejbližším výměníku ? Já bych byl právě technicky schopen spíše vytvořit ten datový záznam o tlaku vody v potrubí u mě na patře (třeba jako graf v excelu, kde by bylo vidět, jak tlak kolísá v určité denní době). Ale co pak s ním ? Proto jsem se domníval, že existuje nějaký předpis, jaký tlak má správně být a v jakých tolerancích. Ten svůj naměřený záznam bych nejprve prověřil sám. Až pak bych s tím vyrukoval na dodavatele.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".