Správa garáží vlastníků SVJ, které tvoří samostatný stavební objekt

Vložil Ing. Vladimír Vratný (bez ověření), 17. Únor 2016 - 11:50 ::

Vlastníci bytových jednotek, které tvoří Společenství vlastníků, si současně s bytovou jednotkou koupili garážové stání v přilehlém objektu (naproti bytového domu). Lze tato garážová stání spravovat v rámci existujícího SVJ v bytovém domě (vybírání záloh, platby za služby, pojištění, opravy. atd.)? Bylo by asi nepraktické vytvářet samostatné SVJ jen pro garáže těchto vlastníků. Děkuji. VlVr

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil franos, 18. Únor 2016 - 14:28

  Pane Vratný, jestli tomu dobře rozumím, tak: V jedné budově vlastníte byt. Tam jste členem jednoho SVJ. V jiné budově vlastníte spoluvlastnický podíl (na budově, nebo na nebytové jednotce – hromadné garáži). Budovu 2 samozřejmě nemůže/nesmí spravovat SVJ, existující v budově 1. Pokud v budově 2 jsou další jednotky, tak i tam pravděpodobně existuje SVJ. Pak jste členem dvou SVJ a každé se vám stará o něco jiného. Pokud budova 2 je opravdu jen hromadná garáž (třeba tzv. garážový dům) a není rozdělená na jednotky (podle ZoVB nebo NOZ), tak tam žádné SVJ není a nebude. Můžete si založit sdružení, nebo něco takového.

  Vložil anežka (bez ověření), 18. Únor 2016 - 9:52

  Ne pane Lake, ze smlouvy o převodu vlastnictví jednotky dle z.č. 72/1994 Sb. v platném znění vyplývá: Předmětem převodu dle této smlouvy je garážové č. .. vymezená v čl. I. této smlouvy takto: I. Specifikace jednotky garáž č. 8 o velikosti 8m2, bez čísla popisného,umístěná na pozemku čp… katastr. území .. celková plocha s příslušenstvím činí 17m2 atd. Nesmysly se to jen hemží. Proto jsme se bránili, ale nic se nestalo. Navíc např. u sousedky se uvádělo, že jednotka je v SJM, ale než přišel zápis s uvedením právní účinnosti z katastru, tak soused umřel a garáž byla předmětem dědictví ve výši 120 000,– Kč, přestože mi měli garážové stání oceněno uměleckým posudkem na 38 000,–, aby se nikomu nic nemuselo vyúčtovávat a vracet. Že není gar. stání spojeno se zemí vím, protože jsem to svépomocí stavěla a zejména se jednomu mladému vloni podařilo poslední garáž nabourat tak, že ji vyzvedl do vzduchu.Takže dle katastru jsme vlastníky garáže a tím jednotky, i když znalec mluví o garážovém stání. Prostě binec potvrzený advokáty a dalšími právníky.

  Vložil lake, 18. Únor 2016 - 14:12

  Paní Anežko, buď je vadné prohlášení vlastníka, nebo Vy máte vadnou kupní smlouvu, nebo je vadné obojí. Garážové stání určitě nevlastníte. Zde je Váš příběh poněkud mimo téma, protože řešíme případ tazatele. Pokud Vás zajímá co vlastníte (pokud vůbec něco vlastníte), doporučuji otevřít novou diskusi.

  lake

  Vložil anežka (bez ověření), 18. Únor 2016 - 8:34

  Pane Lake, vážím si Vašich názorů, ale jste asi ojedinělý, nikdy jsem s nimi u SVJ neuspěla. My také máme objekt, který tvoří 129 garážových stání ve vlastnictví už 5 let. Garážová stání nám najednou navrhlo prodat družstvo, které jsme museli kdysi v r. 1970 založit, abychom si garáže mohli postavit.Začali nám vyhrožovat, že se to musí zbourat a vrátit pozemky městu. Jedná se o stavbu, která není pevně spojena se zemí, střechu má z vlnitého plechu, stojí na obecním pozemku, který máme zapůjčený na 99 let. Prodej zprostředkovávali advokáti a schválil ho Katastr nemovitosti, kde jsme zapsáni jako vlastníci nemovitosti!!!Přes­tože jsme podávali KN námitku, že nejde o místnost dle právních předpisů, tak nemůže být předmětem prodeje jako jednotka, (jsou oboustranně průjezdné, nemají okna, jen dveře z jedné i druhé strany a stojí v objektu, sice z cihel,podobném kravínu (svou délkou), ale nemá to ani popisné číslo.Stavěli jsme to lacině svépomocí.Žádné protesty nepomohly,nikdo nám nikdy neodpověděl!! platíme daně z nemovitosti, protože jsme nezaložili SVJ garáží, tak nás převzalo naše SVJ a platíme 500,– Kč měsíčně do FO a nikdo nám nic nevyúčtovává. Jen se nám smějí a vyhrožují, že garážová stání zbourají, tak vždy, když někdo z nás starých umře, tak to dědicové prodají někomu „významnému“, v KN se to schválí a žijem dál. Tak, pane Lake, jak to je, proč jsou nějaké zákony, když to nikdo nedodržuje?

  Vložil lake, 18. Únor 2016 - 8:48

  Anežko, je mi úplně jedno že jste u oslů v SVJ neuspěla s některými mými názory. Hlupáci jsou všude okolo nás.

  Pokud jde o Vámi popsanou stavbu, je nepravdivé Vaše tvrzení, že stavba z cihel není pevně spojená se zemí. Soudím, že jste pouze spoluvlastníkem podílu na stavbě společné garáže. Že nerozumíte Vašemu právnímu postavení je Váš problém. Tazatel však tvrdil, že on je výlučným vlastníkem jednotlivého garážového stání. Speciálně pro Vás podruhé opakuji, co už jsem zde napsal:

  Garážové stání není jednotkou a nejde ani o věc nemovitou. Garážové stání je pouze kus prostoru, ohraničený čarami na podlaze. Garážové stání nemůžete samostatně vlastnit.

  lake

  Vložil lake, 17. Únor 2016 - 15:40

  Píšete nepravdu. Garážové stání není věc nemovitá. Garážové stání tedy nelze nabýt ani koupí, ani darováním, ani směnou, ani děděním. Napište raději jaký je skutečný právní stav, jinak se použitelné odpovědi nedočkáte.

  lake

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".