Spolecny uklid - vyhrozovani pokutou

Vložil Tomas M, 8. Květen 2018 - 8:56 ::

Dobry den,

pred par dny se u nas ve vchode objevil vytvor viz. priloha – fotka.

jedna se o bytove druzstvo, byt mam v osobnim vlastnictvi.

pronajimam ho 3 mladym lidem a nemam moznost kontrolovat jejich uklid. kazdopadne vim ze v dome to nekteri stari lide hodne kontroluji.

300kc pokuty (POKUTY! ne uhrada za zajisteni uklidu) se mi zda ale moc.

Je to legalni? Dik moc za vsechny odpovedi.

Tomas

PřílohaVelikost
IMG_0591.JPG716.31 KB
  • pište s diakritikou

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Dudekk (bez ověření), 10. Květen 2018 - 10:37

Jste-li SVJ, rozhodnutí orgánů družstva pro vás, jako vlastníka jednotky, nejsou závazná. SVJ má svoje orgány. Něco jiného je to u nájemců bytu ve vlastnictví družstva.

Vložil Pavel II (bez ověření), 9. Květen 2018 - 12:34

Vývěska jasně sděluje, že ten kdo se na úklidu nebude podílet uhradí 300 kč do fondu oprav. Je to tedy náklad k zajištění úklidu dodavatelsky. Jestli je přiměřený to je věc jiná. Nejste povinen uklízet ani úklid zajišťovat, ale jste povinen se podílet na nákladech za úklid.

Vložil Dudekk (bez ověření), 10. Květen 2018 - 10:34

Pokud by to měl být náklad na službu, tak by ten náklad měl být také rozúčtován ve vyúčtování. A protože je to sankce za to, že někdo neuklidí, je to tam napsáno – neuklidíš, zaplatíš – je to pokuta.

Vložil Vlastník 7 (bez ověření), 9. Květen 2018 - 20:23

Zajimalo by mne, jak by to nakonec bylo v ucetnim deniku zauctovano a jak by to vymahali

Vložil ... (bez ověření), 9. Květen 2018 - 14:35

Jste povinen podílet se na nákladech na úklid. Ne ovšem do fondu oprav. Úklid není oprava.

Vložil Anonymouk (bez ověření), 8. Květen 2018 - 20:12

Napíšete kdo jste, napřed si to ujasněte, na tom papíře jsou vlastníci, nájemci a uživatelé. Píšete o družstvu a pak uvádíte, že máte byt v osobním vlastnictví. To se ovšem mýlíte, žádné takové vlastnictví u nás neexistuje. Pak hledejte na jakém základě máte povinnost společné prostory uklízet. Vězte, že povinnosti nám může ukládat pouze zákon, nebo jste se k tomu zavázal (včetně pokut).

Vložil Tomas M, 8. Květen 2018 - 11:20

Dekuji za komentare.

Pokud vim tak s uklidem najemniku v mojem byte neni problem.

Zistuji jenom pro zajimavost – zda se mi to s tou pokutou cele hodne divne:

a)nikdo snad nemuze nikoho nutit uklizet b)domovy duvernik je opravnen nahlasit uzivatele bytu? na zaklade ceho? pocitu ze uzivatel neuklizi? c)muze SBD jenom tak navysit uhrady za uzivani bez souhlasu majitele bytu? d)jak budou dokazovat ze nekdo neuklizi?

dekuji

T.

Vložil Diakritika (bez ověření), 8. Květen 2018 - 11:22

Domovní důvěrník alespoň umí česky.

Vložil solid, 8. Květen 2018 - 11:59

NOZ § 578 Chyby v psaní nebo v počtech nejsou právnímu jednání na újmu, je-li jeho význam nepochybný.

Vložil Tomas M, 8. Květen 2018 - 12:13

Diky, nevidim duvod resit diakritiku na internetu. Ad hominem jak vysity

Vložil petr123 (bez ověření), 8. Květen 2018 - 10:05

300Kč? To je pěkná pálka! Navrhněte SBD ať si najmou úklidovou firmu a každý, měsíčně přispívejte na úklid. Bude to rozhodně méně než 300Kč/měsíc. Předejdete tak dohadům a sousedským hádkám.

Vložil JaVa, 8. Květen 2018 - 9:50

Jste si opravdu na 100% jistý,že ve vašem domě již SVJ nevzniklo?Pokud ne,tak se zřejmě musíte řídit tím,co Vám určí vlastník a správce domu SBD-Panorama.

Lépe, než si nechat zvýšit měsíční platby o 300 kč.,sepište smlouvu se sousedkou na 100 kč. měsíčně.Možná to za Vás ráda udělá.

hezký sváteční den.JaVa

Vložil Htrubý (bez ověření), 8. Květen 2018 - 10:32

I v případě, že v domě nevzniklo SVJ a osobou odpovědnou za správu (správcem) je SBD Panorama, pro rozhodování ve věcech správy se podle § 1191 NOZ přiměřeně použijí ustanovení o shromáždění; k rozhodnutí svolá vlastníky jednotek správce.

Tzn., že jedině rozhodnutím shromáždění vlastníků může být rozhodnuto o způsobu zajištění služby úklid a její úhradě vlastníky. Nikoliv rozhodnutím představenstva SBD. Orgány družstva ať si rozhodují o povinnostech členů družstva, jejich rozhodnutí není pro vlastníky závazné.

Vložil JaVa, 8. Květen 2018 - 15:41

Děkuji za upřesnění,ale z úvodního příspěvku se toho moc odvodit nedá.Není tam nic o Prohlášení vlastníka,kde bývá uvedeno že se úklid „provádí svépomocí“ a hlavně nikdo z nás neví, jestli SBD-Panorama (IČO-00050211,založeno v r.1960) vznik SVJ nezatlouká,tak jak to mají tato „SBD“ ve zvyku.

https://or.justice.cz/…is-sl-detail?…

Hezký zbytek dne.JaVa

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".