Společníci nechtějí zvolit Výbor

Vložil Miroi, 31. Říjen 2019 - 11:43 ::

Máte zkušenosti se situací, kdy skončilo 5leté období Výboru SVJ, většina Shromáždění SVJ neschválila pokračování původního Výboru, chtějí Profesionálního předsedu. Avšak ani po několika měsících s žádným návrhem nepřišli. V době bez Výboru nikdo nic nedělá – ani obnovení plateb záloh za služby atd. Máte tip/radu, co dělat?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil . (bez ověření), 7. Listopad 2019 - 20:40

  Vlastníci chtějí profesionálního předsedu. To chtít můžou, měli by ovšem definovat, jak si takového profpředsedu představují. Dovoluji si podotknout, že vlastníci nevědí co chtějí.

  Vložil Gustav, 5. Listopad 2019 - 18:43

  Jednoduchá věc. Kdokoliv může podat návrh soudu na ustanovení opatrovníka. Soud určí opatrovníka (musí – viz OZ §165). U nás se nabídl člověk, že bude dělat opatrovníka, soud návrh přijal a ustanovil opatrovníka. Navíc veškeré náklady opatrovníka za opatrovnictví platí soud, tedy stát. Bohužel nevím, když určí soud nějakého advokáta. Odměna se se může řídit právním předpisem za úkony. Je to lepší než shánět drahého profesionálního „předsedu“ :-)

  Vložil Dobrá Rada Zdarma (bez ověření), 6. Listopad 2019 - 23:59

  Opatrovníka nepotřebujete. Co potřebujete je zvolit statutární orgán, k tomu opatrovníka nepotřebujete.

  Na soud se obraťte teprve, když nebudete schopni zvolit statutární orgán. Soud nahradí rozhodnutí shromáždění (tj. zvolí orgán za Vás).

  Vložil 9876 (bez ověření), 6. Listopad 2019 - 9:04

  Gustav vyloženě lže. Mělo by se smazat. Pravdu má Petr123 a radka2222.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 6. Listopad 2019 - 9:13

  on totiž možná Gustav díky tomu, že SVJ teď ovládá opatrovník, ani neví, kolik si měsíčně účtuje odměnu, a kdo ho platí. spokojen s tím, že neplatí „ze svého“ drahého externího správce, možná platí mnohem víc opatrovníkovi.

  Vložil Gustav, 21. Listopad 2019 - 11:04

  Jsem s opatrovníkem v kontaktu a trochu s ním spolupracuji. Tak toho vím víc. Také jsem se divil. Jinak opatrovník je velmi solidní člověk a jedná s námi narovinu.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Listopad 2019 - 13:31

  on vás smích přejde, až vám „stát“ po ukončení opatrovnictví vystaví fakturu :-)to není závislé na solidnosti opatrovníka.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 6. Listopad 2019 - 8:48

  Odměnu opatrovníka hradí samozřejmě ve finále SVJ. Její výši stanovuje soud přiměřeně, většinou několik tisíc. Pokud totiž fakticky existuje právnická osoba, tak samozřejmě musí stát vymáhat náklady na opatrovníka po této osobě. Navíc opatrovník nevykonává funkci statutárního orgánu v plné míře a činnost SVJ je tak v průběhu opatrovnictví velmi omezena… takže opravdu super řešení, myslet si, jak ušetříte na odměnách výboru a stát bude konat zadarmo za vás.

  Vložil Miroi, 6. Listopad 2019 - 11:14

  Díky za tip. Jít na RS s žádostí o opatrovníka zvažuji. Nepředpokládám, že bychom něco ušetřili na odměnách.

  Vložil JaVa, 6. Listopad 2019 - 13:17

  Jen aby Vám soud nesdělil,že v RS máte statutární orgán zapsán a tudíž není žádný právní důvod, vašemu SVJ,opatrovníka přidělit.

  Přeji Vám hezký den. JaVa

  Vložil radka2222 (bez ověření), 6. Listopad 2019 - 11:57

  to neušetříte rozhodně, RS přednostně stanovuje jako opatrovníky právníky, platíte je pak podle advokátního tarifu, takže to bude svj stát dost peněz.

  Vložil JaVa, 6. Listopad 2019 - 16:55

  Jeden z příkladů: Opatrovník

  Vložil Makahari (bez ověření), 17. Červen 2017 – 9:36

  Naše SVJ také nemělo výbor, soud jmenoval opatrovníka na návrh jednoho z vlastníků (soud ho ale určil), jeho hlavním úkolem bylo svolat schůzi a zvolit výbor. Jinak má pravomoci jako výbor, pokud jsou určité věci svěřeny do pravomoci shromáždění, musí je také shromáždění projednat. Jeho heslem bylo „lepší nějaký výbor, než žádný“, tak jsme tedy na jeho naléhání „nějaký výbor“ zvolili, ale po roční zkušenosti bychom spíše doporučili profesionálního předsedu (příp. změnit v tomto smyslu stanovy) a k tomu schopnou revizní komisi- ubudou Vám do budoucna starosti s volbami Odměna za dvouměsíční práci byla 17.600,–."

  konec citace

  Přeji hezký večer.JaVa

  Vložil radka2222 (bez ověření), 6. Listopad 2019 - 18:16

  lidi si myslí, že opatrovníka platí soud, potažmo stát. ano, ale v případě, že není možné peníze vymoci po tom, komu je opatrovník stanoven. zdejší rada, dejte si stanovit opatrovníka, platí to stát, je úžasná :-) soud přednostně je povinen stanovit advokáta/právníka. jejich sazby nejsou nejnižší. takže jediný důvod, proč si nechat jako svj stanovit opatrovníka je (přesně v tomto pořadí):

  1. nikdo z vlastníků nemá takové vzdělání, aby mohl zodpovědně vykonávat funkci (i když mnoho přecedů jsou vratočuči či lidi se ZŠ, a vlastníci jim svěří své milionové majetky do rukou)
  2. nikdo není ochoten přijmout funkci
  3. nejsou ochotni přijmout externího správce
  4. tak jdeme do opatrovníka, bude to stát mnohem víc, opatrovník se bude pouze snažit svolat schůzi (což mohli i vlastníci) a zvolit výbor…

  a tak dokola.

  Vložil Vratočuči (bez ověření), 6. Listopad 2019 - 22:13

  „mnoho přecedů jsou vratočuči“

  Vratočuči je náčelník Apačů?

  Vložil radka2222 (bez ověření), 7. Listopad 2019 - 7:27

  z jednoho SVJ jsem „utekla“, neb výbor tvořila dáma, která pracovala, jak říkala, v bezpečnostní službě, a proto „vím jak se to má vést a jsem z vás nejstarší a nejzkušenější“ – její práce a zkušenosti spočívala v tom, že čučela celej den na vrata a závoru ve fabrice, druhá byla prodavačka – „mám praxi v jednání s lidma“ a do třetice dvacetiletej zedník „barákům rozumím“. a bohužel v mnoha svj to opravdu vedou lidé, kterým právo, ekonomie a další oblasti, v kterých by se páni výboři měli orientovat, nic neříká. o zodpovědnosti ani nemluvě…

  Vložil Petr123 (bez ověření), 6. Listopad 2019 - 8:21

  Opatrovník bude mít pouze jediný cíl – svolat shromáždění a zvolit normální výbor/předsedu. Tak dlouho, dokud se vlastníci nevzpamatují. Určitě se nejedná o dlouhodobou situaci a funkci.

  Vložil Hubert (bez ověření), 2. Listopad 2019 - 14:42

  V rejstriku je stále zapsan puvodni stary vybor a ten dále ve smeru z SVJ ven nese odpovědnost.

  Profesionalni predseda je mýtus, který ještě nikdo nevidel.

  Pokud je to mozne, prispusobte stanovy na moznost povereneho vlastnika, ci poverene osoby – nevlastnika.

  pak můžete pokracovat, do te doby s tim nic neudelate, podpisove prava k dispozici k uctum zustavaji a můžete jen zvolit ci potvrdit další vybor

  Vložil Miroi, 5. Listopad 2019 - 12:24

  Myslíte, že původní Výbor nese odpovědnost, i když vypršel mandát a de facto nemůže konat? To je tedy problém

  Vložil JaVa, 5. Listopad 2019 - 12:48

  Původní Výbor nese stále odpovědnost za chod SVJ i když mu vypršel mandát a de facto může konat,poněvadž je stále zapsaný v RS!Zatím jste o změně v zápisu statutárního orgánu do RS nic neuvedl,tudíž lze předpokládat,že je tam stále uveden „starý“ výbor.Nebo snad ne?

  Přeji hezký den.JaVa

  Vložil Miroi, 6. Listopad 2019 - 11:09

  Díky za info. Ne, změna na RS zatím není. Myslím, že má smysl zapsat tam až nový Výbor, ne jenom smazat ten starý.

  Vložil JaVa, 6. Listopad 2019 - 13:37

  „Myslím, že má smysl zapsat tam až nový Výbor, ne jenom smazat ten starý.“

  Pokud shromáždění ,jak uvádíte, neschválilo pokračování „stávajícího výboru“,tak každý člen výboru starého výboru,který splňuje „§ 4 z.č.89/2012 Sb.,“udělá urychleně všechny kroky, nutné k zápisu o ukončení svého členství ve výboru SVJ na RS.Jen člověk, absolutně neznalý práv a povinností statutárního orgánu právnické osoby SVJ, si ponechá na svých bedrech odpovědnost za správu domu,kterou mu nejvyšší orgán SVJ svým hlasováním již odebral!

  § 159/89/2012 Sb., odst.3

  Přeji Vám hezký den.JaVa

  Vložil P_V (bez ověření), 31. Říjen 2019 - 16:52

  Svolat nové shromáždění, program – zvolit znovu starý výbor, odvolat ho s platností za 1 rok, usnést se, že do roka musí vybrat správce a uzavřít s ním smlouvu. Také byste asi měli změnit stanovy, že funkci výboru může zastávat 1 subjekt, pokud to tam nemáte.

  Vložil Miroi, 5. Listopad 2019 - 12:22

  díky za radu, zkusím to

  Vložil JaVa, 31. Říjen 2019 - 17:10

  " Také byste asi měli změnit stanovy, že funkci výboru může zastávat 1 subjekt, pokud to tam nemáte."

  Ve stanovách, lze mít buď, že je statutární orgán vícečlenný = „výbor“ SVJ nebo jednočlenný = „předseda“ SVJ.Obojí tam být nemůže!Takové stanovy, by byly v rozporu s platnými zákony a tudíž neplatné.Prosím,ne­navádějte na tomto portálu k porušování zákonů!

  § 1205/89/2012 Sb.,

  „Statutární orgán je výbor, ledaže stanovy určí, že je statutárním orgánem předseda společenství vlastníků.“

  Děkuji. JaVa

  Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 31. Říjen 2019 - 17:40

  „Ve stanovách, lze mít buď, že je statutární orgán vícečlenný“

  Ve stanovách nelze mít, že statutární orgán je vícečlenný. Počet členů orgánu musí být určitý. Už se zde řešilo.

  Prosím, nenavádějte na tomto portálu k porušování zákonů!

  Vložil JaVa, 31. Říjen 2019 - 17:58

  Děkuji za upozornění,ale já v příslušném § znění zákona nikde nevidím,že by musel být počet členů výboru SVJ pevně stanoven.Vy snad ano?

  § 1205/89/2012 Sb.,

  Orgány společenství vlastníků

  (1) Nejvyšší orgán společenství vlastníků je shromáždění. Statutární orgán je výbor, ledaže stanovy určí, že je statutárním orgánem předseda společenství vlastníků. Zřídí-li stanovy další orgány, nelze jim založit působnost vyhrazenou shromáždění nebo statutárnímu orgánu.

  Konec citace

  Přeji Vám hezký večer.JaVa

  Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 31. Říjen 2019 - 18:09

  Počet členů orgánu musí být určitý podle § 1200 odst. 2 písm. d) občanského zákoníku

  Vložil JaVa, 31. Říjen 2019 - 19:12

  Souhlasím a děkuji za upřesnění,ale moje původní reakce byla na špatnou radu,aby si do stanov k výboru, ještě přidali i možnost 1 členného statutárního orgánu = předseda SVJ.A to by bylo v rozporu s platným zněním zákona.Tento návrh/pokus se tu neobjevil poprvé.

  http://www.portalsvj.cz/…ebo-predseda

  „Také byste asi měli změnit stanovy, že funkci výboru může zastávat 1 subjekt, pokud to tam nemáte.“

  Přeji Vám hezký zbytek dne.JaVa

  Vložil JarekSVJ, 31. Říjen 2019 - 13:28

  to je na mašlu..... to je ta veškrrnovská demokrracie v praxi…

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".