SČMBD připravuje zákon o správcovství bytových domů

Vložil TN. (bez ověření), 7. Březen 2019 - 12:36 ::

Aby bylo všem jasné pozadí tohoto článku https://www.idnes.cz/…konomika_rts a zejména věta „Začíná velmi rychle narůstat počet společenství vlastníků, která nemají vlastní statutární orgány, protože to lidé nechtějí dělat…“

SČMBD připravuje zákon o správcích domů, jako mají na Slovensku, který má ze správcovství učinit buď koncesovanou živnost, nebo bude existovat seznam správců, do kterého se bude muset každý správce zapsat – podstatnější bude, že každé SVJ bude povinně spravováno tímto tzv. profesionálním správcem ze seznamu správců, který povede MMR (na Slovensku tato povinnost existuje ze zákona).

Takže si pan Vysloužil jen připravuje půdu pro tento lobbing.

Velká SBD ztrácejí každý rok stovky domů, proto také rychle klesá členská základna SČMBD a svaz přichází o příspěvky. Proto SČMBD hledá cesty, jak domy svázat „navěky“. Ve správě domů leží každý rok asi 150–200 miliard Kč (rozpočty všech SVJ, nejsou v tom započítány úvěry od bank, což je další balík peněz) a velká SBD zatím kontrolují jen asi třetinu těchto peněz.

Myslíte si, že se jim to nepovede? Jste naivní. Zákon 311/2013 Sb. o odloženém vzniku SVJ si velmi drasticky prolobbovalo právě SČMBD.

  • správce

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil P_V (bez ověření), 7. Březen 2019 - 15:31

Povedzte mi Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým povinným správcom?
Protože správa SVJ má typicky 3 složky:
- účetnictví
- technická správa
- rozhodování o tom (výbor, předseda)

Vložil . (bez ověření), 7. Březen 2019 - 12:57

Zajímavé, tu slovenskou variantu neznám. Víte o ní něco víc? To pak svj musí povinně předat veškerou správu někomu a nemá žádné kompetnece? Nemá ani výbor? Nemůže pak nic ovlivnit? Já svůj příspěvek dávam do tohoto vlákna. Kdo o tom něco víte, napište prosím nějaké informace.

Vložil Lachim Nilz, 7. Březen 2019 - 13:21

citát ze zákona SR

…Správa domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome § 6 (1) Správu domu vykonáva spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len „spoločenstvo“) alebo iná právnická osoba alebo fyzická osoba, s ktorou vlastníci bytov a nebytových priestorov uzatvoria zmluvu o výkone správy (ďalej len „správca“). Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní zabezpečiť správu domu spoločenstvom alebo správcom

Vložil § 159 (bez ověření), 7. Březen 2019 - 14:25

Nespatřuji nic extra škodlivého na tom, když dodavatel SVJ by případně musel mít koncesovanou živnost. Advokát také musí být v komoře advokátů. Důležité je, že správu si bude moci dělat i nadále SVJ samo, tj. nikdo pravomoce SVJ nebere. Ale protože se to týká SČMBD tak TN. vyšiluje. To by skutečně chtělo aby se léčil. Přitom občas publikuje zajímavý judikát, ach jo.

Vložil TN. (bez ověření), 7. Březen 2019 - 13:06

Zatím zákon, pak napíšu víc https://www.slov-lex.sk/…ZZ/2015/246/

Seznam správců vede ministerstvo dopravy https://www.zoznamspravcov.sk/ SPrávce musí splňovat způsobilost a odbornost.

Vložil . (bez ověření), 7. Březen 2019 - 13:15

Tak tolik o správci. To všichni současní správci dostanou, o tom není potřeba pochybovat ani náhodou. To pak budou naši „milovaní správci“ řádit, to budou dnešní BD řádit. Na a co svj, výbory, jejich pravomoc atd. Ta tam nemají, nejsou potřeba, nemají žádnou pravomoc? To je pak potřeba dopředu litovat všechny vlastníky už nyní.

Vložil JaVa, 7. Březen 2019 - 13:27

Osobně bych to s těmi,dle mého soudu pouze „externími správci“, až tak „černě“ neviděl.

Dokud se někde v okolí SČMBD,PS a senátu, neobjeví nějaká informace,že se vypouští/mění znění níže uvedeného §,tak bych byl v klidu.Tam kde SVJ již vzniklo/bylo založeno, je vše v rukou vlastníků jednotek.Záleží pouze na nich,jak si správu svého společného majetku zajistí.Buď ji budou dělat sami nebo si najmou „externího správce“.Zodpo­vědnosti za správu domu a pozemku se tím ovšem nezbaví!

§ 1190/89/2012 Sb.,

Osobou odpovědnou za správu domu a pozemku je společenství vlastníků. Nevzniklo-li společenství vlastníků, je osobou odpovědnou za správu domu správce.

Přeji hezký den.JaVa

Vložil vlastník. (bez ověření), 7. Březen 2019 - 16:34

Dovolte mi přidat svůj názor. Pro SČMBD to bude obrovský job. Pokud to bude tak, nebo podobně jako na Slovensku a bude tam potřeba všechna ta školení, tak SČMBD bude organizovat a školit, vlastníci a zaměstnanci sprácovských firem tam budou muset povinně chodit, budou otrávení a vlastníci to budou platit. Správa se nezmění, pouze podraží. Co si budeme vykládat, co asi bude na těch školeních?

Vložil předsedkyně SVJ (bez ověření), 7. Březen 2019 - 17:07

Kde čtete, že na školení budou muset chodit i vlastníci? Pouze profesionální správci. Vám vadí, že správci budou muset něco umět? Pokud si bude dům spravovat samo SVJ, tak žádný výbor nebude muset na nějaké školení chodit. Jiná věc je, že si bude výbor muset s ohledem na § 159 NOZ hledat informace, stejně jako to dělá dnes. Nestrašte lidi jako TN.

Vložil vlastník. (bez ověření), 7. Březen 2019 - 17:19

To, že na školení budou muset chodit vlastníci, to jste si vymyslela vy. To tady nikdo nenapsal. Mne vůbec nevadí, že správci budou muset něco umnět. Závisí ovšem na tom, co se na nějakém školení dozvědí. To, že budou proškoleni na nějakém školení ještě neznamená, že budou umět něco víc než umí dnes. Mimochodem, vy osobně byste to školení potřebovala.

Vložil předsedkyně SVJ (bez ověření), 7. Březen 2019 - 19:17

Ve svém příspěvku píše vlastník.: „vlastníci a zaměstnanci sprácovských firem tam budou muset povinně chodit,“. Na to jsem odpověděla: „Kde čtete, že na školení budou muset chodit i vlastníci?“ A vlastnik. uzavírá:„To, že na školení budou muset chodit vlastníci, to jste si vymyslela vy.“

To už je diagnoza.

Vložil zdeseny clen SVJ, 7. Březen 2019 - 21:08

vy myslíte vlastníky jednotek

ovšem nick vlastník. píše vlastníci a zaměstnanci správcovských firem a zjevně myslí vlastníky správcovských firem a zaměstnance správcovských firem :)

o vlastnících jednotek tedy skutečně nic nenapsal :)

Vložil Jdoucíkolem (bez ověření), 10. Březen 2019 - 23:23

Že vlastník. myslí je oxymóron.

Vložil vlastník. (bez ověření), 7. Březen 2019 - 21:41

Děkuju za doplnění. Samozřejmě, vlastnící správcovských firem, ne vlastníci bytů.

Vložil předsedkyně SVJ (bez ověření), 8. Březen 2019 - 8:02

Že na školení ze zákona nebudou muset chodit vlastníci společností nabízejících správu vyplývá ze zákona. On je zásadní rozdíl mezi vlastníkem společnosti a členem jejího statutárního orgánu. Výše uvedený zákon se vztahuje na fyzické osoby podnikatele a členy statutárních orgánů „správce“.

Uvedu příklad: Jako akcionářka (spoluvlastník) banky nemusím splňovat požadavky na členku statutárního orgánu banky. Ani vlastník „správce“ nemusí splňovat požadavky jejich zákona.

Vložil . (bez ověření), 7. Březen 2019 - 13:23

Všechna ta potřebná školení bude organizovat svaz byt. družtev, nebo jak se to jemnuje. Vždyť mají kapacity a dlohodobé zkušenosti. Tak potěš nás pánbůh.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".