Schvalování programu shromáždění

Vložil Pavel, 12. Říjen 2016 - 12:39 ::

Nedávno tu zaznělo, že na začátku shromáždění se schvaluje program. Podívejme se co na to říká zákon.

V § 1221 NOZ se uvádí, že se u SVJ použijí přiměřeně ustanovení o spolku.

V § 253/3 NOZ se uvádí, že záležitost, která nebyla zařazena na pořad zasedání při jeho ohlášení, lze rozhodnout jen za účasti a se souhlasem všech, nejen přítomných. To považuji za pouze teoretickou možnost, možná u SVJ, které mají do 10 – 15 členů.

Tj. nic se nesmí na pořadu jednání doplňovat.

Z praktického hlediska tedy nevidím důvod schvalovat pořad zasedání, protože nelze doplňovat. Schvalováním se pouze prodlouží doba zasedání.

Pokud někdo nesouhlasí s jednotlivým bodem, tak se může vyjádřit proti v daném bodu.

Pokud se na program zasedání uvede jako bod schválení programu zasedání, tak to u neinformovaných může vyvolat neoprávněné očekávání, že mohou do programu prosadit nějaký bod, který nebyl na pozvánce.

Hezký den!

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil BVP (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 18:19

  Pane Pavle, chci Vám tímto poděkovat za docela důležitou informaci. Do dnešního dne jsem žil s tím, že lze do programu na začátku shromáždění přidat jakýkoli bod jednání se souhlasem všech přítomných.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 17. Říjen 2016 - 15:46

  že se to týká jen SVJ založených po účinnosti NOV. Ty starší se řídí tím co mají ve stanovách.

  Vložil Anonymouk (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 19:11

  Představte si, že to bylo už v ZoVB. Ale zase platí, pokud to někdo nenapadne… Souhlas přítomných a co ti ostatní, co o tom neví? Dělá se to tak i jiná zvěrstva.

  Vložil Pavel, 12. Říjen 2016 - 19:20

  Anonymouku,

  v ZoVB to nebylo. Pokud ano, jistě nebude problém dodat §.

  Dovozovalo se to z judikatury k obchodnímu zákoníku.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil Anonymouk (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 14:13

  Program by měl být jasný, co je předkládáno na rozhodování, informace a j. Když se to nedělá, jsou zmatky.

  Vložil Vostrý (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 13:34

  Pavle nemáte pravdu.

  V citovaném ustanovení § 253/3 se hovoří o záležitosti, která nebyla zařazena na pořad zasedání při jeho ohlášení, lze rozhodnout jen za účasti a se souhlasem všech, nejen přítomných.

  Tzn., že lze do programu zařadit bod bez souhlasu všech, který nebyl zařazen na pořad zasedání, v případě, že se o něm nebude rozhodovat hlasováním. Může jít o nějakou konkrétní diskusi záležitosti bez schválení usnesení, nebo o nějakou informaci, či různé.

  Vložil Pavel, 12. Říjen 2016 - 14:18

  U nás máme jako poslední bod Různé. Již proto, že řídící shromáždění může odkázat, že nyní to není na programu, od toho je bod Různé. Samozřejmě se v tomto bodu o ničem nehlasuje.

  Nevidím proto z praktického hlediska důvod hlasovat o tom, že spoluvlastník A řekně něco a spoluvlastník B řekne něco jiného. V tom jim nikdo nebude bránit, alespoň u nás. Pouze se o tom nebude hlasovat.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil vn (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 13:49

  Diskutovat na schůzi můžete o čemkoliv, alepoň u nás ano, v bodě programu různé. K tomu, o čem můžete diskutovat snad není potřeba mít jakýsi souhlas.

  Vložil Vostrý (bez ověření), 13. Říjen 2016 - 9:01

  Někdy těch témat k diskusi o čemkoliv může být tolik (zvláště v případech, kde se shromáždění svolává 1× nebo 2× v roce), že je třeba schválit alespoň pořadí, ve kterém bude o nich diskutováno, protože je jasné, že z časových důvodů se na všechny nemusí dostat.

  Také může někdo přivést hosta a bude žádat vlastníky o souhlas s jeho vystoupením.

  Vložil Pavel, 13. Říjen 2016 - 9:20

  Působím v několika SVJ. Zatím jsem nezažil, že by se na někoho nedostalo v bodu Různé. Opak je pravdou, většina pospíchá na „zajímavý“ pořad v bedně, pokud se tedy vůbec dostaví na shromáždění.

  Ke komunikaci s členy SVJ používá náš výbor email, poštovní schránku, jednání výboru či KK.

  Shromáždění má podle mého názoru jednat hlavně o zásadních věcech, které se schvalují. Shromáždění asi nemá být platformou pro nějaká nahodilá vystoupení jednotlivců. Rozumím tomu, pokud by někdo chtěl v Různém diskutovat k něčemu, co se stalo před několika dny. Ale pokud se jedná o nějaký starší problém, tak ho měl projednat s výborem či KK a pokud nebude spokojen s odpovědí, tak ho měl navrhnout do programu.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil vn (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 13:04

  Souhlas, tak je to správně. Ještě doplním, že členové společenství mají možnost navrhovat, co se má do programu schůze zařadit. Samozřejmě s dostatečným předstihem, aby to bylo do programu možné zařadit, ne až na schůzi. Nikdo a nic jim v tom, aby navrhovali, nebrání.

  Vložil jpinkava, 12. Říjen 2016 - 21:05

  to je sice pravda, ale pořad jednání stanovuje svolavatel a ten samozřejmě nemusí všechny návrhy akceptovat, zejména ty nesmyslné (není to ignorace)…

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".