Rušení nočního klidu

Vložil Anonymous, 27. Prosinec 2010 - 16:36 ::

Dobrý den, chci se zeptat, jaké mám jako majitel bytu možnosti, jak řešit situaci s problémovým sousedem?

 • soused dělá hluk – pouští hlasitě hudbu tak, že to je slyšet i cítit (vibrace) – navečer, v noci, ve svátky
 • soused je majitel bytu (se zástavou)
 • v bytě je nahlášen sám, bydlí s ním minimálně další 2 osoby
 • soused čas od času neplatí nájem (naposledy 2×)
 • jdeme- li si stěžovat, soused je pod vlivem drog, takže nevnímá
 • SVJ toto nechce řešit, prý tu jsou kvůli technickým záležitostem, ne kvůli vztahům mezi sousedy
 • policie toto nemá pravomoc řešit a odkazuje nás na magistrát (tam se chystáme), naposledy jim soused ani neotevřel…
 • jiným sousedům to nevadí (Cikáni), nebo vadí, ale bojí se to řešit

Poraďte mi, prosím, jaké máme možnosti tuto situaci řešit – trestní oznámení???, musím mít nějaké důkazy???, je SVJ povinno toto řešit??? Děkuji za brzkou odpověď. Jana Novotná

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil onderka jan, 28. Prosinec 2010 - 21:33

  O.J. Byl jsem v podobné situaci. Pode mnou bydlí člověk vlastnící tak výkonnou aparaturu, že mě vibrovalo sklo ve dveřích, když to pustil naplno. Dělal to sice jen přes den, ale i to bylo k nevydržení. Jelikož upozornění nepomáhala, začal jsem pravidelně na něho volat policii a řešil jsem to nakonec i na přestupkové komisi, kde mu asi dost pádnými argumenty sebrali chutˇ dále vyhrávat. Můžu tedy Vám doporučit vytrvat v boji za vaše právo na nerušené užívaní vašeho majetku a být neústupná v nátlaku na patřičné úřady aby sjednaly nápravu. Jako perličku uvadím fakt, že si na projednávaní přestupkové komise přivedl kamaráda souseda, který s ním nezdílí ani jednu společnou příčku mezi byty aby mu dosvědčil, že není slyšet jak vyhrává.Což jsem pochopitelně dokázal vyvrátit.

  Vložil lake, 28. Prosinec 2010 - 9:47

  Paní Novotná,

  na úvodní stránce tohoto portálu naleznete poučení:
  "Použijte hledání (vpravo nahoře) a zkuste zadat jedno nebo několik slov, které jsou charakteristické pro daný dotaz. Často se opakují tytéž dotazy, takže máte slušnou pravděpodobnost, že hned najdete odpověď."
  Vyhledávání klíčových slov 'rušení nočního klidu' vrací 11 odkazů.
  Pokud to nestačí, položte doplňující dotaz.

  lake

  Vložil Anonymou (bez ověření), 27. Prosinec 2010 - 16:50

  Dotaz „je SVJ povinno toto řešit“ opět ukazuje zde velice známý OOO (obecně oblíbený omyl) – členové SVJ si myslí že „tam někde“ je nějaké všemocné SVJ a to všechno vyřeší. Odpovím znovu to samé – VY jste SVJ.

  Ale asi jste měla na mysli spíše výbor. Pak je odpověď jasná – výbor vám může z dobré vůle maximálně poradit to samé co už píšete – obraťte se na policii a soud – jsou tu od toho aby sháněli důkazy.

  Pokud situace řešit nepůjde jediné řešení je se odstěhovat. Více opravdu poradit nejde.

  Předseda

  Vložil svjvmt, 27. Prosinec 2010 - 21:05

  A prodat to ještě horším lidem, než je soused. Je zajímavé, že lidi chtějí, aby jim druhý v baráku dělal policajta. Nicméně ale přes SVJ se to dá řešit – § 14 ZoVB.

  Vložil Anonymou (bez ověření), 27. Prosinec 2010 - 21:59

  A jsme zase u toho. Jak SVJ (určitě myslíte výbor) má řešit danou situaci dle toho paragrafu? Jedině že by tuto věc dal výbor ve jménu SVJ k soudu. Ale pochybuju, že dle tohoto paragrafu nějaký soud odsoudí někoho k prodeji jednotky „jen“ kvůli nějakému hluku.

  Ale zkusit to samozřejmě můžete..

  Předseda

  Vložil Jana Novotná (bez ověření), 28. Prosinec 2010 - 19:42

  Pane Předsedo a ostatní diskutující, dnes jsme byli osobně na magistrátu, kde mi vysvětlili následující:

  • policie opravdu nemá – bohužel – pravomoc zakročit, mohou max. sepsat o tomto zápis
  • výbor SVJ má povinnost řešit vztahy mezi sousedy
  • soused porušuje par. 47, odst. 1b Noční klid a par. 49, odst. 1c Schválnost

  Na základě tohoto máme písemně kontaktovat:

  • výbor, aby v této věci sjednalo nápravu
  • souseda, aby se toto neopakovalo

  Bude- li se opakovat, máme kontaktovat magistrát města a přejde tato záležitost do úrovně řešení přestupkového řízení. Toto může vyústit až v soudní jednání.

  Držte nám palce, v tuto chvíli se budeme „odrážet“ především od výše zmiňovaného par. Schválnost.

  Jana Novotná

  Vložil lake, 29. Prosinec 2010 - 7:35

  Děkuji panu rivr za opravu; spletl jsem se. Byl bych tazatelku uvedl v omyl.

  Paní Novotná,
  poradil jsem Vám, abyste si na tomto portálu vyhledala klíčový výraz ‚rušení nočního klidu‘. Zřejmě jste tak neučinila, jestliže píšete o „par. 49, odst. 1c Schválnost“.
  Netuším, proč onen ouředník doporučil „par. 49, odst. 1c Schválnost“. K tomu byste musela rušiteli prokázat úmysl, což je v tomto případě prakticky nemožné. Rovněž názor ouředníka, že výbor SVJ má obecnou povinnost řešit vztahy mezi sousedy, je zcela mimo realitu. SVJ není vlastníkem domu a vlastníci jednotek nejsou nájemci. Zde jde o šíření hluku z bytu do bytu.

  O přestupkovém řízení pro rušení nočního klidu se dočtete zde: http://www.portalsvj.cz/…cerniho-casu#…
  O nutnosti shromáždit k tomu důkazy jsem napsal zde: http://www.portalsvj.cz/…ch-vlastniku#…

  lake

  Vložil rivr, 29. Prosinec 2010 - 3:27
  Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 28. Prosinec 2010 - 21:01

  Je jasné, že výbor SVJ nemůže suplovat policii ČR. Chtěl jsem se jen zeptat na možnosti, které by alespoň částečně umožnily výboru ukáznit nezodpovědné členy v domě. My jsme měli v domě jednu paní co venčila psa na dvorku, přímo na cestičce k popelnicím (a exkrementy neuklízela). Bohužel žádná domluva nepomohla, tak jsme chtěli dát do domovního řádu pokutu za to že někdo vezme psa na dvorek. Na schůzi se pak strhla taková hádka, že jsme od úpravy domovního řádu upustili a ten čokl naštěstí chcípnul. Jen jsem se chtěl zeptat zdali máte někdo zkušenosti se zavedením sankcí a jejich aplikací. Např. zde: http://www.bezpecnebyvanie.sk/…oriadok3.pdf se v dodatku k domovnímu řádu se sankcemi počítá.

  Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 29. Prosinec 2010 - 2:10

  Tady byla diskuse o možnostech sankcionovat neukázněného souseda. Lake se do ní neobratně zamotal a teď koukám je vše smazáno. Lake můžeš to vysvětlit?

  Vložil lake, 29. Prosinec 2010 - 7:29

  Syslusi, dvakrát jsi byl upozorněn, že tvé vývody jsou v této diskusi off-topic a dostal jsi dvakrát radu, abys na toto nové téma otevřel vlastní vlákno. V tom ti přece nikdo nebrání. Přečti si laskavě http://www.portalsvj.cz/…vani-diskuse .

  lake

  Vložil svjvmt, 28. Prosinec 2010 - 21:53

  Bože lidi uvažovat, nějaký domovní řád, přečtětě si v OZ ten § 544. On ho nepochopil i ten slovenský anonym (možná ho mají jinak), aspoň jsem tam autora nenašel, a ty pálky…
  Někdo se domluví, že já dostanu pokutu… takto tedy ne.

  Vložil svjvmt, 28. Prosinec 2010 - 20:31

  Vážená Jano Novotná, někdy je skutečně dobré vyznávat NNN. Proč věříte vše nějakému úředníkovi? SVJ, výbor je nějaký orgán vyjmenovaný státem, který může řešit přestupky, přečiny, zločiny? Znáte nějaký takový zákon, který mu tu možnost dává? jaké má pak možnosti postihu? Ano, může to někomu vyčíst a to je tak asi vše, jinak musíte postupovat podle zákonů této republičky (třeba si je nastudovat). Když jdu na úřad, a nejsem si jistý, vždy se ptám – podle čeho, kde to je uvedeno. Když vám sdělil ty §§, tak se laskavě podívejte, kdo to řeší!

  Vložil Deleted1, 28. Prosinec 2010 - 20:02

  Buďte tak hodná a vezměte si stanovy a najděte povinnost SVJ , resp, výboru SVJ řešit vztahy mezi sousedy. Za bernou minci berete názor úředníka magistrátu. Toto jsme řešili již několikrát, ale bohužel SVJ a co dím, výboru do toho nic není. A to jsme to řešili i na magistrátu. Úředník Vám napovídá mnoho věci bez hlubší znalosti stanov SVJ. SVJ nemá za povinnost, ani v kompetenci řešit mezisousedské vztahy. Každý jede za své. Jaro

  Vložil Anonymou (bez ověření), 28. Prosinec 2010 - 19:50

  Bohužel kdejaký úředník v tomto státě vám může nakecat s prominutím kdejakou kravinu:

  „výbor SVJ má povinnost řešit vztahy mezi sousedy“

  Proboha kde na to ten úředník přišel?

  Úředník na 99% neviděl stanovy vašeho společenství a nejspíš ví málo o tom co je napsáno v zákoně.

  Předseda

  Vložil Jana Novotná (bez ověření), 28. Prosinec 2010 - 19:58

  Pane předsedo, děkuji za Vaše reakce. Všimla jsem si, že neradíte, ale pouze negujete a shazujete názory druhých. Budu Vám vděčná za konkrétnější rady. Děkuji.Jana Novotná

  Vložil svjvmt, 28. Prosinec 2010 - 10:57
  Nemyslím, odkazuji:§ 14 Zasahuje-li vlastník jednotky do práva ostatních vlastníků jednotek takovým způsobem, že podstatně omezuje nebo znemožňuje jeho výkon a nesplní povinnosti uložené rozhodnutím soudu, může soud na návrh společenství nebo na návrh některého z vlastníků nařídit prodej jednotky.

  Pochopitelně tomu musí předcházet jisté kroky.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".