Rozůčtování tepla, cena za GJ

Vložil ejvram (bez ověření), 2. Červen 2023 - 6:49 ::

Dobrý den,

Rád bych se Vás touto cestou zeptal na několik dotazů týkajících se finální ceny za GJ. Byl bych Vám nesmírně vděčný, pokud by bylo možné mi nějakým způsobem pomoci.

Popis problému:

S pronajímatelem jednotlivých bytů v bytovém domě řeším vyúčtování, kdy cena za GJ pro ústřední topení a teplo pro teplou vodu vzrostla v porovnání s roky o 92% (650kč – 2021; 1250kč – 2022).

Při včerejším nahlédnutí do dokumentů jsem zjistil, že za rok 2022 si provozovatel do nákladů za GJ připočetl náklady za pronájem kotelny, která je součástí objektu ve kterém jsem bydlel. Provozovateli tuto částku vyfakturoval vlastník. Vlastník a provozovatel je ta samá osoba, pouze dvě různé s.r.o. Částka za pronájem kotelny zvedla částku o takřka 300kč/GJ.

Dle prostudování různých portálů a dokumentů jsem došel k závěru, že do nákladů za GJ mohou vstupovat pouze ceny za palivo, elektrické energie pro kotelnu, vodné/stočné a mzda kotelníka.

Dále jsem zjistil, že i přes to, že dodavatel plynu E.ON ve fakturách uvádí, že zemní plyn je dodán za účelem výroby tepla, provozovatel uplatňuje 21% daň, finální částku s DPH pak rozůčtovává na celý objekt. Nemá být tato daň nižší? Dle dostupných informací s čestným prohlášením k domovní kotelně je plyn od daně osvobozen.

Je prosím výše zmíněné mimo nějaký zákon, popřípadě špatně? Dle mého, pokud je vícenáklad za pronájem kotelny, měl by být zahrnut do částky za pronájem, nikoliv do ceny za GJ. Daň za plyn pro výrobu tepla by měla být v jiné rovině.

Velmi děkuji.

  • rozúčtování služeb

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 2. Červen 2023 - 7:39
  • ejvram (bez ověření): „Dle prostudování různých portálů a dokumentů jsem došel k závěru, že do nákladů za GJ mohou vstupovat pouze …“

Příště nečtěte různé portály a dokumenty a nesmysly. Přečtěte si jak se stanoví cena tepla podle Cenového rozhodnutí ERÚ (https://www.eru.cz/…e-rozhodnuti).

Justitianus

Vložil Hubert (bez ověření), 2. Červen 2023 - 16:32

DPH je v soucasne dobe v sazbe 10 %

odpovednost nese vystavovatel faktury.

Vzneste dotaz na vystavitele faktury

a pokud neuspejete, poslete podani na FU s uvedenymi doklady.

Pristi rok je vse v sazbe 21 %.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".