Rekonstrukce bytového jádra (SVJ vs. vlastník bytové jednotky)

Vložil Jery83, 15. Červen 2010 - 5:48 ::

Dobrý den,
před necelým rokem jsem provedl ve svém bytě (v osobním vlastnictví) rekonstrukci koupelny. Během této rekonstrukce došlo k zazdění jediné umakartové stěny ke stupačkám. Na radu několika firem provádějící rekonstrukce jsem ponechal revizní otvor o velikosti 60×60 cm. Na podzim se u nás v domě bude provádět výměna stupaček. Předseda společenství vlastníků mě nutí k vybourání celé stěny a k úplnému zpřístupnění. Dle jeho slov vyplynulo, že tento krok nedělá proto, že by firma nedokázala přes tento otvor stupačky vyměnit, ale proto, že původně byla stěna odnímatelná. Podle předsedy SVJ jsem k tomuto kroku neměl právo. Zajímalo by mě, zda jsem v právu já a nebo SVJ. Děkuji. P.S.: Prosím o reakce podložené „zákonem“. Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil MajitelOVbytu (bez ověření), 22. Duben 2013 - 10:55

    Konzultoval jsem to s firmou co dělala jádro nám Rekonstrukce jádra pardubice (dělali několik set jader) a stačí umožnit přístup k uzavírání vody, plynu a měřákům.

    Přístup k celé délce stoupačky je úplný nesmysl (takový přístup tam nebyl ani s umakartem.

    Vložil Jozef (bez ověření), 15. Červen 2010 - 20:55

    „Dle jeho slov vyplynulo, že tento krok nedělá proto, že by firma nedokázala přes tento otvor stupačky vyměnit“

    Říct mi předseda tohle, tak řemeslníkům ukážu dveře.

    Jozef

    Vložil Květa (bez ověření), 15. Červen 2010 - 20:40

    Předseda společenství vás nemůže nutit k vybourání celé stěny, pokud jste nenarušil nosnost příček. Vy však musíte umožnit výměnu stoupaček. Pokud bude otvor stačit, není žádný problém, pokud ne, tak na své vlastní náklady necháte otvor zvětšit. U nás se rovněž letos měnily stoupačky a řemeslníci si poradily i s malými otvory, aniž by někomu museli bourat zeď. Členka výboru Květa.

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 15. Červen 2010 - 12:13

    Ve většině případů jsou stoupačky a odpadní potrubí v Prohlášení vlastníka uvedeny jako společné části budovy. Pro jejich odsouhlasené opravy a údržbu tedy existuje nutnost jejich zpřístupnění vstupem do jednotky (§13 odstavec 4 ZoVB). Společné části domu jsou v podílovém spoluvlastnictví vlastníků jednotek (§8 ZoVB). Vlastník jednotky nesmí provádět takové úpravy jednotky, jimiž by ohrožoval výkon vlastnického práva vlastníků ostatních jednotek (§13 odstavec 3).

    Vlastník jednotky tedy nesmí provádět takové úpravy, kterými tyto společné části budovy, které jsou ve vlastnictví všech, trvale znepřístupní a ohrozí tak výkon vlastnického práva vlastníků ostatních jednotek znemožněním jejich oprav a údržby. Navíc v původním provedení umakartového jádra měla odnímatelná stěna přesně tento důvod.

    Ve vašem konkrétním případě, pokud dodavatel bude schopen uvedeným revizním otvorem rekonstrukci stoupaček provést, by bylo dobré zvolit kompromisní řešení, tj. například nabídnout uhrazení případných vícenákladů, které by SVJ zhoršeným přístupem ke stoupačkám ve vaší jednotce vznikly.

    Dovolím si uvést takovou perličku – v domě mého známého si jakýsi expert nechal zazdít stoupačky celé s okýnkem asi 20×20 cm na odečty vodoměrů. Při rekonstrukci stoupaček mu celou zeď zbourali, nafakturovali mu vícepráce (bourání) a po výměně stoupaček mu nechali díru přes celou stěnu. Dotyčný absolvoval (a zaplatil) konzultace u pěti právníků, nakonec do jeho kauzy ale všichni odmítli jít. Celá ta sranda (bourání + právníci + nová stěna) ho stála asi 30000 Kč. Inu nemyslíš – zaplatíš :-)

    Vložil Počtář (bez ověření), 15. Červen 2010 - 15:56

    To dělá 4285,71 Kč na akci (počítám 7 akcí: 5 právníků + 1 bourání + 1 nová stěna).

    Jste z levného kraje.

    Počtář

    Vložil Ano (bez ověření), 15. Červen 2010 - 8:52

    Pokud jste dal oznámení výboru a ten neměl námitky tak jste v právu. Pokud jste si provedl opravu koupelny bez oznámení tak máte smůlu. Napřed to dělají stoupačky. Nenosné zdi stačí ohlásit SVJ, nosné pak na stavební úřad

    Vložil Jery83, 15. Červen 2010 - 10:35

    Informoval jsem se na stavebním úřadě a tam mi sdělili, že se na rekonstrukci bytového jádra se nevztahuje ani ohlašovací povinnost. Jediné co bych měl udělat, je to, že to ze slušnosti oznámím sousedům z důvodů zvýšené hlučnosti a prašnosti (což jsem udělal). Dle stavebního úřadu mi nemůže SVJ klást žádné omezení při „úpravách“ nenosných příček. Z toho jsem logicky vycházel. V případě že jsem někde pochybil, chtěl bych vědět jaký zákon, či nařízení jsem porušil.

    Vložil Anonymous, 15. Červen 2010 - 13:02

    Já si myslím, že to je i věc té firmy, která provádí rekonstrukci. U nás taky měli lidi obložené stěny na záchodě a v koupelně. Firma se zamyslela a vybourala pouze řádek kachliček a v pohodě stoupačky vyměnila. Alena

    Vložil Vlastnice bytu (bez ověření), 15. Červen 2010 - 15:58

    Kdyby se firma byla zamyslela poněkud více, byla mohla měnit stoupačky ze sousední místnosti a nebyla musela bourat obkladačky.

    Vlastnice bytu

    Vložil Anonymous, 16. Červen 2010 - 6:34

    Vždyť se zamyslela. Koupelna, kde se měnily stoupačky sousedí s kuchyní a záchodem a tam jsou obkladačky taky.Alena

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".