Půdní vestavba - rozšíření

Vložil Viktor (bez ověření), 2. Únor 2016 - 21:03 ::

Dobrý den,

bydlím v bytě který je situován jako půdní vestavba. Velikost půdy na výšku k tomu nejvyšímu bodu v krovu střechy je cca 5 metrů, ten můj byt/vestavba má standardní výšku cca 2,5m. Prostě si představte stavební „buňku“ (byt 60m2) ve velké půde. A můj dotaz zní, zdali je možné vystavět nad bytem ještě jeden pokoj (vzhledem ke zkosení střechy jeden menší pokoj) jakoby v tom zbytkovém prostoru nad bytem, tedy mezi stropem bytu a koncem střechy baráku a hlavně, jestli musím ten prostor nad bytem koupit, nebo pouze zažádát o povolení atd. Nevím právě jak se to počítá, jestli mám prostě koupený prostor na půdě a to co je nad bytem je moje vlastnictví také. Doufám že jsem to nějak pochopitelně popsal :) Činžák je ve vlastnictví družsta. Ptát se jich zatím nechci, hledám nějakou rozumnou argumenturu zde :) Díky za případné reakce.

  • společné části domu
  • půda

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Lucie 007, 25. Únor 2016 - 16:36

Dobry den, chtela bych se zeptat jak postupovat pri koupe pudy. Bydlime ve 3.patre a chteli bychom koupit pudu pouze nad nasim bytem potrebujeme 100% souhlasu vsech vlastniku bytu? Nemate nekdo zkusenosti co a jak se dela? Dekuji :-)

Vložil lake, 2. Únor 2016 - 22:10

Je vyloučeno „koupit prostor na půdě“. A hlavně – pokud budova je ve vlastnictví družstva, jak píšete, pak jste pouze nájemce v cizím bytě. I celý podkrovní byt je přece ve vlastnictví družstva.

lake

Vložil magdal (bez ověření), 3. Únor 2016 - 8:41

A jak je to prosím u vlastnictví ? Také máme půdní byt, kupovali jsme celou plochu, kde se nerozlišovalo, zda je výška pod okny jen 20 cm nebo 3 m. Nad sádrokartonovým stropem se také skrývá zbytek nevyužitého půdního prostoru o rozloze cca 3×4 m, který není momentálně od nikud přístupný.

Vložil Viktor1 (bez ověření), 3. Únor 2016 - 20:43

Dobrý den,

osobní vlastnictví to není, je to, jak píše kolega nahoře, ve vlastnictví družstva a já jsem v něm podílník (družstevník), tedy celý dům patří družstvu a tak je to i zapsané na KN. Bude se brzy převádět do SVJ, anuity všech jsou splacené. Mám udělaný výměr bytu (passportizace) a všechny podlahové rozměry jsou zapsané na evidenčním listu a v nájemní smlouvě. Ale myslím že ten můj prvotní dotaz lze vstáhnout na všechny typy vlastnictví. Prostě v kostce de o to jak to je, že když je udělaná půdní vestavba, která nesahá až ke střeše jako takové a je uzavřená, tedy nepřístupná (pouze ze stropu bytu jako takového) jestli je možné využít ten volný prostor nad bytem s tím, abych si ho nemusel kupovat (respektive zvětšit podíl v družstvu). Jestli prostě na něj mám nárok, pouze že by se samozřejmě zvětšil podlahový prostro bytu a já platil víc do fondu oprav atd. Nevím jestli to vysvětluju dobře :)

Vložil lake, 3. Únor 2016 - 21:59

Podruhé vysvětluji, že si nemůžete nic koupit. Celá budova je ve vlastnictví družstva. Družstvo si samozřejmě může vystavět nový byt v podkroví, nebo může zvětšit stávající byt (je-li to technicky možné a dostane-li stavební povolení).

Vy jako nájemce můžete jedině sjednat s pronajímatelem smlouvu o tom, že zvelebíte jeho majetek (a nic za to nedostanete).

89/2012 Sb. § 2263
(1) Souhlasí-li s tím pronajímatel, může nájemce provést úpravu, přestavbu nebo jinou změnu bytu nebo domu. (…)
(2) Při skončení nájmu odstraní nájemce v bytě nebo domě změnu, kterou provedl, ledaže pronajímatel navrácení v předešlý stav nežádá.

lake

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".