Průměrná hodnota úspor po zateplení domu

Vložil tusalaj, 10. Únor 2013 - 10:55 ::

Dobrý den, před 4 lety jsme provedli kompletní zateplení bytového cihlového domu v západních Čechách – nadm. výška 500 m (nová okna, dveře, zateplená půda, obálka budovy). V rámci programu Zelená úsporám nám byl zpracován Posudek úspory měrné potřeby tepla s těmito výsledky:

Měrná potřeba tepla na vytápění vztažená na celkovou podlahovou plochu: před zateplením : 180 kWh / m2.rok, po zateplení: 54 kWh / m2.rok, Úspora měrné potřeby tepla: 70 %

Měrná spotřeba energie budovy: před zateplením 235 kWh / m2 . a, po zateplení 110 kWh / m2 . a ,

Po zateplení nebyly provedeny žádné změny v regulaci a způsobu vytápění (plynová kotelna, 2 kotle Immergas Victrix 50 s regulátorem kaskády a zón, regulace teploty otopné vody je pouze v závislosti na venkovní teplotě podle ekvitermní křivky, termostatické ventily na radiátorech).

Porovnáním spotřeby plynu (tedy jen prostým výpočtem podle faktury dodavatele, bez zkoumání venkovní teploty v průběhu zimy atd) jsem zjistil ve 3 po sobě jdoucích ročních vyúčtováních od dodavatele plynu pokles spotřeby plynu o cca 25 %.

Z laického pohledu mi to přijde málo ve srovnání s údaji měrné potřeby a spotřeby, které jsem výše uvedl. Nedaří se mi přesvědčit vedení společenství o tom, že se teplem pravděpodobně plýtvá a že je s tím třeba něco dělat. Kotel je často v provozu na stálou teplotu bez ohledu na venkovní podmínky (často nefunkční sonda, která snímá venkovní teplotu), kotel běží na 40 C i v noci apod. Noční útlum je sice praktikován, ale při našem zateplení by mohl být podle mého názoru mnohem větší.

Vím, že nelze dát jednoznačnou odpověď bez bližších měření a dalších informací, ale potřeboval bych znát alespoň průměrnou reálnou výši úspory nákladů (v %) jaká se běžně po zateplení dosahuje s ohledem na výše uvedené údaje v odborném posudku. Abych měl v ruce alespoň nějaký údaj (argument) o tom, v jaké výši by mohli být naše úspory , pokud bychom topili efektivněji.

Dále by mě zajímalo, zda je nutné provést nějaké opatření v regulaci vytápění po zateplení, tedy např. zda jinak nastavit ekvitermní křivku apod.

Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil D.S. (bez ověření), 11. Únor 2013 - 20:11

    ZAteplení vám změnilo potřeby na vytápění – vždy se přistupuje na úpravu regulace topení – at už kotelen, ústředního vytápění, výměníků v domech apod… Teplo Vám také utíká špatným větráním – pokud máte pvc okna místo dřevěných (profukujících), hodně lidi se nenaučí 2–3× denně provětrat na 5–10min byt od vlhkosti v bytě. (koupání, vaření, pocení, ..) Takže dost lidí topí a topí a ohřívají vlhký vzduch (vodu ve vzduchu), po výměně oken častěji vznikají plísně. U zateplní již méně, ale projeví se u účtů za teplo…

    Nechte si udělat nově regulaci topení a sledovat jak se změní stavy a platby.

    Obecně máte pravdu, otázka konkrétních souvislostí. Zdravím D.Slav.

    Vložil Krobot (bez ověření), 10. Únor 2013 - 15:45

    ve způsobu vytápění je veškerá úspora tepla generována stavebními úpravami. Prováděli jsme obdobnou akci „Zelená úsporám“ a i když to nejde srovnat máme zkušenost, že 30% teoretická úspora byla dosažena i v praxi. Záleží na výchozím stavu, ale 70% to se mě jeví jako perpetum mobile bez instalace rekuperace větrání.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".