Pronajímání bytu v osobním vlastnictví

Vložil Anonymous, 18. Duben 2009 - 19:14 ::

Chtěla bych se zeptat, jest-li je možné ošetřit třeba ve stanovách společenství vlastníků, pronajímání bytu. Sousedka pronajala byt nepřizpůsobivým občanům, kteří nejenomže dělají nepořádek, hlučí do noci, ale vodí do našeho domu cizí lidi a ostatním vlastníkům bytů se toto chování nelíbí.Nebo je možné se odvolat na nějaký zákon?Martina

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Libuše Zdenkova (bez ověření), 31. Červenec 2015 - 13:16

  dobry den chtěla jsem se zeptat bydlime v podnajmu a pravidelně platime najem smlouvu mame do konce tohoto měsice a bohužel nam tento měsic nevyšlo na najemne.Samozřejmě kauci mame zaplacenou ale pani majitelka si nechce najem strhnout z kauce i přesto že to ma napsany v najemni smlouvě a vyhrožuje nam vystěhovanim ze dne na den .Smlouva byla napsana na dva měsice ze tři měsični vypovědni lhutou. tak jsem se chtěla zeptat jestli ma na to pravo .V podnajmu bydlime tři roky.

  Vložil kolemjdoucí (bez ověření), 19. Duben 2009 - 6:07

  Bohudík, pro někoho možná bohužel, SVJ nemůže svévolně zasahovat do práv majitele bytu a tudiž mu nemůže ani určit komu ma a nebo nemá svůj byt pronajmout. Noční hluk řeší komise na úřadě, stěžujte si. To že si někdo vodí do bytu cizí lidi to není trestné a ani tomu nemůžete zabránit, ostatně i vy si vodíte domů návštěvy a pro ostatní jsou to cizí lidé. Pokud vím tak jediný zákon co řeší snad i tyto věci je občanský zákoník, na netu si ho snadno naleznete.

  Kolemjdoucí

  Vložil Anonymo (bez ověření), 19. Duben 2009 - 10:10

  A co takhle se zmínit o Finančním úřadu. Předpokládám, že sousedka neodvádí daň z pronájmu. Třeba by to trochu pomohlo.

  Vložil Martin Pavlik (bez ověření), 4. Leden 2010 - 1:53

  Dobrý den,

  bydlím v domě, kde je většina bytů v osobním vlastnicví a máme podobný problém. Vlastník bytu nad námi pronajal byt, skupině hlučných nájemníků, v případě jeho nahlášení finančnímu úřadu bude pravděpodobně tvrdit, že oni podnájemníci uživají jeho byt zdarma. Je možné nějak prokázat, že tomu tak není? Či bránit se nějak jinak.

  Dotyčný vlastník odmítá veškreou komunikaci, o kterou se s ním výbor sdružení vlastníků pokouší v rámci toho, že už má vůči společenství vlastníků dluh cca 100 000Kč.

  s pozdravem

  Martin Pavlík

  Vložil lake, 4. Leden 2010 - 2:19

  Pane Pavlíku,

  Předpokládám, že nejde o podnájem, ale o nájem. Chcete-li uskutečnit Váš tajný plán, musíte ovšem Finančnímu úřadu "bonznout" nikoliv vlastníka, ale nájemce bytu: že užívá cizí byt zdarma, čímž mu vzniká bezdůvodné obohacení v částce odpovídající nájmu obvyklému v daném místě a čase. Tento nepeněžní příjem je přece nutno zdanit.

  Nájemce pozvaný na FÚ se pochopitelně začne bránit: já ale řádně platím, každý měsíc, podívejte se na složenky! Nu a pak si FÚ pozve vlastníka a bude jej pomalu smažit, po obou stranách do zlatova ...

  Ale můj názor je tento: jestliže máte vlastníka s dluhem 100000, proč se nezabýváte jeho vymáháním? Mohli byste u soudu dosáhnout obstavení nájmu, tedy veškeré částky za pronájem bytu by šly přímo do pokladny SVJ na umoření dluhu.

  lake

  Vložil Pavel, 19. Duben 2009 - 10:39

  Ano, to je asi jediná účinná „regulace“ u obtížných nájemníků. Nám se to osvědčilo. Ale pokud třeba platí daně, tak nevím.

  V některých cizích právních úpravách rozhodují spoluvlastníci o tom, kdo si v kondominiu koupí byt. U nás je ale nadřazeno individuální vlastnictví bytu nad zájem většiny spolumajitelů SČD a tak jsem již i zažil, že těmto nepřizpůsobivým nájemníkům jsou třeba zapalovány věci, které si na chvíli nechají na chodbě, protože policie samozřejmě vůbec nepomůže a tak lidi berou „spravedlnost“ do vlastních rukou. Nenavádím, nesouhlasím, jen konstatuji.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil Anonymo (bez ověření), 19. Duben 2009 - 10:55

  Pokud sousedka neodváděla daň několik let, tak má vážný problém. S nadsázkou se říká, že neplacení daně je horší zločin než vražda. Soudy jsou totiž v případě daní neoblomné, polehčující okolnosti témeř neexistují (koneckonců soudy jsou placeny z daní ;-). Myslím, že by mohlo stačit sousedku pořádně vystrašit.

  Vložil E56 (bez ověření), 19. Duben 2009 - 10:59

  Nějak nevidím, jak by splnění daňové povinnosti vlastníkem bytu mělo napomoci k pořádku v domě, který porušují jeho nájemci.

  Vložil Anonymo.. (bez ověření), 19. Duben 2009 - 11:33

  Mělo být:

  „Nějak nevidím, jak by NEplnění daňové povinnosti vlastníkem bytu mělo napomoci k pořádku v domě, který porušují jeho nájemci.“

  Pokud neplní dlouhodobě, pak má problém s FÚ. Pokud daňovou povinnost plní nebo splní, tj. zaplatí vše i s pokutou, tak to k pořádku nepomůže.

  Myslel jsem to jako určitou formu nátlaku, tj. pohrozit berňákem. Třeba se lekne, třeba ne. Kdo ví?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".