Pronájem společných částí domu

Vložil Maja (bez ověření), 15. Leden 2019 - 17:50 ::

Za jakých podmínek je možné pronajmout místnost v domě? Jedná se o SVJ a společnou část domu. Je zapotřebí souhlas všech vlastníků? Jak se stanoví nájem?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil zdeseny clen SVJ, 16. Leden 2019 - 9:04

  Pak postačuje schválení shromážděním nebo výborem dle stanov a musí to být alespoň za cenu obvyklou.

  Pokud by o podobné využití společných prostor měl zájem někdo z členů SVJ, tak jemu nelze pronajímat, neboť by si pronajímal i sám od sebe, což nelze.

  Člen SVJ může společný prostor využívat ale obdobně jako při pronajímání, pouze se nebude schvalovat pronájem, ale umožnění výlučného užívání nad rámec jeho podílu na společných částech a následně se mu stanoví s ohledem na toto výlučné užívání příspěvek na správu domu tak, aby to odpovídalo nájmu nečlenovi.

  Vložil jdoucikolem (bez ověření), 18. Leden 2019 - 13:00

  Vašich příspěvků si velmi vážím, ale nějak mi tohle nesedí:

  1) Nesedí mi, že někdo může pronajmout bez mého svolení část společných prostor, jehož jsem spolumajitelem (naše stanovy ZDE)

  2) Vzhledem k uvedenému v odst.1, by asi tedy i mohla většina schválit co se stane s příjmy z pronájmu spol. částí domu, co již zde bylo rozebíráno s tím, že s tím musí souhlasit všichni vlastníci.

  3) Naše SVJ pronajímá část spol. části domu členu SVJ a také rozhodlo, že příjem půjde do dlohodobé zálohy, o tom všem na jednom shromáždění rozhodla většina, nikoliv všichni vlastníci (já nebyl přítomen, nepozvali mě šmějdi). Mohu těm šmějdům nějak zatopit?
  Dík

  Vložil JaVa, 18. Leden 2019 - 14:47

  Na toto téma zde již diskuze proběhla:

  http://www.portalsvj.cz/…ch-prostor-8?pa

  https://www.epravo.cz/…-106381.html

  cituji: Pokud bude SVJ pověřeno jako správce domu k pronajímání společných prostor a částí, mělo by každoročně po skončení kalendářního roku rozeslat všem spoluvlastníkům výši výnosů z pronájmů připadající na jejich spoluvlastnický podíl, protože spoluvlastníci jsou povinni svoje příjmy z pronájmů zdaňovat, spolu s ostatními příjmy. SVJ by tak mělo učinit nejpozději v březnu, aby spoluvlastníci stihli podat řádné daňové přiznání.

  Ing. et Mgr. Markéta Hrabáková, partner

  LEGALITÉ advokátní kancelář s.r.o.

  Václavská 12 120 00 Praha 2

  Tel.: +420 222 200 700 e-mail: office@legali­te.cz

  © EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz

  konec citace

  Přeji hezký den.JaVa

  Vložil Nemám rád kverulanty (bez ověření), 18. Leden 2019 - 13:26

  Nevím co jsou „šmějdi“, ale vím, že ty jsi blbec, který neumí číst. Máš dvě jasné odpovědi v jednom vláknu a furt nechápeš.

  Vložil Pavel, 16. Leden 2019 - 1:05

  Majo,

  pronájem společných částí domu je podle § 10 NV 366/2013 Sb. v kompetenci SVJ.

  Pokud si SVJ nevyhradilo, že pronájem musí schvalovat shromáždění, tak je uzavírání smlouvy v kompetenci statutárního orgánu.

  Cena by měla být obvyklá v čase a místě.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil Jarda_, 16. Leden 2019 - 4:43

  Jakým zpusobem se prakticky stanovi cena obvyklá v miste a case?

  Je obvyklá cena za pronajem (sjednana pred 10 lety) ve vysi aktualne nizsi, nez cini prispevek vlastniku z jejich vlastnich bytu do FO?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".