prohlášení vlastníka

Vložil KN (bez ověření), 12. Únor 2017 - 18:54 ::

Dobrý den, prosím o radu, ohledně prohlášení vlastníka. Když chci koupit byt, tak mi prodávající musí ke kupní smlouvě vystavit i prohlášení vlastníka? Děkuji.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil novakm, 13. Únor 2017 - 16:03

  Je povinnost společenství PV založit do rejstříku (justice)?

  Z těchto odkazů vyplývá že ano:

  http://www.svj-portal.cz/…ku-jednotek/

  http://www.macocha.cz/pdf/pov.pdf

  Vložil TN. (bez ověření), 13. Únor 2017 - 16:33

  Podle § 1220 tomu tak je, ale podle mé zkušenosti soudy tyto povinnosti stejně nevymáhají. Já jsem prohlášení do sbírky zatím neposlal, protože jsem ho kopíroval ve špatné kvalitě na katastru,kde měli také jen hůře čitelnou předlohu (předchozí statutáři nám prohlášení po svém odvolání nedali) a po naskenování je takřka nečitelné.

  Vložil Vladimir B., 13. Únor 2017 - 15:59

  To co píše pani Ludmila by mělo být teoreticky možné, ale není to reálné. Je to sice veřejná listina, ale Katastr Vám ji „neprodá“ pokud v uvedeném domě nebydlíte. Podle mých zkušeností doporučuji vyžádat Prohlášení vlastníka na uvedenenou vyt. jednotku od Vámi vybraného prodávajícího od něhož byt chcete koupit- s tím, že mu to uhradíte. Dále by mělo být v kupní smlouvě / a to je pro Vás již pozdě), co je součástí bytu a co patří do společných částí. Stažení Prohlášení vlastníka z KN není běžnému občanu možné, pouze zaregistrovaným plátcům.

  Vložil KN (bez ověření), 13. Únor 2017 - 21:12

  Děkuji všem za rady, na katastru nám ochotně Prohlášení vlastníka na počkání zkopírovali a také ověřili kopii. Samozřejmě za poplatek.

  Vložil abc (bez ověření), 12. Únor 2017 - 19:07

  Prodávající vám nevystavuje žádné prohlášení vlastníka. On to prohlášení dokonce možná ani nemá, možná dokonce ani neví, že existuje. Prohlášení je v Katastru nemovitostí, tam se s ním můžete seznámit, když máte zájem o koupi bytu v nějakém domě.

  Vložil KN (bez ověření), 12. Únor 2017 - 19:18

  Děkuji. A musí mi prohlášení vlastníka na žádost předložit výbor SVJ ? Je to jejich povinnost ? Nevíme totiž, jaké nebytové prostory nebo jaká část (sklep,půda) v domě patří k tomu bytu. Asi by to mělo být v tom prohlášení vlastníka, které ale prodávající nemá ani o něm neví. Zřejmě si budeme muset dojít na katastr.

  Vložil abc (bez ověření), 12. Únor 2017 - 19:24

  Pokud nevlastníte byt, tak nemusí. Zkuste to, třeba jsou rozumní a to prohlášení dostanete. K bytu vám patří podíl na domě. Vše najdete v katastru, stačí si to vyhledat podle nemovitosti, kde máte o koupi bytu zájem. Do Katastru se můžete podívat i přes internet.

  Vložil KN (bez ověření), 12. Únor 2017 - 19:34

  Děkuji. Takže ale až budu vlastníkem bytu v domě, tak mi SVJ musí na moji žádost to prohlášení vlastníka vydat? Nebo nemusí a stejně si to budu muset sehnat na katastru sám?

  Vložil abc (bez ověření), 12. Únor 2017 - 21:01

  Na to je těžká odpověď. Když vám svj to prohlášení nedá, což se stát může, tak stejně musíte na katastr.

  Vložil Ludmila, 12. Únor 2017 - 20:17

  Prohlášení vlastníka je veřejná listina – základní dokument, kterým byly vymezeny jednotky a určeny společné části domu a pravidla pro správu společných prostor. Každý vlastník by měl toto Prohlášení mít. Nemá-li, dojděte si na Katastr a nechejte si zkopírovat z tohoto Prohlášení alespoň tu část, která se vás týká – t.j.popis vaší jednotky plus části, které se týkají společných částí a hospodaření. Zkopírovat celé Prohlášení je nákladné. Prohlášení musí mít rovněž výbor SVJ. Podívejte se zde na některé diskuse, většina z nich odkazuje právě na znění Prohlášení.

  Vložil Petr, 14. Únor 2017 - 8:26

  Prohlášení vlastníka již tedy máte. Zajímejte se ale také o stanovy a zápisy důležitých shromáždění nebo o všechny. Ty by (snad) měl výbor poskytnout, pokud je jako obvykle málokterý vlastník v archivu má. Stává se zde v diskusi, že tazatel odkazuje na zápis, který nemá k dispozici (stavební spoření na účet pana předsedy, který zemřel), hlasování o bytových vodoměrech, úvěru na zateplení nebo okna atd. o Nabývací titul má snad prodávající v pořádku. Někde zde v diskusi byl seznam důležitých dokumentů společenství.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".