Prodej společných prostor

Vložil MonicaS (bez ověření), 11. Květen 2020 - 5:06 ::

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně prodeje části společných prostor (půdy, 60 m2 nad naším bytem).

Dostali jsme se k formě zaplacený za odkup. Jaké máme mažnosti? Zaplatit domluvenou částku přímo majitelům, kteří tento příjem musí zdanit (i důchodci?) nebo přes konkrétní opravu na domě?

Za odpověď předem děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil MonicaS (bez ověření), 11. Květen 2020 - 14:52

    Koukám, že tady erudovanou radu nedostanu. I tak Vám za ně děkuji.

    Vložil JaVa, 11. Květen 2020 - 15:24

    „Nekoukejte“ a celou sumu za odkup společných částí/půdy poukažte na účet SVJ.Právnická osoba SVJ/resp její statutární orgán ji pak poukáže/vyplatí alikvotní část/, všem dotčeným vlastníkům jednotek, podle jejich spoluvlastnického podílu na společných částech domu.Současně s tím, jim musí vydat potvrzení o příjmu z prodeje, aby mohli tuto částku zahrnout do základu daně z příjmu.Ostatní si již musí vyřídit každý sám.

    P.S. Nejsem účetní,ten vám snad dělá účetnictví!

    Přeji hezký den.

    JaVa

    Vložil . (bez ověření), 11. Květen 2020 - 15:28

    Pane JAVA, já s vámi nemůžu souhlasit. Podle čeho usuzujete, že paníze za prodej spol. části domu patří na účet svj?

    Vložil JaVa, 11. Květen 2020 - 16:19

    Proč se mnou nesouhlasíte,vždyť ta částka za prodej společných částí,bude k vůli následnému rozúčtování a vyrovnání pouze dočasně deponována na účet SVJ?Ve skutečnosti, příjmem právnické osoby SVJ dle zákona č.366/2013 Sb., § 16 odst.2 není a tudíž s ní SVJ,resp.její statutární orgán, nemůže naložit jinak, než ji pouze vyplatit dotčeným vlastníkům jednotek.

    Přeji hezký den.JaVa

    Vložil . (bez ověření), 11. Květen 2020 - 15:14

    Tady jste erudovanou radu dostala, vy jí pouze nechcete slyšet. Vy chcete ne jenom odrbat stát, což mi až tak nevadí, protože to je věc vlastníků, vlastníci platí daň z příjmu. Vy ale chcete hlavně odrbat vlastníky o jejich příjem. Už jsem vám to napsal, bydlet já ve vašem domě, tak by se vám to nepovedlo.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 12. Květen 2020 - 6:17

    to jako když prodají podíl na nemovitosti, tak musí platit daň z příjmu? ledaže by ji vlastnili méně než pět let atd atd.....

    Vložil . (bez ověření), 11. Květen 2020 - 9:01

    Nepíšete,zda jste svj nebo dům ve spoluvlastnic­tví,nebo jaký jste vlastně dům. Od toho se odvíjí další postup odkupu té vaší půdy. Píšete, že půda má majitele,tak budete nějaký rodinný dům, nebo ne? Ale zase uvádíte, že je to společný prostor. Tak jste svj, nebo ne? Co vlastně jste. Ono je to trochu složitější než se domníváte. Tím, že majitelům něco zaplatíte půdu ještě neodkoupíte. Musíte absolvovat hlavně to papírování, které kolem toho je. A to taky musíte zaplatit, těžko to budou vlastníci spol. prostor chtít platit.

    Vložil MonicaS (bez ověření), 11. Květen 2020 - 12:12

    Dobrý den, jsme SVJ (30 bytů v bytovém domě). Máme souhlas všech s odkupem části společných prostor (půdy nad naším bytem), máme souhlasy zástavních věřitelů a teď řešíme Smlouvu o výstavbě. Ta musí obsahovat úplatu za daný odkup. Na správě domů nám bylo řečeno, že jsou 2 možnosti: 1) přes fond SVJ každému majiteli nebo 2) na konkrétní opravu na domu (např.: výmalba chodeb).

    Vložil Justitianus, 11. Květen 2020 - 15:24

    Paní MonicaS, potíž je v tom že věříte každé hlouposti kterou Vám kdosi řekl. Není pravda, že se jedná o „odkup společných prostor“. Nejedná se o nic takového. Společné prostory domu nelze koupit. Proto nebude sjednána žádná kupní smlouva.

    Není pravda ani to, že by smlouva o výstavbě musela obsahovat „úplatu za daný odkup“. Nevěřte každému nesmyslu. Jednak je to pitomost (o žádný odkup přece nejde), druhak náležitosti smlouvy o výstavbě jsou uvedeny v § 1170 NOZ – a tam není zmíněna žádná „úplata za odkup“. NOZ říká jednoznačně, že ve smlouvě o výstavbě musí být uveden (kromě náležitostí prohlášení) „způsob úhrady nákladů výstavby, popřípadě ocenění svépomocně prováděných prací“.

    V mnoha domech to řešili tak, že při výstavbě nového podkrovního bytu se budoucí vlastník nové jednotky zavázal k opravě střechy, k zateplení štítové zdi, nebo k výstavbě výtahu (v případě s výtahem šlo o více jednotek v atraktivní lokalitě, takže se to investorovi i tak vyplatilo).

    Justitianus

    Vložil MonicaS (bez ověření), 11. Květen 2020 - 16:26

    Nepůjde o výstavbu nového bytu, ale o rozšíření našeho, kdy se oba prostory spojí.

    Vložil Ludmila, 11. Květen 2020 - 17:23

    Jedná se o stavební zásah do společných částí a mj. i o změnu Prohlášení vlastníka. Justitiánus má pravdu!

    Vložil MonicaS (bez ověření), 11. Květen 2020 - 16:24

    Dobře tedy, pokud budu chtít mít ve Smlouvě o výstavbě vyřešeno jakou formou se s ostatními spolumajiteli vyrovnám za převod jejich spoluvlastnického podílu, co byste mi doporučil?

    Vložil Justitianus, 11. Květen 2020 - 18:37

    Můžete jednotlivým vlastníkům jednotek prostě uhradit nějakou částku za jejich souhlas se smlouvou o výstavbě. Bude pak na nich, aby ji každý samostatně uvedl v daňovém přiznání a případně zdanil (bude záležet na výši té částky – tu jste nesdělila).

    Druhá možnost je v domě něco společného opravit či technicky zhodnotit, případně složit k rukám SVJ mimořádný příspěvek na správu, který se použije např. k mimořádné splátce úvěru. Vlastníkům ostatních jednotek vznikne bezúplatný (naturální) příjem, který je osvobozen od daně z příjmu:

    Zákon o daních z příjmů
    § 4a Osvobození bezúplatných příjmů
    Od daně z příjmů fyzických osob se osvobozuje bezúplatný příjem (…) vlastníka jednotky v podobě úhrady nákladů na správu domu a pozemku
    1. vlastníkem jiné jednotky v tomtéž domě, nebo
    2. osobou, která se stane vlastníkem vznikající jednotky v tomtéž domě.

    Justitianus

    Vložil MonicaS (bez ověření), 11. Květen 2020 - 19:34

    Částka je zatím dána 1.000,00 Kč za m2 (u každého majitele bytu se jedná cca o 2 m2).

    Na jedné nebo druhé variantě se musejí shodnout všichni majitelé, tak jak je to dáno Stanovy SVJ…

    Vložil . (bez ověření), 11. Květen 2020 - 13:10

    Přes fond SVJ? Představte si, že u vás vlastním byt, prodám vám kus společné části, které vy říkáte půda a vy mi můj majetek zaplatíte přes nějaký fond svj. Tak to bych vás hnal s prominutím svinským krokem. Ty peníze přece Tyto peníze nepatří na žádný fond svj ani na vymalování chodeb. To tedy máte správu, která vám to poradila!!

    Vložil . (bez ověření), 11. Květen 2020 - 19:02

    No, jo. Dříve než podepíši smlouvu o výstavbě, tak musím vědět, jak to celé bude probíhat. Když to nevím a nepodepíšu, tak si nikdo ani neškrtne.

    Vložil JaVa, 11. Květen 2020 - 11:54

    Tazatel ve svém příspěvku píše:

    „Dostali jsme se k formě zaplacení za odkup.“

    Proto předpokládám,že všechny náležitosti,které zde Vy uvádíte, má na 100% splněny a on/oni pouze přemýšlí,jak „odrbat“ stát na daních z příjmu,kterou by museli dotčení vlastníci zaplatit.

    Pokud se mýlím,tak mě prosím, opravte.

    Přeji hezký den.JaVa

    Vložil MonicaS (bez ověření), 11. Květen 2020 - 12:15

    Ne, o „odrbání“ státu rozhodně nejde! Jen to chceme udělat správně a s co nejmenší byrokracií (pokud to jde)! Navíc nám teď bylo sděleno, že pokud je SVJ starší jak 5 let, tak by nikdo daň platit neměl…

    Vložil JaVa, 11. Květen 2020 - 14:04

    Nepleťte si prosím, daň z příjmu a daň z nabytí nemovitosti!

    Přeji hezký den. JaVa

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".