Prinosnost auditu SVJ objednaneho clenem SVJ?

Vložil Navstevnik (bez ověření), 3. Říjen 2016 - 1:11 ::

Dobry den,

rad bych se poradil zda ma pravni vahu, smysl kdyz bych objednal jako radovy clen SVJ audit kvalifikovaneho auditora SVJ napr. takoveho http://www.audit-pipal.cz/…vane-sluzby/ na audit hospodareni SVJ, pokud by se SVJ svevolne odmitlo podrobit auditu tak alespon nekterych ucetnich dokladu-zaverka, rozvaha, ktere mam. Tento auditor ale nema opraveni na vystavovavni posudku jako soudni znalec, tak nevim zda by to bylo u soudnich sporu s SVJ k necemu prinosne…

Jen pro uplnost uvedu, ze SVJ na shromazdeni hlasovanim odmitlo jakoukoliv kontrolu spravy, hospodareni formou nezavisleho auditu anebo alespon ustanoveni interniho kontrolniho organu nebo jednoho kontrolora.

Dekuji za nazory ci zkusenosti.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil VN (bez ověření), 4. Říjen 2016 - 20:30

  jak velký a jak komplikovaný jste subjekt. Pokud máte v domě 10 jednotek je situace úplně jiná než pokud jich budete mít 300. Já mám s auditem zkušenosti nikoliv jako člen výboru SVJ , ale jako předseda většího bytového družstva , jehož výše majetku činí cca 300 milionů korun. Když jsem nastoupil do funkce , zjistil jsem , že v družstvu nefunguje vůbec nic. A začal jsem prověřovat úplně všechno. Mimo jiné , vzhledem k tomu , že jsem měl dost silné podezření ohledně kvality vedení účetnictví (a měl další podezření , že si náš správce občas něco z našich peněz „odsype pro sebe“ , dohodl jsem se s jedním známým panem auditorem , že u našeho správce provede kontrolu vedení účetnictví. O objednání auditu jsme rozhodli jako představenstvo , kontrolní komise nám tento nápad posvětila. Nenechal jsem o tom hlasovat na členské schůzi. A víte proč ? Protože jako statutární orgán družstva ručíme i za špatně vedené účetnictví. Ručí představenstvo , ručí kontrolní komise, členové družstva nijak neručí. Proto toto není téma pro členskou schůzi.Pokud se to členům družstva nebude líbit , nechť nás odvolají.Je třeba však zabránit tomu , aby nějaký nástupce ve statutárním orgánu přišel na to , že díky špatně vedenému účetnictví v době , kdy jste byl statutárním orgánem vy nastala škoda. Protože v tomto případu byste tuto škodu také mohl ze svých peněz zaplatit. Pokud necháte účetnictví zauditovat , auditor zaň přebírá odpovědnost. Jinak audit nás stál 60.000 Kč+ DPH. Toto byla spíše „kamarádská“ cena , neboť s panem auditorem se znám nějakých 20 let. Na jednu stranu je to hodně peněz , na druhou stranu na prověřené účetnictví auditorem dost dobře slyší banky. A tak jsme v situaci , kdy máme úrokovou sazbu na hypotéku 0,7% a úrokovou sazbu na úvěru vzhledem k revitalizaci domu 1,6%. Což jsou super sazby a neslyšel jsem , že by nějaké jiné družstvo mělo lepší . A ono mít při hypotečním úvěru na 30 mega úrokovou sazbu 0,7% nebo 0,8%…to je znát. Ale jak jsem již napsal. Neznám vaše důvody proč chcete audit provést a také neznám vaši velikost či komplikovanost SVJ. Je to na Vašem zvážení.

  Vložil Olena Grynko (bez ověření), 29. Prosinec 2020 - 18:53

  Dobrý den, mam velký komunikačný problem s SVJ, moje pysemni dotazy ohledně vyučtováni společenstvo ignoruje,mam podezřeni že společenstvo učtuje mě něco navic. Přpadně jsem jedina komu oni bezdůvodně navyšili častku za uklid, vyučtovali soudni častku z mech zaloh za pohraný soud, do ktereho oni mě zažalovali a měli prohrano a ještě spousta dalšich věci o kteře jsem dozvěděla od členy vyboru ale neoficialně. Každý rok společenstvo navyšuje mě zalohy ale bez odůvodněni. Bydlim sama ale zalohy dělaji častku cca 7000 Kč, k tomu ještě splacuji hypoteku 7000 Kč. V domě mame 16 bytovych jednotek. V tom to připadě mohla bych požadat o audit sve bytove jednotky? Nebo zeptam jinak – co bych jste mě doporučil – jakym způsobem bych mohla prokazat, že společenstvo protizakoně mě učtuje navic, nebo za kym bych mohla se obratit konretně? Obavam se že sama to nezvladnou,jsem cizinka a ke všemu v učetnictvi moc nerozumim. Jsem uplně neštěstna s toto situaci. Omluovam se za špatný pravopis. Předem děkuji za odpověd.

  Vložil nv (bez ověření), 29. Prosinec 2020 - 20:46

  Na váš dotaz vám těžko někdo odpoví. Zálohy 7000 Kč představují součet nějakých částek a vy jste nenapsala k tomu vůbec nic. Těch 7000 Kč jsou pouze zálohy za služby nebo tak je v tom něco jiného? Bez toho, abyste platby specifikovla nelze nic odpovědět. Žádný audit vám nepomůže, musíte znát pravidla pro přispívání ve vašem svj. Kde byt vlastníte, ve kterém městě nebo místě?

  Vložil VN (bez ověření), 4. Říjen 2016 - 20:56

  nepřečetl jsem si důsledně příspěvek , na který jsem reagoval. Samozřejmě , že člen nemá pravomoc objednat audit účetnictví SVJ…

  Vložil Ber_Neber (bez ověření), 3. Říjen 2016 - 14:08

  Návštěvníku, to, co byste chtěl a Vaše SVJ potřebovalo, je trochu „provětrat“.

  Audit v SVJ je asi jít s kanónem na krtka – ale vzduchovky na krtky jaksi nejsou k dispozici. Zatím bohužel.

  Mělo by se protlačit, aby bylo vymahatelné dostávat pravidelně zprávy o hospodaření a průhledné vyúčtování, ze kterých lze udělat kontrolu/audit po domácku, vlastními silami. Leccos by šlo, kdyby…

  Začíná to rozpočtem – za pár týdnů by se měl schvalovat – rozepsany, podrobný – podrobně zde o tom psal „Kubík“ 15.5.2016.

  A také zprávou o hospodažení za uplynulé období. Bez toho se jedinec nemá moc čeho chytit.

  Vložil ffff (bez ověření), 3. Říjen 2016 - 6:29

  Vaše představy o světě jsou naivní. Pokud SVJ odmítlo audit, tak si ho jako jednotlivec nemůžete objednat. Audit vyžaduje spolupráci výboru, kterou si nevymůžete ani soudně. Nevím co si představujete pod pojmem „audit hospodaření SVJ“. Patrně to nevíte ani vy. Pokud si objednáte nějaké služby pro svou potřebu, tak si je také zaplatíte. Víte kolik služby auditora stojí? Můžete si u něho objednat školení pro sebe, aby vám vysvětlil, že rozvaha je součástí závěrky, že se v ČR píše s diakritikou atd.

  Vložil vn (bez ověření), 3. Říjen 2016 - 3:13

  Můžete, ale co od takového auditu očekáváte? Otázka, zda to má smysl zůstává nezodpovězena.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".