Převod smluv při vzniku SVJ z družstevního domu

Vložil key, 8. Únor 2018 - 10:54 ::

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak se dá nakládat se smlouvami, které byly uzavřeny Družbou před vznikem SVJ. V našem případě nám jde zejména o smlouvy s UPC a Netboxem. Smlouvy byly uzavřeny bez jakéhokoliv hrazení nákladů na provoz (elektřina a pronájem místa). Lze při změně vlastníka domu tyto smlouvy upravit? Ještě podotýkám, že od vzniku SVJ uplynuly dva roky.

Děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil P_V (bez ověření), 9. Únor 2018 - 10:41

  Prostě se jako SVJ ozvěte, že nyní jste ve věci společných částí domu partnerem vy. Že jste shledali odběr elektřiny bez kompenzace nákladů a žádáte je, aby si zřídili vlastní odběrné místo. A ptejte se zde až poté, co Vám to zamítnou.
  U nás je zkušenost taková, že elektriku si ochotně předělali na své. Ohledně záboru místa sice nájem platit nechtějí, jelikož je to jen skříňka na zdi a svazek kabelů, zato jsou ochotni poskytnout protislužbu, třeba trvalou slevu na internet oproti ceníku.

  Vložil ,,, (bez ověření), 8. Únor 2018 - 13:12

  Po vzniku společenství je vhodné, aby smlouvy se všemi dodavateli podepsalo svj. Tam by neměl být problém, u nás nebyl. Co se týče UPC, tak tam si troufám říci, že se s vámi vůbec bavit nebudou. Ale třeba se pletu, u vás s vámi bavit budou a povede se vám to. Netbox neznám, chce to zase zkusit. Upravit můžete cokoliv, ale musíte se domluvit. Některé firmy jsou vstřícné, jiné protivné.

  Vložil key, 8. Únor 2018 - 14:34

  Děkuji za reakci. Mně jde spíš o to, jak je to podložené v zákoně a kam se mám dívat, tj. jestli to vyplývá z prohlášení vlastníka, jestli to třeba může být zapsané jako věcné břemeno nebo obecně co se se smlouvami děje. Prohlášení vlastníka a zápis v katastru jsem ještě neviděl, pokud mi sem někdo napíše, že je to či ono rozhodující, tak to provedu.

  Děkuji.

  Vložil ,,, (bez ověření), 8. Únor 2018 - 15:04

  Vyplývá to přece z vlastnictví a správy domu. Společenství je správce domu, založením, vznikem svj se svj ujímá správy domu. Vlastníci by sami měli mít zájem na tom, aby společenství všechny věci kolem správy mělo ve svých rukou včetně smluv, vždyť za to ručí. Jenom hlupáci nechají někoho cizího, aby za ně uzvíral něco a ani nevědí co. Jaký na to chcete zákon? Tak si přečtěte NOZ. Co se týče poskytovatelů různých internetů, tak podléhají telekomunikačnímu zákonu a z domu je nedostanete, pokud tam už jsou. Můžete se pouze pokusit vyjednat lepší podmínky. Samozřejmě, by měli souhlasti s tím, aby si hradili např. náklady na el. energii, pokud jí odbírají z Vašich rozvodu. Musíte se ale s nimi pokusit domluvit, oni za vámi sami nepřijdou. Co chcete zapisovat do katastru?

  Vložil key, 9. Únor 2018 - 9:35

  Promiňte, ale musím reagovat na Vaši odpověď kriticky. Nechápu, jak vyplývá z vlastnictví domu to, že smlouvy podepsané předešlým vlastníkem se vztahují i na vlastníka nového (čím toto tvrzení podložit).

  Vlastníci by sami měli mít zájem – Toto je irelevantní k dotazu, ale právě kvůli pořádku se snažím zjistit, za jakých podmínek by se dala sepsat nová smlouva a jaké „právo“ na to máme. NOZ samozřejmě neznám ani z daleka natolik, jak bych chtěl a potřeboval, proto se zde ptám.

  Musíte se s nimi pokusit domluvit – přesně to chci, ale zjišťuji informace, viz výše.

  Co chcete zapisovat do katastru? – o zápisu do katastru nepadlo ani slovo. Jen jsem uváděl, že jsem nenahlížel do katastru za účelem zjištění případného věcného břemene.

  Prosím, pokud by se někdo mohl vyjádřit s referencemi na zákoník, budu moc rád.

  Děkuji

  Vložil mne (bez ověření), 9. Únor 2018 - 10:02

  Pane key, jestli se domníváte, že v nějakém zákoníku bude paragraf, který říká, že si máte nechat smlouvy napsat na sebe a ještě navíc, jak to máte udělat, tak pak jste mimo mísu. Něco vlastníte a vlastnictví zavazuje. O svůj majetek se musíte starat. Jak to budete dělat je jenom na vás. Nebo to můžete svěřit nekomu jinému, a to je taky pouze váš problém. Tak co ještě chcete poradit? Do katastru lze nahlížet z domova, tak nahlížejte, na co čekáte.

  Vložil Krupp, 9. Únor 2018 - 9:48

  Nezlobte se, ale to si musíte napřed pořádně přečíst ty smlouvy. Pokud jste podle některých z nich něco dále platili, tak jste je uznali a nejspíš budou platit dál. Pokud je chcete vypovědět, nebo zpochybnit jejich platnost pro SVJ, tak to udělejte. Tady nikdo ty smlouvy neviděl, nikdo o nich nic neví, tak tu můžeme jenom plkat. Prostě platí, že SVJ není právním nástupcem družstva a z toho vycházejte. Smlouvám jako takovým skončila platnost zánikem družstva. Pokud z nich plynou závazky vůči vlastníkům, tak platí, jinak neplatí nic. Jirka

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".