Předseda zmocněncem

Vložil Anonymous, 2. Říjen 2014 - 8:48 ::

Předseda SVJ je současně zmocněncem vlastníků jednotek disponujících většinou hlasů. Je takovýto postup v pořádku?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil svjvmt, 2. Říjen 2014 - 12:46

  Není zákon to zakazující, ve Stanovách to zřejmě není, to víte vy. Asi by ale bylo vhodné, kdyby v PM bylo vyjádření, jak chce zastoupený hlasovat, aby to nebylo na předsedovi a nemanipuloval hla­sy.

  Vložil tristone, 2. Říjen 2014 - 10:08

  Z hlediska práva ano.

  Z hlediska komfortu výboru / předsedy rozhodně ano.

  Z hlediska ostatních vlastníků to ale vůbec hezké není :(

  Předpokládám, že nemáte ve Stanovách nějaká omezení.

  Vložil Pavel, 2. Říjen 2014 - 20:01

  tristone,

  zmocněný předseda může být i komfortem z hlediska členů SVJ, alespoň těch, kteří na shromáždění chodí. Když se shromáždění nesejde a opětovně nesejde, tak přestanou chodit i ti, kteří byli na dvou neusnášeníschopných shromáždění.

  Navíc se vyhodí peníze za pronájem sálu, který je u větších SVJ nezbytný.

  Je vhodné upravit hlasováná per rollam do stanov.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil tristone, 3. Říjen 2014 - 6:22

  V principu s Vámi souhlasím, může to být i super. Ale už tu extrémně záleží na osobě onoho předsedy.

  Pokud má nadpoloviční většinu hlasů, tak si může dělat v podstatě co chce. A to z pohledu vlastníků považuji za velmi rizikový počin.

  Vložil Kryštof (bez ověření), 2. Říjen 2014 - 20:14

  „zmocněný předseda může být i komfortem z hlediska členů SVJ“

  Může být, pokud předseda hlasuje v souladu s vůlí vlastníků jednotek, tj. za každného vlastníka jednotky, kterého zastupuje, jinak. Jedná se o náhradu písemného hlasování, které (podle určitých názorů) nebylo možné, nebo jenom s omezeními. Tipuji, že na toto se tazatelka neptala.

  Jiná situace ovšem je, pokud předseda SVJ hlasuje za všechny vlastníky stejně a shodně s nimi hlasuje i sám za svoji jednotku.

  Vložil Fanúš (bez ověření), 7. Říjen 2014 - 22:22

  Bude to výhodné pro malá SVJ, kde převažují SJM, a kde fungují sousedské vztahy. Mezi lumpama to fungovat nebude. Místo hromádky plných mocí pro zástupce (advokátní kanceláře na to čekají), zplnomocní předsedu, kterému důvěřují (proto byl zvolen). Snadné a efektivní. Kdykoliv mohou požádat o svolání shromáždění a předsedu odvolat.

  Nemusí to být jen předseda, vlastníci mohou (třeba ve spřízněných skupinách) zmocnit kohokoliv. Podle mého názoru budou vlastníci i samotné výbory k zastupování tlačeni. NOZ k tomu vytvořil podmínky a SVJ budou předmětem nového byznysu.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".