Předseda výboru a vedení účetnictví

Vložil MiPa (bez ověření), 12. Červenec 2011 - 20:03 ::

Dobrý den. Jsem předseda výboru malého SVJ (12 bytů) a vedu zde současně i účetnictví (dá se říci, že jako samouk, živnostenské oprávnění nemám). Odměnu za vedení účetnictví nepobírám, pouze ve formě nákladů výboru (náplně a papír do tiskárny, občas dobíjecí kredit do mobilu). Účetnictví asi nevedu až tak zle, protože bylo podkladem pro schválení miliónového úvěru od banky na zateplení domu a současně pro schválení dotace z programu Zelená úsporám. Odměnu za práci výboru nemá SVJ ve svých stanovách, protože s výjimkou posledního roku a zateplovací akce se v našem malém domě v podstatě nic převratného nedělo a nadále asi dít nebude. Můj dotaz zní takto: mohu v případě získání živnostenského oprávnění pro vedení účetnictví vést účetnictví v našem SVJ v čistě obchodním vztahu, tj. na základě smlouvy o vedení účetnictví a odměny definované v této smlouvě? Děkuji předem za vaše názory.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil PN777, 25. Září 2011 - 23:21

    Dobrý den pane Mipa,

    reaguji na Váš příspěvek a rád bych se zeptal jestli teď vedete účetnictví (nebo dokonce správu celkově) na základě změny stanov jako člen výboru (předseda) nebo na základě obchodně právního vztahu v rámci smlouvy mandátní či o DPP? Sám momentálně zvažuji alternativy, proto se ptám. Děkuji za pochopení.

    S pozdravem

    Novák

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 26. Září 2011 - 7:05

    Není povinností předsedy vést jakékoliv účetnictví pro SVj. Je jeho povinností zajistit, aby účetnictví bylo vedeno. Pokud to předseda dělá sám a dokonce zdarma, je to jenom jeho věc.

    Vložil lolek (bez ověření), 13. Červenec 2011 - 6:17

    pane „MiPa“ je snadnější navrhnout a odsouhlasit změnu Stanov, než si dělat ŽL a být podnikatelem. Asi to nebudete chtít provozovat i pro další SVJ, takže Vaše představa řešení odměny za vedení účetnictví je podle mne nepraktická…


    1. usnesení Shromáždění:
    Stanovy se doplňují tímto článkem
    čl.X. Za výkon funkce náleží odměna:
    • a) členovi Statutárního orgánu
    • b) Pověřenému vlastníkovi

    čl.X+1. Odměny mohou být rozhodnutím Shromáždění hlasováním upraveny.

    čl.X+2. Nárok na odměnu – dle čl.X Stanov – počíná od 1.ho dne měsíce následujícího po datu účinnosti a končí měsícem předcházejícím měsíci v němž je den kdy vznikne nový účinný Výbor.

    2. usnesení Shromáždění:

    Od data 1.8.2011 je výše odměny za výkon funkce dle čl.X Stanov stanovuje na:

    • Y-Kč brutto/měsíc každému platnému členovi Výboru
    • příplatek Z-Kč brutto/měsíc předsedovi

    Od data 1.8.2011 je výše dalších odměn:

    • W-Kč brutto/měsíc za vedení účetnictví

      W-Kč/BJ → (90–180) – … (na Shromáždění by jste měl přinést ukázat alternativní ceny za stejné služby od 3-tích subjektů)

    a pokud zase pro SVJ podepíšete „dohodu o odpovědnosti“ je hotovo ne? A pokud nepochodíte a trváte na svém – pak s tím spojte setrvání ve funkci – Vlastníci pak stejně pochopí – buď zaplatí Vám (neboť jste jisté kvality prokázal) nebo nějaké správní firmě – kde může být doposud hladký chod jisté SVJ-činnosti (vedení účetnictví) zmařen.

     lolek

    Vložil MiPa (bez ověření), 13. Červenec 2011 - 11:46

    Díky za váš názor. S úpravou stanov v souvislosti s odměnami budeme muset něco udělat, i třeba proto, že současný výbor zde nebude donekonečna. S vlastníky ohledně odměny problémy zatím nikdy nebyly. Problém byl jen v tom, jak to nyní v podmínkách SVJ (transformovalo se z podílového spoluvlastnictví) provádět v souladu se zákony a vyhláškami.

    Vložil Petr, 26. Září 2011 - 8:07

    Předpokládám, že lze účtovat i na základě Dohody o provedení práce (DoPP), bez nutnosti pořizovat ŽL.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".