Předseda

Vložil Bára (bez ověření), 3. Červen 2014 - 8:29 ::

Dobrý den. Obracím se na Vás, znalejší. Máme předsedu(už sem psal). Prodá byt a bude tam bydlet dál. My ho jako předsedu chceme, ale nemůžeme se shodnout na znění stanov(stávají­cích). Myslíme si, že dál může zůstat ve funkci, ale on myslí, že ne. Ukázka našich stanov: ( 1 ) Orgány společenství jsou:

  1. shromáždění vlastníků jednotek (dále jen „shromáždění“) ,
  2. výbor společenství (dále jen „výbor“) nebo člen společenství pověřený funkcí výboru (dále jen „pověřený vlastník“), pokud není volen výbor,
  3. kontrolní komise nebo revizor, rozhodne-li o tom shromáždění.

( 2 ) Orgány uvedené v odstavci 1 písm. b) a c) jsou volené orgány společenství. Členem voleného orgánu společenství nebo jeho voleným orgánem může být pouze fyzická osoba, která je členem nebo společným členem tohoto společenství nebo je zmocněným zástupcem právnické osoby člena společenství, je ke dni volby starší 18let a má způsobilost k právním úkonům. Jenže někdo říká, že:

  • pokud má SVJ původní stanovy podle zákona č. 72/1994Sb., tak se jimi řídí až do té doby nežli je upraví podle NOZ-to musí učinit od 1.1. 2014 do 3 let.. V původním zákoně a tudíž ani ve stanovách nebyla možnost volit za člena výboru někoho jiného nežli vlastníka nebo spoluvlastníka bytu a tudíž člena společenství.

Pokud nyní budete volit nového člena výboru SVJ, tak podle stávajících stanov musí být členem SVJ (vlastníkem bytu).

  • Někdo, že může být nevlastník.

Víme, že v některých SVJ jsou i nevlastníci. Zkoušíme dohonit i právníka, ale myslím, že nám tady poradíte. Stanovy jsou platné od 5.3.2009. Nebo navrhněte jak to udělat. Díky.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil svjvmt, 3. Červen 2014 - 10:30

    Jedna věc jsou vaše Stanovy, pak nový OZ. Berte to rozumně, chcete ho a nikdo se nešprajcne? Tak ho mějte.

    Vložil Zdenek 22, 3. Červen 2014 - 9:52

    Váš předseda (člen výboru) tím, že prodal svou bytovou jednotku, přestal být jejím vlastníkem, členem společenství a tedy i členem výboru.

    Pokud chcete, aby byl dál členem výboru, musíte si nejprve změnit stanovy tak, aby nevylučovaly nečlena společenství z členství ve volených orgánech vašeho společenství („Členem voleného orgánu společenství… může být pouze fyzická osoba, která je členem… tohoto společenství…“) a následně si zvolit nečlena společenství za člena výboru/předsedu. To můžete udělat v průběhu jednoho shromáždění.

    Vložil Bára (bez ověření), 3. Červen 2014 - 10:49

    A musí u toho být notář?

    Vložil Bára (bez ověření), 3. Červen 2014 - 9:59

    Zdenku děkuji. A tohle neříká, že může? Bude zmocněným zástupcem.

    Členem voleného orgánu společenství nebo jeho voleným orgánem může být pouze fyzická osoba, která je členem nebo společným členem tohoto společenství nebo je zmocněným zástupcem právnické osoby člena společenství

    Vložil rebela, 3. Červen 2014 - 11:21

    Mohl by být zmocneným zástupcem, ale osoby právnické. U zmeny stanov musí být notár, stanovy jsou verejnou listinou.

    Vložil svjdukelská111, 3. Červen 2014 - 12:05

    S tou přítomností notáře při změně stanov bych to, jak tvrdíte rebelo, tak jistě neviděl. Náš správce (SBD) měl nedávno členskou schůzi ohledně změny stanov. Jako delegát jsem se ji zúčastnil. Tam notář přítomen byl. Mnoho přítomných na této schůzi je zároveň členy SVJ. Proto padaly na notáře otázky ohledně jeho přítomnosti na schůzích SVJ při změně stanov. Řekl nám, ať s tím zatím nespěcháme, že ani mezi notáři zatím není jednotný názor na tuto otázku. Tedy zda je jejich přítomnost na schůzi SVJ při změně stanov nutná. Pokud si tedy nejsou sami notáři jisti, prozraďte nám kde tu jistotu berete vy.

    Vložil lake, 3. Červen 2014 - 15:14

    Je bezvýznamné jaký názor je mezi notáři. Rozhodující je pouze znění zákona. Nový občanský zákoník nevyžaduje pro zakladatelské právní jednání (např. přijetí stanov) formu veřejné listiny.

    89/2012 Sb. § 123
    (1) Zakladatelské právní jednání určí alespoň název, sídlo právnické osoby, předmět činnosti, jaký má právnická osoba statutární orgán a jak se vytváří, nestanoví-li to zákon přímo. Určí též, kdo jsou první členové statutárního orgánu.
    (2) Pro zakladatelské právní jednání se vyžaduje písemná forma.

    To znamená, že ani změna stanov právnické osoby SVJ(2000) nemusí být veřejnou listinou a podpisy nemusí být notářsky ověřené.

    Výjimkou z této právní úpravy je SVJ(2012). U této právnické osoby vyžaduje NOZ ve vyjmenovaných případech, aby stanovy měly povinně formu veřejné listiny. Zákon zároveň ukládá, aby změna stanov SVJ(2012) byla schválena v téže nebo přísnější formě (§ 564 NOZ).

    Ale domnívám se, že dotaz se netýkal SVJ(2012).

    lake

    Vložil mija (bez ověření), 3. Červen 2014 - 16:00

    pane lake: mám za to,že je zcela bezvýznamné jaké je znění zákona,když mu nikdo nerozumí,nota bene hlavně ti,co ho implementují…tady je takový absuristán,že je zcela bezvýznamné co je významné :-)))

    Vložil Bára (bez ověření), 3. Červen 2014 - 15:26

    Takže jestli to pane lake dobře chápu, tak můžeme udělat změnu stanov a nemusíme mít notáře? Co znamená SVJ(2012)? Omlouvám se,ale nejsem člen výboru, jsem jen vlastník a moc se v těchto kličkách nevyznám.

    Vložil Emill (bez ověření), 4. Červen 2014 - 0:45

    podmínku notářského zápisu pro přijetí stanov pak ho mít nemusíte.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".