Přechod z družstva na SVJ

Vložil VS (bez ověření), 12. Srpen 2019 - 13:22 ::

Jsme Družstvo vlastníků domu o 14 bytech, v přízemí jsou obchodní prostory, dům má sklepy (opět s prostory k pronájmu), půdu. Část členů uvažuje o převodu bytů do os. vlast. Může nastat situace:

 1. Pro založení SVJ bude hlasovat většina členů družstva.
 2. Hlasování vyjde půl na půl.
 3. Pro založení SVJ bude menší část členů družstva, ale dostanou od členské schůze souhlas k založení SVJ.
 4. Žádost o založení SVJ členská schůze zamítne.
 • Jak se řeší situace, pokud by hlasování vyšlo podle bodu 2)?
 • V případě 1) a 3), kdo hradí náklady na založení SVJ? Mohou zakládající členové požadovat úhradu z prostředků družstva nebo ji platí ze svého?
 • Mají členové odcházející z družstva do SVJ nárok na vyplacení nějakého družstevního podílu?
 • Jak se v těchto případech, kdy část bytových jednotek přejde do SVJ a část zůstane v majetku družstva, řeší podíly na společných prostorách (včetně jejich oprav), případně zisku z pronájmu nebytových prostor?

VS

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Krupp, 13. Srpen 2019 - 10:48

  Položil jste řadu otázek, na některé z nich není odpověď jednoduchá. Vůbec se nezmiňuji o výhodách a nevýhodách převodu bytů do vlastnictví. To musíte posoudit sami. Nejedná se o založení SVJ, ale o převod jednotek do vlastnictví. Založení SVJ už je věcí vlastníků. Jsou jenom dvě možnosti, žádný bod 2 ani 3 neexistuje. Schůze převod buď schválí, nebo neschválí. Pokud ano, musí družstvo zajistit prohlášení vlastníka a pak jednotky převést. Zánik členství řeší stanovy a zákon 90/2012. Společné prostory družstva přestanou existovat. Pokud budou v prohlášení vlastníků jako jednotky vymezeny některé dosud společné prostory, stanou se z nich jednotky ve vlastnictví družstva a budou o nich rozhodovat jeho členové. Společné prostory budou vlastníků (jedním z nich bude nejspíš družstvo) a ti o nich rozhodují. Měli byste si položit otázku, zda má smysl ponechat nějaké byty, nebo společné prostory ve vlastnictví družstva. Většinou to nemá žádný smysl. Existence družstva jen zvyšuje náklady. Jirka

  Vložil Mmm (bez ověření), 12. Srpen 2019 - 17:02

  Odpovedi jsou v ZOK a vašich stanovách.

  Vložil Mmm (bez ověření), 12. Srpen 2019 - 16:59

  Pekné, ale nedává to odpovedi na položené otázky.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".