Požární předpisy pro společné prostory bytového domu

Vložil Milan Karban, 6. Listopad 2007 - 7:40 ::

Dobrý den,

jsem předsedou vzniklého SVJ nového bytového domu o 3 podlažích s 11 byty a mám dotaz, kterými předpisy či aktuálními vyhláškami je řešena otázka požárního zabezpečení a údržby společných prostor. V dokumentaci k bytovému domu je sice popis požárního řešení společných prostor, na základě kterého byl dům zkolaudován, nicméně tato zpráva neřeší co může a nemůže být umístěno ve společných prostorách.

Jedná se mi konkrétně o případ, kdy na každém patře máme od schodiště k oknu cca 4m volného prostoru. Prostor okolo schodiště je v rozmezí 1,1m plně volně průchozí a prosto cca do 2m od okna svádí k umísťování věcí, ‚které se nevešly do bytů‘. Můj dotaz tedy zní, v případě že tyto věci nechávají volný průchod únikovými cestami, nezabraňují přístupu k hydrantu ani hasicím přístrojům, smí být na chodbě umístěné nebo musí být chodba zcela prázdná? A jak je to s nástěnkami umisťovanými ve společných prostorách? Jsou nějaké aktuální (nebo plánované aktualizace) popisu těchto záležitostí pro bytové domy.

Nerad bych dostal naše SVJ do situace, kdy bychom kvůli nějakým pochybením v této oblasti v případě nějakého požáru nedostali pojistné plnění od naší pojišťovny.

Děkuji za vaše reakce,

Milan Karban

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 6. Listopad 2007 - 10:37

    Dobrý den, pro oblast požární ochrany stále platí zákon o požární ochraně č. 133/1985 sb., ve znění pozdějších předpisů a dále vyhláška č. 246/2001 Sb., vyhláška o požární prevenci. Pokud máte k dispozici požárně bezpečnostní řešení stavby (dále jen PBŘ), máte vyhráno. v PBŘ se dočtete, jakou minimální šířku musí mít úniková cesta – schodiště a tato musí být TRVALE volná a průchozí bez omezení případné evakuace nebo požárního zásahu. Co se týče ukládání předmětů na schodišti – tady závisí na tom, jestli je schodiště CHRÁNĚNOU únikovou cestou (dozvíte se to z PBŘ) pokud ANO, pak tam NESMÍ být umístěny žádné hořlavé zařizovací přeměty, kromě rámů oken, dveří, madel apod. (viz. ČSN 730802). V tří podlažním bytovém domě je ale určitě navržena NECHRÁNĚNÁ úniková cesta – tady žádné omezení na hořlavé zařizovací předměty a už vůbec na nástěnky není – jen musí být vždy zachován přístup k hasicím přístrojm, hydrantům popř. i k ovládání zařízení odvětrání kouře a tepla (pokud je navrženo) a samozřejmě zachována průchodnost pro evakuaci a požární zásah (viz. § 11 vyhlášky o požární prevenci – tento řeší podmínky pro hašení požárů a pro záchranné práce).

    Vložil Anonymous, 23. Listopad 2007 - 19:00

    Obvykle správcovská firma musí zajistit činnost pož. technika s profesní způsobilostí a také roční kontrolu funkčnosti has. zařízení.Záleží jak je váš objekt starý, v dokumentaci či na stav úřadě by se možná našla zpráva pož. tech. -projektanta.Tam by Vám také mohli poradit.Nebo obrátit přímo na hasičský záchr. sb.,pokud jste ve velkém městě-odsouhlasují proj. dokumentaci.Já jsem takto získala dokument určený pro majitele domů.T.B.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".