Povinnosti SVJ při úklidu sněhu

Vložil minosCZ, 24. Únor 2024 - 0:19 ::

Dobrý den, Mám následující dotaz. Na pozemku ve spoluvlastnictví členů SVJ, který slouží jako parkoviště, těsně přiléhá k domu, ústí na něj jeden ze dvou vchodů do domu a jehož součástí je příjezd ve spádu (samostatný chodník zde není) došlo k úrazu pádem. Ten se stal v části nájezdu ve spádu na zčásti zledovatělém a zasněženém povrchu. SVJ (výbor) nahlásil úraz (zlomenina ruky) na svoji pojišťovnu, avšak uvedlo, že pozemek (cestu) udržovat nemusí, a přesto tak někdy činí (údajně večer před ranním úrazem). A tudíž že není odpovědno za škodu. Nadále je vůči likvidátorovi značně nekontaktní a požadované dokumenty dodává buď se zpožděním a nebo ve špatné kvalitě. Poškozený disponuje kvalitním popisem události, fotodokumentací z okamžiku úrazu, kontaktem na svědky. Avšak pojišťovna PÚ pravděpodobně nezlikviduje, protože SVJ se k odpovědnosti nepřizná. SVJ nemá smlouvu o úklidu sněhu (respektive dříve existující nechalo zaniknout bez náhrady), a nemá žádný další popis metodiky úklidu ani ve stanovách či domovním řádu. Plocha ani nájezd není ve stanovách ani informační tabulkou během zimních měsíců vyloučen z používání ani zde není info o tom, že se během špatných povětrnostních podmínek neudržuje. SVJ Argumentuje tím že a) pozemek je v KN veden jako orná půda b) že je pozemek povinno uklízet pouze v bezprostřední blízkosti (řekněme 2 metry) v těsné blízkosti obvodových stěn budovy. Otázka tedy zní má SVJ povinnost uklízet (zajistit úklid) sníh na pozemku v jeho vlastnictví, který fakticky slouží jako „nádvoří“, „parking“, „příjezdová cesta“ i přes to že je v KN veden jako orná půda.

Děkuji za názory M

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil JajaA (bez ověření), 26. Únor 2024 - 10:52

  Pisete o “najezdu”, napada me otazka, zda je to “pole” urceno k chozeni anebo k najizdeni?

  Cerpat muzete z vasi osobni pojistky. Ne z pojistky SVJ, to by pak SVJ melo odpovidat komukoliv za cokoliv, napriklad kdyz upadne na schodech, kde stara blazkova vylila vcera olej?

  Vložil RadekV, 24. Únor 2024 - 21:31

  K našemu paneláku patří plácek – chodník asi 1000 m2 a veřejné parkoviště asi 500 m2 a asi 100 m chodníku běžné šířky.

  Děkujeme bohům za oteplování ..

  Vložil Justitianus, 24. Únor 2024 - 20:09

  Jediným viníkem úrazu je ten, kdo ten úraz utrpěl.

  Podle § 26/7 zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích platí, že závadou ve schůdnosti pro účely tohoto zákona se rozumí taková změna ve schůdnosti pozemní komunikace, kterou nemůže chodec předvídat při pohybu přizpůsobeném stavebnímu stavu a dopravně technickému stavu a povětrnostním situacím a jejich důsledkům.

  V tomto případě chodec předvídat měl a mohl. Buď neměl chodit ven, nebo měl jít jinudy, nebo si měl vzít do ruky cepín a obout mačky či nesmeky, jak zde podotkl jiný diskutující.

  Zkrátka za úraz si může sám.

  Pro pozorné čtenáře dodávám, že zákon o pozemních komunikacích se vztahuje pouze na pozemní komunikace včetně chodníků. Není však důvod, proč by úraz na jiných druzích pozemku (na orné půdě) měl být posuzován nějak odlišně.

  Justitianus

  Vložil Petr, 24. Únor 2024 - 20:43

  www.kurzy.cz/…-odskodneni/

  Za zranění na zasněženém chodníku můžete získat odškodnění

  /www.vasenaroky.cz/

  www.mesec.cz/…ku-a-kdy-ne/

  Zákon a jak k tomu přistupují soudy? Kdo odškodnění za úraz získal a kdo ne?

  Vložil Hubert (bez ověření), 24. Únor 2024 - 21:53

  Likvidator vcelku odpovedel spravne.

  Hodnekrat je za udrzovani prostranstvi odpovedna MC ci Obec.

  Takze pokud likvidator nechce likvidovat, SVJ s tim nic neudela. Samozrejme plati pravidlo, ze poskozeny ma prispusobit chuzi povaze chodniku. Pojistky plati na nepredvidatel­ne veci.

  Jedina moznost je podat zalobu a nechat rozhodnout soud, vcem opravnena osoba zanedbala svoji povinnost, o jakouze to nepredvidatelnou udalost slo a co sama podnikla proti vzniku pojistne udalosti.

  Vložil ? (bez ověření), 24. Únor 2024 - 14:29

  Je pozemek ve správě SVJ?

  Vložil Justitianus, 24. Únor 2024 - 3:32
  • „Otázka tedy zní má SVJ povinnost uklízet (zajistit úklid) sníh na pozemku v jeho vlastnictví, který fakticky slouží jako „nádvoří“, „parking“, „příjezdová cesta“ i přes to že je v KN veden jako orná půda.“

  Otázka je nesmyslná.

  Pozemek není ve vlastnictví SVJ !!! Zda SVJ má povinnost jej uklízet – to si najděte ve stanovách nebo v rozhodnutí shromáždění. My to přece netušíme.

  Existuje judikatura o tom, že kdo se chce pohybovat ve sněhu nebo na náledí, musí tomu přizpůsobit svůj pohyb a používat vhodnou obuv. Pokud je extra nešikovný, měl by si sám sjednat úrazové pojištění.

  Justitianus

  Vložil MartinII, 24. Únor 2024 - 8:35

  „parkoviště těsně přiléhá k domu, ústí na něj jeden ze dvou vchodů do domu, jeho součástí je příjezd ve spádu (samostatný chodník zde není) došlo k úrazu pádem. Ten se stal v části nájezdu ve spádu na zčásti zledovatělém a zasněženém povrchu“.

  Přečtěte si Prohlášení vlastníka a NV 366/2013 § 4.

  K tomu také pochopitelně smlouvu SVJ s pojišťovnou.

  Také zápis pozemku v katastru na cuzk.cz a na Listu vlastnictví.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".