Povinnost SVJ provadet deratizaci

Vložil Naďa K., 24. Listopad 2020 - 17:32 ::

Dobry den, chtela jsem se zeptat, jestli ma povinnost SVJ provadet deratizaci v bytovem dome a jak casto? Protoze se nam vyskytli krysy, tak jsme zjistovali jak to v nasem dome vlastne vypada s deratizaci a dozvedeli jsme se, ze ji vubec nedelaji, co nas primo sokovalo. Na dotaz mi predseda SVJ nereaguje a nezveda telefon.Poradite mi prosim nekdo? Dekuji.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil ik (bez ověření), 25. Listopad 2020 - 19:14

  Existuje zákon podle něhož mám povinnost provádět deratizaci? Ano existuje. Jedná se o zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví.

  Jak často provádět hubení hlodavců, zákon nespecifikuje. Metodika deratizace rozlišuje mezi jednorázovou a průběžnou deratizací. Jednorázová deratizace se obvykle provádí dvakrát za rok (na jaře, když hlodavci po oteplení opouští úkryty, a na podzim, kdy hledají nová útočiště). Doporučuje se provádět při neprokázaném výskytu hlodavců. Průběžnou deratizaci doporučuje metodika realizovat v případě potvrzeného výskytu minimálně každé dva měsíce. Po této době totiž nástrahy přestávají být pro hlodavce atraktivní. U nás v SVJ celá léta 2× ročně (jaro, podzim)

  zde je odkaz – http://www.hubeniskudcu.cz/…atizace.html

  Vložil Justitianus, 25. Listopad 2020 - 8:38

  Naďo, protože Vám zatím nikdo nedal správnou a úplnou odpověď, musím to tedy udělat já:

  1. SVJ má povinnost provést deratizaci, jestliže to nařídí shromáždění.
  2. SVJ má povinnost provést deratizaci, jestliže to nařizuje obecní vyhláška, vydaná na základě zmocňovacího ustanovení § 96 zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví.
  3. SVJ má povinnost provést deratizaci, jestliže tak rozhodl orgán ochrany veřejného zdraví (§ 61 odst. 2 zákona).
  4. SVJ má povinnost provést deratizaci, jestliže tak rozhodla krajská hygienická stanice (§ 85 zákona).

  Deratizace podle bodů 2. 3, a 4 se nařizuje jako plošná (podle okolností na území státu, celé obce nebo městské části). Nemůže se tedy týkat pouze jednotlivého domu. To by ostatně bylo neúčinné vyhazování peněz. Pokud je krysami zamořeno okolí, je jen otázka času kdy se opět v domě objeví.

  Justitianus

  Vložil Co může nařídit shromáždění (bez ověření), 25. Listopad 2020 - 10:13

  Zákon o ochraně veřejného zdraví jste si přečetl správně.

  Kde jste si přečetl, že „SVJ má povinnost provést deratizaci, jestliže to nařídí shromáždění“?

  Vložil Justitianus, 25. Listopad 2020 - 10:46

  Pane s pitomým nickem „Co může nařídit shromáždění (bez ověření)“, přečetl jsem si to v § 1208 zákona č. 89/2012 Sb..

  Justitianus

  Vložil Co může nařídit shromáždění (bez ověření), 25. Listopad 2020 - 10:55

  "Pane s pitomým nickem „Co může nařídit shromáždění (bez ověření)“, přečetl jsem si to v § 1208 zákona č. 89/2012 Sb..

  Justitianus"

  Děkuji, pane Justitiane. O které písmeno Vámi zmiňovaného § 1208 se jedná?

  Vložil no name (bez ověření), 25. Listopad 2020 - 11:44

  Chudáčku, nechceš si místo toho opruzování raději zahrát přesilovku pět na jednoho? Výsledek bude naprosto stejný.

  Vložil Tomol (bez ověření), 24. Listopad 2020 - 21:29

  Krysy tam nemáte jen tak.. kde není co žrát, tam nejsou. Že by zanedbaný úklid, bordel na chodbách?

  U nás v domě se řešila deratizace tak aby byl papír od firmy. Stálo to ranec. Teď prakticky dávám nástrahy na myši až koncem léta sám, kdy to má smysl.

  Druhá věc je řešení, to v případě nutnosti musí přijít ihned a určitě je to povinnost výboru.

  Vložil Naďa K., 24. Listopad 2020 - 22:12

  Prave, ze tu nemame zadny bordel, ani nijake zbytky jidla, to je divne, deje se to vzdycky, kdyz v okoli kopou, nebo bouraji stare budovy. Nas barak je prakticky novy a co je divne bydlime v 8 patre, takze sme to vubec necekali a vyboru jsme verili, ze robi pravidelnou deratizaci. Zjistili jsme, ze to asi 2 roky nerobi, vubec nas to nenapadlo. Deratizera jsme volali my, prisel ale nic moc, myslim ze ja mam o krysach vic vedomosti nez on. A byl z firmy, nejradej by nam rozbil cely barak, nechtel resit pricinu.Bohuzel i takove firmy jsou.

  Vložil JaVa, 24. Listopad 2020 - 18:45

  Jestli váš předseda neví ,co jsou jeho povinnosti ,tak se obraťte na nejbližší hygienickou stanici a požádejte o fyzickou kontrolu vašeho domu. Uvidíte, že až se dozví, jaký finanční postih vašemu SVJ hrozí, tak tu deratizaci urychleně objedná sám. Přeji hezký večer.JaVa

  Vložil Hubert (bez ověření), 30. Listopad 2020 - 1:21

  Tak to už u nás máme také za sebou … nějaký aktivista napsal, neboť nebyl spokojen s rychlostí reakce na jeho podnět.

  Doporučená odpověď z Hygieny byla ve smyslu, že by bylo vhodné se mezi sebou v SVJ dohodnout.

  Vložil Naďa K., 24. Listopad 2020 - 18:56

  Dekuji moc za radu, nas predseda ma jine zajmy, jen ne take, aby to bylo v nas prospech, bohuzel. Hezky vecer i Vam.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 27. Listopad 2020 - 17:57

  může být pokuta, která bude hrazena i z Vašich peněz. Ostatní vlastníci Vám jistě poděkují.

  Vložil Naďa K., 28. Listopad 2020 - 14:42

  Nemusite mit obavu, hygiena mi pomaha a muzu Vas ujistit, ze bez pokuty. I tak se da.

  Vložil Člen SVJ (bez ověření), 24. Listopad 2020 - 18:32

  „Na dotaz mi předseda SVJ nereaguje a nezvedá telefon“

  Zaslala jste svůj podnět/připomínku (s doručenkou) právnické osobě SVJ? Máte výskyt hlodavců řádně zdokumentovaný? Pokud váš předseda i potom nereaguje a nezajistí nakladení jedu proti krysám, který se mimochodem kontroluje a doplňuje v bytových domech pravidelně, tak obejděte sousedy a všem to ukažte. Možná se pak probudí a začne jednat dle § 159.Jestli ne, tak toho blba zbavte funkce a nahraďte ho někým kdo se nechová jako dement!

  https://www.denik.cz/…0181031.html

  Vložil Krupp, 24. Listopad 2020 - 17:56

  SVJ má povinnosti dané zákonem, stanovami, nebo ty, které odhlasovali vlastníci. V zákoně taková povinnost není. Pokud tedy není ve stanovách, nebo ji neurčili vlastníci hlasováním, tak nikoliv. Je tedy na vlastnících ji požadovat. Vy se tu rozčilujete a co jste sama udělala? Jirka

  Vložil Naďa K., 24. Listopad 2020 - 18:41

  Ja se vubec nerozciluji, jen se ptam. Ja jsem udelala vse co bylo mozne, bohuzel nekteri lidi nechapou, nebo nechteji chapat. Takove pomery, jak panuji u nas jsou despoticke, bouzel s tim nejde zatim nic delat. Podrobnosti psat nemuzu, chtela jsem se jen zeptat, ale cekala jsem samozrejme utoky proti mne, to je normal.

  Vložil Deratizátor (bez ověření), 24. Listopad 2020 - 18:36

  „V zákoně taková povinnost není.“

  Pane Kruppe,

  přečtěte si, prosím, zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví. Dočtete se tam o povinné deratizaci.

  Vložil Petr, 25. Listopad 2020 - 13:41

  Povinnost SVJ provadet deratizaci Vložil Naďa K., 24. Listopad 2020 – 17:32 :: Ostatn Dobry den, chtela jsem se zeptat, jestli ma povinnost SVJ provadet deratizaci v bytovem dome a jak casto? Protoze se nam vyskytli krysy, tak jsme zjistovali jak to v nasem dome vlastne vypada s deratizaci a dozvedeli jsme se, ze ji vubec nedelaji, co nas primo sokovalo. Na dotaz mi predseda SVJ nereaguje a nezveda telefon.Poradite mi prosim nekdo? Dekuji.

  Ja se vubec nerozciluji, Vložil Naďa K., 24. Listopad 2020 – 18:41 Ja jsem udelala vse co bylo mozne

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Já jsem si zákon četl (dokonce stáhl do textu a hledal). Je dlouhý (pro různé objekty a různé typy deratizací). V článcích na netu není bohužel uveden konkrétní paragraf povinnosti.

  Zde na webu se diskutovalo snad jen v tomto vláknu

  www.portalsvj.cz/…e/deratizace

  Deratizace 3 Vložil lake, 19. Leden 2012 – 20:27

  Není-li ve Vaší obci vydána vyhláška o deratizaci, nedá se na otázky z úvodního příspěvku odpovědět. Budete se řídit podle těchto všeobecných právních předpisů:

  Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví:

  § 96 Obec může obecně závaznou vyhláškou nařídit pro území obce nebo jeho část k ochraně zdraví před vznikem a šířením infekčních onemocnění provedení speciální ochranné dezinsekce a deratizace.

  Vyhláška č. 91/1984 Sb. MZ ze dne 8. srpna 1984 o opatřeních proti přenosným nemocem: § 23 (1) K zamezení vzniku přenosných nemocí a jejich hromadného výskytu je každý povinen provádět preventivní opatření k ničení choroboplodných zárodků (ochrannou dezinfekci), opatření k hubení epidemiologicky závažných nebo obtížných členovců (ochrannou dezinsekci) a opatření k hubení epidemiologicky významných nebo škodlivých myšovitých hlodavců nebo jiných zvířat (ochrannou deratizaci). V případech stanovených orgánem hygienické služby je nutno tuto činnost provádět soustavně. 7) (2) Orgány hygienické služby mohou nařídit povinné hubení škodlivých živočichů, jestliže nepříznivě ovlivňují epidemiologickou situaci nebo způsobují hrubé hygienické závady, anebo hrozí-li jejich rozšíření. § 24 (1) Ochrannou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci, která je součástí pravidelných pracovních (technologických) postupů nebo která má povahu čistění s použitím dezinfekčních, dezinsekčních nebo deratizačních prostředků, provádějí jednotlivé osoby a organizace vlastními silami. Ostatní ochrannou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci provádějí za úplatu organizace místního hospodářství, popřípadě jiné socialistické organizace zvláště k tomu určené příslušným ústředním orgánem v dohodě s hlavním hygienikem. K pověření konkrétní organizace je třeba souhlasu příslušného orgánu hygienické služby.

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Já bych se obrátil na „hygienu“ (telefonicky, email) s dotazem na konkrétní paragraf.

  Vložil Naďa K., 26. Listopad 2020 - 0:45

  Pane Petre, moc Vam dekuji.

  Vložil Justitianus, 26. Listopad 2020 - 7:48

  Naďo, je od Vás hezké, že jste poděkovala panu Petrovi. Ale měla byste vědět, že jím poskytnuté informace jsou zastaralé a již dávno nepoužitelné. Vyhláška č. 91/1984 Sb. ze dne 8. srpna 1984 byla zrušena ke dni 1. ledna 2001.

  To je to nebezpečí, když někdo bezhlavě opisuje z internetu a nerozumí tomu co opisuje.


  Gabča.Nová zde citovala § 57 odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb. To je také výstřel mimo cíl. Tato část zákona je nepoužitelná – netýká se deratizace ve společných prostorách domu. Je použitelná pro deratizaci uvnitř bytů a nebytových prostorů – ovšem tam by ji prováděl vlastník bytu, a samozřejmě na vlastní náklady.

  Proto jsem toto ustanovení zákona ani nezmínil ve svém předešlém příspěvku. Ustanovení § 57 nemá nic společného s Vaší situací; vám jde o výskyt krys ve společných prostorech domu.


  Justitianus

  Vložil Petr, 26. Listopad 2020 - 19:44

  Pane Justitiane, proto jsem také na závěr příspěvku dodal, že „Já bych se obrátil na …s dotazem na konkrétní paragraf.“

  Kdo má pořád sledovat novely (zákonů), že… Viz „jak utopit doktora Mráčka“

  Vložil Naďa K., 26. Listopad 2020 - 11:29

  Pane Justitianus, dekuji Vam moc, za upozorneni. Obratila jsem se na hygienu, tak jen doufam, ze se neco pohne. U nas si to jen prehazuji, predseda rika, ze to mel delat spravce, a ten zase rika, ze mu to nepovedeli, ze sam nemuze nic delat, ja delam opatreni, aby sme tu s krysama v byte nezili a oni jsou prakticky OK, vsak jich se to zatim netyka, oni krysy zatim nemaji, ale v sachtach na 1. patre se nasli stopy, myslim ze i ostatni je maji, ale o tom zatim nevedi.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 26. Listopad 2020 - 18:16

  dobře jste udělala:-) pokud hygiena najde nějaké pochybení, dá svj pokutu, kterou zaplatíte vy všichni. takový bonz je nejlepší řešení problémů :-)

  Vložil Naďa K., 26. Listopad 2020 - 21:10

  Radko, vy jste ta kterou zajímají jenom peníze, že? Mne zajímá zdraví lidí. Ja zachraňuji co se dá, a to bude dlouhá cesta. Nevíte o tom nic a buďte ráda,že nemáte takové problémy. Ale víte jak se říká, boží mlýny.........

  Vložil Petr, 26. Listopad 2020 - 19:52

  Vložil radka2222 (bez ověření), 26. Listopad 2020 – 18:16 dobře jste udělala:-) pokud hygiena najde nějaké pochybení, dá svj pokutu, kterou zaplatíte vy všichni. takový bonz je nejlepší řešení problémů :-)

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Jednak byste měla vysvětlit, co to je přesně „bonzování“. Náš právní řád nezná ani pojem „udávání“, o který jsem se již kdysi zajímal.

  Tattle znamená v angličtině „vyzvonit tajemství“, „tlachání“, „roznášet klepy“, „klevetit“. Tazatelka tvrzením o krysách dle vás roznáší klepy ?

  Dále byste měla poradit, co je „nejlepší řešení problémů“, (spec. tohoto) a ne jen poučovat.

  ?
  Vložil radka2222 (bez ověření), 26. Listopad 2020 - 20:17

  předseda nezvedá telefon… tak šup to oznámit na úřad, ať všichni vlastníci zaplatí pokutu. to je řešení tazatelky. co tak prokazatelně upozornit výbor na výskyt krys? že by třeba písemně? co třeba toto probrat veřejně na shromáždění?

  Vložil Naďa K., 26. Listopad 2020 - 21:18

  Výbor jsem upozornila, deratizéra jsem musela volat i tak sama, shromážděni u nás nefunguje, ale to vy si ani nevíte představit, že i tak se tady žije.Možná by vás mohlo napadnout proč asi?

  Vložil radka2222 (bez ověření), 26. Listopad 2020 - 21:56

  protože jsou ve vašem domě nejen neschopní statutáři ale zejména neschopní vlastníci.

  Vložil Gabča.Nová (bez ověření), 25. Listopad 2020 - 14:14

  Zákon 258/2000 Sb. § 57 odst.(2)

  (2) Speciální ochrannou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci je povinna podle potřeby ve své provozovně zajistit každá fyzická osoba, která je podnikatelem, právnická osoba a každá osoba při likvidaci původců nákaz, při zvýšeném výskytu škodlivých a epidemiologicky významných členovců, hlodavců a dalších živočichů. Jde-li o obytné místnosti, pobytové místnosti a nebytové prostory nesloužící k podnikání, má povinnost podle věty první vlastník nemovitosti nebo společenství vlastníků a u nemovitosti v majetku České republiky organizační složka státu nebo příspěvková organizace, které přísluší hospodaření s ní.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".