Pomerove merice SV

Vložil Anonymous, 30. Prosinec 2008 - 16:52 ::

Dobry den, nas vchod ma 20 bytu – vsichni jsme najemnici a nekteri maji vlastni merice studene vody a nekteri ne – ja tam bydlim letos prvnim rokem, ale jiz nyni se tresu az prijde vyuctovani – sepisuji proto zadost o zrizeni pomerovych vodomeru SV – ale k me otazce:

 1. nyni tedy bude situace takova – pokud tomu spravne rozumim, ze pokud rekneme 10 bytu ma merice – ty si zaplati svou spotrebu na mericich a ten zbytek tech dalsich 10 bytu – zaplati cely rozdil na pate domu ( rozuctovanim dle poctu osob… )- je tomu tak?
 2. pokud si tedy necham nainstalovat vodomer – rekneme, ze mi to prijdou udelat az v Unoru – jak se pak cela zalezitost bude resit? ( odecet byl nekdy v pulce Prosince.. ) – a od Unora uz budu platit pouze to co skutecne spotrebuji?
 3. co v pripade, ze bude rekneme „manko“ 50 kubiku – to zaplati pouze Ti bez meraku anebo se to opet rozpocita…?

Diky za odpoved..

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil E56 (bez ověření), 1. Leden 2009 - 13:39

  Vážený pane Anonymousi,

  bytové vodoměry jsou měřidly poměrovými, nikoliv absolutními. Pokud část odběru probíhá mimo poměrová měřidla, rozúčtování podle poměrových měřidel z principu nelze provést, neboť výpočtová metoda poměrového měření vyžaduje, aby veškeré odběry probíhaly přes poměrová měřidla (je potřeba znát součet náměrů poměrových měřidel).

  Můžete si odsouhlasit vlastní pravidla, to ale nic nemění na principiální nemožnosti rozúčtování podle poměrových měřidle za daných okolností.

  E56

  Vložil Matějka Jaroslav, 1. Leden 2009 - 14:44

  Vážený p.Hájku a ostatní,

  jelikož jste všichni nájemníci, musíte se obrátit na majitele domu, aby vám sdělil či předal „Pravidla pro rozúčtování vodného a stočného“.

  Níže uvedená námi užívaná pravidla ve společenstvích vlastníků vám odpoví na vaše otázky.

  PRAVIDLA PRO ROZÚČTOVÁNÍ VODNÉHO A STOČNÉHO

  na jednotlivé jednotky (byty a nebyty) v domě s podružnými poměrovými vodoměry SV

  1. Podklad pro rozúčtování vodného a stočného je faktura, případně souhrn faktur, od dodavatele, za dané zúčtovací období, které stanoví množství odebrané (fakturované) vody, jednotkovou cenu a fakturovanou cenu celkem za dané období.
  2. Rozúčtování fakturovaných nákladů dle odstavce č.1. na jednotlivé jednotky se provede podle údajů podružných poměrových vodoměrů SV v jednotkách. Je-li v jednotce instalováno více podružných poměrových vodoměrů SV určí se spotřeba jednotky jako součet údajů všech podružných poměrových vodoměrů SV dané jednotky.
  3. Je-li zjištěno při odečítání údajů podružného vodoměru SV v některé jednotce, že podružný vodoměr je porouchán či jeho údaje jsou prokazatelně nevěrohodné, použije se k určení spotřeby SV údajů předcházejícího zúčtovacího období na základě odborného posouzení s přihlédnutím ke změně počtu osob v jednotce či změně charakteru jejího využívání.
  4. Není-li v některé jednotce v daném zúčtovacím období instalován podružný poměrový vodoměr SV, určí se spotřeba SV v dané jednotce za zúčtovací období výpočtem dle obecně závazných právních norem, např.: příloha č.12 vyhlášky č.428/2001 Sb., na základě odborného posouzení s přihlédnutím k počtu osob v jednotce a charakteru jejího využívání.
  5. Spotřeba v bytech, kde nebyl proveden odečet, se určí podle spotřeby v předchozích letech s použitím ustanovením § 27 odst.2, vyhlášky č.428/2001 Sb. Neumožní-li uživatel jednotky opakovaně odečet údajů podružného vodoměru SV za dané zúčtovací období, zpravidla na konci kalendářního roku, případně na základě výzvy bezodkladně neoznámí údaje podružného vodoměru SV, určí se spotřeba SV v dané jednotce za zúčtovací období jako 1,5 násobek spotřeby SV dle vyúčtování předcházejícího zúčtovacího období na základě odborného posouzení s přihlédnutím ke změně počtu osob v jednotce či změně charakteru jejího využívání.
  6. Je-li zjištěno při odečítání údajů podružného vodoměru SV v některé jednotce, že podružný vodoměr má porušenou plombu či s vodoměrem bylo prokazatelně manipulováno, určí se spotřeba SV v dané jednotce za zúčtovací období jako 2 násobek spotřeby SV dle vyúčtování předcházejícího zúčtovacího období na základě odborného posouzení s přihlédnutím ke změně počtu osob v jednotce či změně charakteru jejího využívání.
  7. Uživatel jednotky je povinen umožnit instalaci podružného vodoměru SV a provádění jejich odečtů, případně sdělit počty osob v jednotce a charakter využívání jednotky.
  8. Zjistí-li uživatel jednotky v průběhu zúčtovacího období, že podružný vodoměr je porouchán, neodkladně na tuto skutečnost upozorní vlastníka domu.
  9. Podružné vodoměry podléhají pravidelnému metrologickému ověřování správné funkčnosti dle obecně závazných právních norem.

  Matějka

  Vložil Jiří Hájek (bez ověření), 1. Leden 2009 - 12:21

  Dobrý den,

  to opravdu nikdo netuší?

  Díky..

  Vložil Jiří Hájek (bez ověření), 30. Prosinec 2008 - 16:53

  Zapomel jse se podepsat Jiri Hajek

  Vložil Petr, 17. Duben 2009 - 9:06

  Mám dotaz, jak velký zásah do koupelny (obklad) je instalace poměrových měřičů. Měnit obklady by se nikomu u nás asi nechtělo, takže potom by to znamenalo nemít vodoměry nikdy. Děkuji za zkušenosti.

  Vložil E56 (bez ověření), 17. Duben 2009 - 9:18

  Vážený pane Petře,

  spíš se ptejme, kdo bude hradit uvedení Vašich obkladů při výměně vodoměrů do původního stavu.

  To často znamená nechat obklady individuálně, neboť každý vzor se vyrábí pouze omezenou dobu, a nebo obložit celou stěnu znovu.

  E56

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".