Pokuty ve stanovách za porušení stanov.

Vložil Anonymous, 14. Říjen 2008 - 22:59 ::

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jak se koukáte na názor uvedený v Zákoně o vlastnictví bytů-Komentář od Fiala/Novotný/O­ehm/Horák, 3. vydání, str.107, že pokuty uvedené ve stanovách za jednotlivá porušení povinností členů společenství (tedy i povinností, které upravují stanovy), jsou podle autorů protiprávní?

Neexistuje již v těchto věcech judikatura?

S díky a pozdravem Petr Dvořák

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr Dvořák (bez ověření), 15. Říjen 2008 - 13:10

    Jedná se mi o to, že v některých stanovách společenství jsou nesplněné povinnosti sankcionovány ku příkladu pokutou 2.000,– Kč. Může v těchto případech společenství skutečně soudně vymáhat tuto pokutu? S pozdravem Petr Dvořák

    Vložil Pavel, 17. Říjen 2008 - 1:01

    Jisté je, že u soudu tento případ může být řešen. Ovšem s jakým výsledkem, to si netroufám odhadnout. :-))

    Podle Ústavy (čl.2/4) a LZPS (čl. 2/3) každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Podle LZPS čl. 4/1 povinnosti mohou být ukládány toliko na základě zákona a v jeho mezích. Z tohoto pohledu, pokud stanovy obsahují pokutu, která není obsažena v nějakém zákonu, tak je nevymahatelná.

    Závazek něco činit, nečinit či strpět lze ale „získat“ i smlouvou. Existuje všeobecně přijímaný názor, že stanovy obchodních společností a družstev jsou smlouvou sui generis. Toto stanovisko zaujímá jak právní teorie (např. Dědič, Pelikánová, Eliáš etc.) tak i judikatura (NS 29 Odo 146/2003 a dalších 10 judikátů NS). A protože SVJ je také soukromoprávní korporace, lze patrně použít analogie. A smlouvy se mají dodržovat a při jejich nedodržení je lze soudně vymáhat.

    Ale judikát na uplatnění pokuty upravené pouze stanovami SVJ jsem dosud nečetl.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Petr Dvořák (bez ověření), 17. Říjen 2008 - 10:05

    Děkuji.Přeji hezký den! S pozdravem Petr

    Vložil PKK1 (bez ověření), 21. Prosinec 2011 - 9:18

    To zní rozumně – smluvní pokuta pouze smluvně na listině s podpisy.

    Spíše by mě jako laika zajímalo, zda stanovy nejsou obecně také formou smlouvy mezi SVJ a jejími členy – smlouvy i když explicitně nepodepsané všemi stranami… Možná uvažuji jinak než právníci, ale jak jinak si vysvětlit, že povinnosti členů SVJ uvedené ve stanovách jsou právně závazné pro členy, kompetence orgánů jsou závazné, atp. Laický pohled mě vede spíše k tomu, že stanovy jsou jakousi formou smlouvy. Zdali je možné ale touto formou smlouvy zavázat členy k povinnostem nad rámec ZOVB je jiná otázka. Zde bych odpověděl spíše ne – takže sankce a pokuty ve stanovách uvedené mají spíše smysl preventivní, „zastrašující“, než procesně uchopitelný a u soudu dovolatelný. Lepší je zavázat stanovami výbor ke konání (časově precizně popsanému) konkrétních kroků k právnímu/soudnímu vymáhání dluhů, pohledávek SVJ po splatnosti po dlužnících.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".